in ,

Antalya Sıcağına Dayanamayıp Yere Yığılan Ebabil Kuşu, Yaşam Hakkına Saygısı Olan İnsan Tarafından Kurtarıldı, Yeniden Gökyüzüne Çıktı

Kuran-ı Kerim’de de adı geçen ve ömrünün yüzde 90’lık bölümünü uçarak geçiren ebabil kuşu, Manavgat’ın sıcağına dayanamadı ve bitkin düştü. Kedi saldırısı sonucu yaralanan ebabil kuşunu iyileştiren Nisanur Karlık, daha sonra kuşu doğaya bıraktı.

Manavgat’ta 50 derecenin üzerinde seyreden aşırı sıcaklar insanların yanında hayvanları da olumsuz etkiliyor. Aşağı Pazarcı Mahallesi‘nde ikamet eden Nisanur Karlık, evlerinin kapısında bulduğu yaralı kuşu evlerine götürdü. Kuşu babasına gösteren Nisanur, kuşun Kuran-ı Kerim’de de adı geçen ve ömrünün yüzde 90’lık bölümünü uçarak geçiren ebabil kuşu olduğunu öğrendi. Nisanur, babasıyla birlikte kuşu veteriner polikliniğine götürdü. Burada yapılan kontrolde ebabil kuşunun aşırı sıcak nedeniyle yere indiği, bir kedi tarafından yaralandığı belirlendi.

Ebabil Kusu Antalya Sicagina Dayanamadi 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Poliklinikte görevli Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri Mehmet Yılmaz Örs, yaralı kuşun yarasını temizledikten sonra tedavisini gerçekleştirdi. Ebabil kuşu, dinlendirilerek beslenmesi ve uçma yetisinin yeniden kazandırılmasının ve yeniden veteriner kontrolünden geçmesinin ardından doğaya bırakıldı. Nisanur Karlık, evlerinin balkonundan doğaya bıraktığı ebabil kuşunun ardından uzun süre baktı.

Ebabil Kusu Antalya Sicagina Dayanamadi 1

Dünyanın Nadir Kuşlarında Olan Ebabil Kuşu Nasıl Bir Kuş Türüdür?

Kuran-ı Kerim’de Fil suresinde anlatılan, birçok dini hikayeye konu olan ve ömrünün yüzde 90’ını havada geçirdiği bilinen ebabil kuşlarını görebilmek pek mümkün değil. 16-17 santim boyunda, kentler ve açık alanlarda yaşayan, genellikle kırlangıçla karıştırılan ebabil kuşları gece-gündüz havada kalıyor ve uçarken uyuyorlar. Ebabil kuşları Türkiye’de ilkbaharda görülmeye başlıyorlar sonbaharda ise güneye göç ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nohut kiza acil yuva araniyor kesmeseker 7 ajanimo

Biberonla Büyüyen Nohut Kıza Acil Yuva Aranıyor

Annelerinden Ayrilan Yavru Van Kedileri Anadolu Fon Muzigiyle Rahatlatiliyor 4 .Ajanimo

Annelerinden Ayrılan Yavru Van Kedileri, Anadolu Fon Müziğiyle Rahatlatılıyor