in

Annesiz Kalan Yavru Dugong İnsanlara Sarılıyor

Tayland, tek başına yüzerken bulunan beş aylık dugongu konuşuyor.

Tayland, nisan ayında terk edilmiş halde bulunması sonrası ‘elde büyüyen’ ve kendi türüyle yaşamak yerine insanların peşinden ayrılmayan Marium isimli beş aylık dişi dugonga ‘aşık oldu’. Öyle ki, ‘ülkenin sevgilisi’ olarak anılmaya başlanan Marium’un ‘maceraları’ internetten canlı yayınlanacak.

Annesiz Kalan Yavru Dugong İnsanlara Sarılıyor 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bir deniz memelisi türü olan dugonglar, nesli tükenme tehlikesi altındaki hayvanlar arasında sayılıyor. Tayland sularında 200 dugongun yaşadığı sanılıyor. Üç metreye kadar büyüyebilen, ağırlıkları 500 kilograma kadar çıkan ve ortalama 70 yıl yaşayan bu canlılar, genellikle 18 aya kadar annelerinin yanından ayrılmıyor.

Annesiz Kalan Yavru Dugong İnsanlara Sarılıyor 3

Ancak Marium nisan ayında, ülkenin güneyindeki bir plajda kendi başına yüzerken bulundu. Hayvan severler onu dugongların koloni halinde yaşadığı bir bölgeye bıraktı. Marium ısrarla yakınından geçen tekne ve kanolara yanaşıp dikkat çekmeye çalıştı. Uzmanlar Marium’un bir anne figürü aradığının farkına vardı ve ona süt vermeye başladı.

Annesiz Kalan Yavru Dugong İnsanlara Sarılıyor 4

Marium’un, kurtarma ekibinden bir kişinin kucağında, ona sarılır halde görüldüğü görüntüler ise internette viral oldu. Bakımı için internetten başlatılan kampanya iki günde 1.7 milyon baht (yaklaşık 316 bin TL) topladı.

Annesiz Kalan Yavru Dugong İnsanlara Sarılıyor 1

Bangkok’taki Chulalongkorn Üniversitesi’nden su hayvanları uzmanı Nantarika Chansue, Marium için “O bir bebek, o bir yetim ve nadir bulunan bir şey. Aç olduğunda bir parmağını ağzına götürüp emiyor” diyor. Nantarika, Marium’u beslemeye başladıklarında süt emmesi için yapay inek ve keçi memesi gibi birçok yol denediklerini ama yavrunun bunları reddettiğini anlatıyor. Marium sonuç olarak, plastik bir eldivenin bir parmağından süt emmeyi kabul etmiş.

Annesiz Kalan Yavru Dugong İnsanlara Sarılıyor 5

Kaynak: Gazete Duvar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Derin Deniz Madenciliğiöç

“Derin Deniz Madenciliği Türlerin Tükenmesine Yol Açabilir”

Hindistanö

Hindistan’da 32 Binden Fazla Hayvan Demir Yolu Kazalarında Hayatını Kaybetti