in

Antalya’da Köpeği Bilerek Ezen Adama Para Cezası Verildi ve Ehliyetine El Konuldu

Antalya’nın Kepez ilçesinde 17 Temmuz’da bir köpeğin otomobille ezilerek öldürülmesiyle ilgili bir kişiye bin 97 lira ceza verildi

Antalya Candost Derneği, 17 Temmuz’da bir köpeği aracı ile bilerek ezen  Erhan Kozan hakkında idari işlem başlatılıp, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği ceza uygulanması için Antalya Valiliği ile Kepez İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü şikayette bulundu. Şikayetin ardından Erhan Kozan’a Hayvanları Koruma Kanununa muhalefetten 1097 lira idari para cezası kesildi.

Antalya Candost Derneği Başkanı Arife Yanık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kepez ilçesinde 17 Temmuz’da bir köpeğin otomobille ezilerek öldürülmesiyle ilgili adli sürecin devam ettiğini söyledi.

Konuyla ilgili Antalya Valiliğine şikayette bulunduklarını belirten Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Valiliğin görevlendirdiği Antalya Orman Bölge Müdürlüğünün hazırladığı evrak doğrultusunda Kepez İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü gerekli incelemeyi yaptı. İnceleme sonucunda araç sürücüsü E.K’ya 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince bin 97 lira idari para cezası kesilerek tebliğ edildi.”

Ehliyetine El Koyuldu

Antalya Emniyet Müdürülüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada işlemle ilgili şu bilgi verildi: “Hakkında adli ve idari işlem yapılan E.K., Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce 15 Ağustos günü 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 45’deki; “Sürücü belgesi sahibi kişide sağlığı bakımından sürücülüğe engel aşikar bir değişikliğin görülmesi ve tespiti hâlinde trafik görevlilerince sürücü belgesi geri alınarak, kişinin sağlık kuruluşlarında muayenesi istenir. Sağlık şartları bakımından sürücülüğe engel bir hâlinin olmadığı veya mevcut olan bu hâlin daha sonra ortadan kalktığı sağlık raporuyla tespit edildiği takdirde, sürücü belgesi kişiye iade edilir” hükmüne istinaden sürücü belgesine geçici olarak el konulmuş ve adı geçen sürücü E.K. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce tam teşekküllü sağlık raporu aldırılarak, psikolojik değerlendirmeye tabi tutulduktan sonra sürücü olup olamayacağı konusunda rapor verilmesi amacıyla görevliler refakatinde İl Sağlık Müdürlüğüne sevki yapılmıştır.”

Yaşanan vahşetin ardından verilen bu ceza sosyal medyada hesabı bulunan ünlüler tarafından sert bir şekilde eleştirildi. İşte Kozan’a verilen bin 97 liralık ceza sonrası yapılan yorumlar:

Şahan Gökbakar

Arabasını köpeklerin üzerine sürüp bir tanesinin başının üzerinden geçerek katleden kişi “Şakalaşmak için yaptım” demiş. Mahkeme de kendisine bu cinayeti karşısında 1097 tl ceza vererek şakalaşmak istemiş herhalde. Hayvanları öldürmekle insanlari öldürmek arasında bir fark yoktur. İkisi de ‘can’ dır. İkisi de cinayettir… Yazıklar olsun.

Edis Görgülü

Ben bu cezalara katlanamıyorum artık, bir insan masum bir hayvanın canını alıyor keyfi olarak ve bizim adaletimiz onu 1097 liraya mı mahkum ediyor gerçekten de. Bu katilin bir teröristten kaç farkı var, müebbet yemeyecek ne artısı var ki şuan eli kolu dışarda gezecek. Biz hayvanları seven bir toplumuz biliyorum bu kötü istisnalara karşın, ben bu cezalara, yaptırımlara ve bu adaletsizliğe artık sessiz kalınmamasını temenni ediyorum. O videoyu hepimiz izledik, o cani keyfi olarak bir yavruya kıydı o gün, üstüne para verip teşekkür etselerdi keşke, daha samimi olurdu, böylesi akıl alır gibi değil ismine ceza demeyin bunun. Hayvanları koruma kanunlarımızın gözden geçirilmesi için ne engel var ki. Ülkemizin sorunları arasında küçük bir sorun değil bu. Siz doğaya hayvana sahip çıkmazsanız evren de size sahip çıkmaz. Zira ilahi adalet zaten üstlerinde olacaktır ama insanoğlunun adalet anlayışı yüzünden daha kaç can yanacak böyle, ben görmek, duymak istemiyorum artık. Bunu “hayvanlarla kafayı bozmuş” hayvansever duyarlılığı olarak görecekseniz de, çocuk yetiştirmeyin bu dünyaya, hayvana can değeri vermeyen insana nasıl verecek. Kirli vicdanların temizlenmesi umuduyla, sevgiler…

Gülşen

İnsan olamaz bunu yapan. Adalete güveniyorum ama bu cezalar hiç adil değil kusura bakmasın kimse. Bin lira vererek keyif için bir hayvanın canına kıyılabiliyor demek ki. Hiçbir caydırıcılığı yok. Çok acı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20729669 10154910850124639 8245499570829049460 n 758x426

Opera Solisti Ve Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Payam Koryak’ın Canlarına Tahliye Tehdidi

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezi İsyan Etti Medya Diline Çeki Düzen Vermeliöç

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezi İsyan Etti: Medya, Diline Çeki Düzen Vermeli!