in ,

Ankara’daki ‘Aslanpark’ İsimli Utanç Bahçesindeki Maymun Esaretten Kaçtı Ama Kurtulamadı!

Gölbaşı ilçesindeki İncek Mahallesi’nde yaklaşık 1,5 ay önce açılan ‘hayvanat bahçesinde’ bulunan 2’si yetişkin 12 aslan ve 2 kaplanın kükremesi halkın tepkisine neden olan utanç bahçesi olan hayvanat bahçesindendeki demir parmaklıklar arasında kalmak istemeyen ‘Vervet maymunu’ kaçtı.

Ankara‘nın Gölbaşı ilçesinde mahalle arasında bulunan ve aslan kükremesi nedeniyle bölgedekilerin tepkisine neden olan hayvanat bahçesi denilen utanç bahçesinden bir ‘Vervet maymunu‘ kaçtı. Utanç bahçesi olan hayvanat bahçesinin yakınlarındaki bir kafenin çatısı ve ağaca çıkan maymunun inmesi beklenirken, hayvanı gören Buğra Güler, “Otururken bir anda masaya maymun düştü. Biz ne oluyor derken masayı dağıtıp geri gitti” dedi.

Ankaranin Utanc Bahcesindeki Maymun Esaretten Kacti Ama Kurtulamadi 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Esaretten Kaçan Maymun Saatlerce Kafenin Çatısında Bekledi

Doğasına aykırı olarak yaşam hakkına saygısı olmayan kişiler tarafından içine hapsedildiği kafesinden çıktıktan sonra telleri aşan maymun, hayvanların zorla tutulduğu utanç bahçesinin yakınlarında bulunan bir kafenin çatısına çıktı. Utanç bahçesi ola hayvanat bahçesi çalışanları, çatıya ve ağaca tırmanan maymunun aşağı inmesi için saatlerce burada bekledi. Kafede oturanlar da meraklı gözlerle maymunu izledi.

Ankaranin Utanc Bahcesindeki Maymun Esaretten Kacti Ama Kurtulamadi 2

“Otururken Bir Anda Masaya Maymun Düştü. “

Ailesiyle otururken masalarına maymun düştüğünü belirten Buğra Güler, “Otururken bir anda masaya maymun düştü. Biz ne oluyor derken masayı dağıtıp geri gitti. Maymunu görünce bir şey de yapamadık. Ondan sonra ağaca tekrar çıktı. Şimdi o ağaçta, biz altında oturuyoruz” dedi. Maymun düştüğü sırada kafede oturan Nehir Uzun da, “Ağaçta maymun gördüm. Başkalarının masasına maymun düşmüş. Hayvanat bahçesinden kaçmış” diye konuştu. Firari maymun ve utanç bahçesi olan hayvanat bahçesi görevlilerinin saatlerdir bekleyişlerinin devam ettiği itfaiye ekiplerinden de yardım istenmediği öğrenildi. Ne yazık ki esaret altında yaşamak istemeyen ve özgürlüğüne kavuşabilmek için kafesinden kaçan maymunun tüm çabası boşa gitti.

Ankaranin Utanc Bahcesindeki Maymun Esaretten Kacti Ama Kurtulamadi 4

Arazi Amacı Dışında Kullanılıyor

Gölbaşı’nda bir mahalle arasına açılan ve hayvanların zorla kafeslere kapatıldığı arazi, amacı dışında kullanılıyor. Ankara’da yaşayan işletmeci Ahmet Zeki Öner, 2015 yılında 4 bin metrekare olan araziyi  ‘Restoran, kafe, açık kapalı düğün ve organizasyon hizmetleri’ vermek amacıyla kiralamıştı. Fakat arazinin bir bölümüne Balıkesir’deki ErdekLand Hayvanat Bahçesi ile Antalya’dan getirdiği aslanlar, Bengal kaplanı, tavus kuşu, geyik ve maymun ile hayvanat bahçesi denilen utanç bahçesine çevirerek sözleşmede belirtilen amacın dışın çıktı. 1,5 yıl önce açılışını yaptığı utanç bahçesi olan hayvanat bahçesi için yapılan şikayetlerle araziyi amacı dışında kullandığı tespit edilen ve yaşam hakkına saygısı olmayarak hayvanları kafeslere kapatan Ahmet Zeki Öner için arazi sahibi ve çevre sakinleri tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

Arsa sahibi Yılmaz Kıbrıs, Ahmet Zeki Öner’e araziyi kafe ve restoran olarak kullanılması için kiraya verdiğini belirterek, “Fakat sonradan almış olduğum haberler doğrultusunda buranın amacı dışında kullanıldığını tespit ettim. Evim yan tarafta olduğu için de aşırı derecede kokudan ve hayvan sesinden rahatsızım. Kendileriyle konuştuğumda şimdilik geçici olarak yaptıklarını, sonradan taşınacaklarını söylediler. Fakat ben buna inanmıyorum. Çünkü yerleşmiş oldukları bir yerden çıkacaklarını tahmin etmiyorum. Sözleşmemin bitmesine 3 yıl kadar zaman kaldı. Bu sözleşmeye bir süre uydular. Benim haberim olmadan birtakım değişiklikler yaparak ‘Aslanpark’ dedikleri bir işletmeye çevirdiler” dedi.

Ankaranin Utanc Bahcesindeki Maymun Esaretten Kacti Ama Kurtulamadi 5

Hayvanlar Bakımsızlıktan Çelimsiz Duruma Düşmüşler

Yılmaz Kıbrıs’ın avukatı Merve Nur Özkan, yasal sürecin takipçisi olacaklarını belirterek, “Çalışma usul esaslarına bakıldığı zaman buradaki hayvanat bahçesi hiçbir koşulu sağlamıyor. Bakıldığı zaman hayvanat bahçesi ve evler arasında herhangi bir şekilde arada çit bulunmamakta. Sadece Niyazi Beyin çiti var. Hayvanlara baktığınız zaman direk sizi görüyor. Acil çıkış kapısı bulunmamakta. Hayvanlar zaten bakımsızlıktan çelimsiz duruma düşmüşler. Hem hayvanların sağlığını korumak açısından hem de müvekkilimin sağlığını korumak açısından bütün süreçleri başlattık. Bunun takipçisi olacağız” ifadesini kullandı.

Kaynak : Cnnturk.com – Tele1.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soba Borusuna Kafasi Sikisan Kedi Iste Boyle Kurtarildi

Soba Borusuna Kafası Sıkışan Kedi İşte Böyle Kurtarıldı

Azerbaycan Sokaklarinda Evsiz Kopeklere Iskence Yapiliyor

Azerbaycan’da Sokakta Yaşayan Köpeklere TOPLAN Kıyımı Devam Ediyor!