in

Anne At İlk Kez Uygulanan Tedaviyle Hayata Döndü

Doğum yaptıktan hemen sonra geçirdiği talihsiz bir kaza sonucu uyutulmasına karar verilen şampiyon at, negatif basınç tedavisiyle yaşama koştu. Şampiyonun hem tayı kurtuldu hem yeni taylar için umut doğdu.

şampiyon-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bir zamanlar hipodromların efsane aygırı ‘Storm Cat’in, Hopefull Stakes, Sapling ve Hollywood Juvenile Championship Stakes gibi dünya çapında yarışları kazanan oğlu ‘Hennessy’nin Gülerce ekürisine ait kızı ‘Did U Miss Me’ isimli 11 yaşındaki damızlık İngiliz yarış atı, sahibine yaşattığı onca şampiyonluktan sonra doğum yaptı. Ancak şampiyon adayı tay doğduktan sadece 15 gün sonra, ‘Did U Miss Me’ talihsiz bir kaza geçirdi

Yavrusu da Yaşayamazdı

Gezinti için ahırdan çıkarken bir ayağını kapıya sıkıştıran şampiyon atın tırnağı koptu. Vetenerinerler, ayağını kullanamayacağı ve enfeksiyon kapacağı için ‘uyutma’ kararı aldı. Ancak minik tayın anne sütüne ihtiyacı vardı. Anne uyutulursa, minik tayın yaşama ihtimali çok düşüktü. Atın sahibi, uyutmaya karşı çıktı. Şampiyon at için at klinik çalışmalarıyla tanınan Ankara Üniversitesi’nden yardım istendi.

şampiyon-ajanimo2
Negatif Basınç Tedavisi Uygulandı

At, hastaneye getirildi. Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş’in desteğiyle kurulan yara bakım ünitesindeki uzmanlar, özel bir cihazın dünyada ilk kez ‘Did U Miss Me’nin ayağında kullanılmasına karar verdiler. Tırnak bölgesine Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. İrem Gül Sancak ve ekibi negatif basınç tedavisi uyguladı. Pahalı metaller içeren yöntem, yaranın enfeksiyon kapmasını önledi ve tırnak çıkmaya başladı. At iyileşmeye başlarken, minik tay annesinin sütüyle beslenmeye devam etti. Doç. Dr. Sancak, atın kısa süre içinde yeniden yürüyebileceğini ve damızlık yeni taylar doğurabileceği müjdesini verdi. Sancak, söz konusu tedavinin insanlarda ve ABD’de bazı kedi-köpek gibi evcil hayvanlarda kullanıldığını ancak ilk kez at üzerinde denendiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ingiltere guvercin timi ajanimo

Hava Kirliliğine Karşı Güvercin Timi

tavsanli urunler ajanimo 11 1

Tavşanlar Dünyamızı Ele Geçirdi!