in

Annesiz Yavru Kediler Köpek Sütü İçebilir Mi?

Hemen her hayvan sever hayatı boyunca birçok kez annesiz kalmış bebek kediler ile karşılaşmıştır ve bu bebekleri kurtarmak için çabalamıştır, peki eğer kedi süt anne bulamıyorsak annesiz bebek kedileri köpek süt anne sayesinde kurtarabilir miyiz?

Özellikle şehir yaşamı kediler için onlarca tehlike barındıyor, trafik kazaları, köpek kovalaması gibi birçok sebeple her yıl binlerce yeni doğmuş yavru kedi annesiz kalıyor ve hayvan severler bu yavruları kurtarmak için canla başla uğraşıyor. Ancak anne sütü ve sıcaklığı olmadan verilen bu savaş çoğu kez başarısızlıkla sonuçlanıyor. Sokakta annesiz bebek kediler bulduğunuzda yapmanız gereken ilk şey tabi ki süt anne bulmaya çalışmak, ancak tabi ki süt anne bulmak da her zaman mümkün olmuyor. Peki, size köpeklerin de kediler için gayet iyi birer süt anne olabileceğini söylesek?

Köpekler ile kedilerin sütü benzer içeriklere sahip

Kedi ve köpek yavruları için anne sütünü önemli, daha doğrusu hayati kılan annelerin doğumdan sonraki ilk 24-48 saat içinde kolostrum ya da halk arasında bilinen ismi ile ağız sütü salgılamalarıdır. Bu sütün içinde yavruların bağışıklık sisteminin gelişmesini sağlayan ve onları hastalıklardan koruyan antikorlar vardır. Eğer yeni doğmuş bir yavru kedi bulduğunuzda çevrenizde yeni doğum yapmış bir anne köpek varsa ilk hareket olarak bebeğe köpek sütü emzirterek antikor almasını böylece hastalıklardan korunmasını sağlayabilirsiniz, sonrasındaysa tabi ki yine kedi süt anne arayışına devam edebilirsiniz, ancak bunu yapmanız kedi süt anne ararken zaman kaybetmenizi engelleyeceği ve bebek kedinin antikor almasını sağlayacağı için bebeğin hayatta kalma şansını büyük ölçüde yükseltecektir.

cropped 3697419065989ac7d68db96.90994384

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpek sütü yavru kediler için inek sütünden çok daha sağlıklıdır

Kedi hele de yavru kedi bakımında inek sütü ölümcül sonuçlara neden olabilir. Sindirim sistemleri çok hassas olan yeni doğmuş yavru kedilere laktoz oranı çok yüksek olan inek sütü vermek laktozun bağırsaklarında birikmesine ve sonunda hayatlarını kaybetmelerine yol açabilir. Köpek sütü ile kedi sütünün tamamen aynı olmasa da benzer içeriklere sahip olması köpek sütünü yavru kediler için inek sütünden çok daha sağlıklı kılar.

hqdefault

Köpek sütü ile beslenen yavru kediler sağlıklı birer yetişkin kedi olurlar

Kedi süt anne bulunamadığı durumlarda köpek sütü ile beslenen yavru kediler aynı kedi sütü ile beslenen yavrular gibi sağlıklı birer yetişkin kedi olurlar. Köpek sütü ve bir köpeğin sıcaklığı yavru kedilerin hayata tutunması, beslenmesi ve sağlıklı şekilde büyümesi için yeterlidir.

1

Daha önce kedi emzirmemiş köpekleri yavru kedi ile yalnız bırakmamak gerekir

Şunu da eklemekte fayda var; eğer annesiz yavru kediyi bir köpeğe emzirtecekseniz ve köpek daha önce kedi büyütmediyse özellikle ilk anlarda bebeği köpekle kesinlikle yalnız bırakmamak, tedbirli olmak gerekir. Yazımızı bitirirken merak edenler için annesiz yavru köpeklerin de kedi sütü içebileceğini belirtelim ve önceliğiniz tabi ki kedilere kedi süt anne, köpeklere de köpek süt anne bulmak olmalı diye de ekleyelim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ormana Mamayla Kumbarada Mamalar Birikiyor Sokak Canlarına Gidiyor

Ormana Mama’yla 1 Kilo İyilik

Buzul Balinası Ölümleri Felaket Boyutundaöç

Buzul Balinası Ölümleri ‘Felaket’ Boyutunda