in ,

“Ankara’da Yeni Bir Katliam Yasa Tasarısı Hazırlanıyor!”

Hayvan yönelik şiddet suçlarına verilen cezaların hafifliği yıllardır tartışılıyor. Her seçim öncesi hayvana şiddet suçlarına hapis cezası verileceği haberleri ortaya çıkıyor. Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile hızlandırılarak hazırlanan yeni yasa tasarısından umutlu değil. Hatta, maddeleri kendileriyle paylaşılmayan yeni yasa tasarısının bir “katliam yasası” olacağını düşünüyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayvanlara işkence ederek öldürenlerle ilgili son dönemlerde medyaya yansıyan haberlere dikkat çekerek, “Yasa hâlâ neyi bekliyor? Bir an önce çıkartın. Hayvanlara işkence eden ve öldürenlere verilen cezaları da arttırın”  açıklamasında bulunmuştu. Açıklama hayvanseverler arasında sevinçle karşılansa da daha önce de birçok kez bu tarz çıkışlar yapılıp sonuç alınmadığı için hayvan hakkı savunucuları konuya temkinli yaklaşmıştı.

Geçtiğimiz yıllarda da “hayvana şiddete hapis cezsı geliyor” haberleri basında sıkça yer almış ancak hiçbir sonuca varılmamıştı. Çünkü bakanlık tarafından hazırlanan her yasa tasarısına tuzak maddeler eklenmiş, bu tasarılara hayvan hakkı savunucuları tarafından şiddetle karşı çıkılmıştı. Birçok STK ve derneğin bir araya gelerek oluşturduğu Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu da yeni yasa tasarısıyla ilgili yetkilillerle görüşmelere başladı. Ancak Delegasyon üyeleri hazırlanacak yasa tasarısıyla ilgili hiç umutlu değil,  hatta büyük endişeleri var. Delegasyon konuyla ilgili gelinen süreci ve endişelerini bir açıklamayla ifade etti.

Ankara’da Yeni Bir Katliam Yasa Tasarısı Hazırlanıyor

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu’nun konyla ilgili açıklaması şu şekilde:

“Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu olarak üç yüzü aşkın hayvan hakları kuruluşu adına iki gün boyunca Tarım ve Orman Bakanlığı ve parlamentoda görüşmeler gerçekleştirdik.

Genel izlenimimiz, tüm hayvan hakları savunucularının kırmızı çizgisi olan mevcut kanundaki 6. maddeki “Kısırlaştır-Aşıla-Aldığın Yere Bırak” maddesinin değiştirilerek sokak hayvanlarının sürgün,esir edilip ölüme gönderileceği yönündedir. Tarım ve Orman Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğü Bürokratlarının, yıllardır yapmaya çalıştıkları gibi, hayvanlara karşı işlenen suçları ceza kapsamına alırken, tüm sokak hayvanlarını sürgüne, ölüme, esarete gönderme oyununu bir kez daha sahneleme hazırlığında olduklarını bir kez daha gördük.

“Bu Tasarı Katliam Yasası Hazırlığıdır”

Toplantıda, DKMP Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu, sokak hayvanlarının kısırlaştırıldıktan sonra alındıkları sokaklarda yaşamlarını idame ettirmelerini güvence altına alan mevcut kanunun 6. maddesinde değişiklik yapılıp yapılmayacağı konusunda, kendisine açıkça yönelttiğimiz sorumuza cevap vermekten ısrarla kaçınmıştır. Eleştirilerimiz karşısında sorularımızı yanıtlayamayan DKMP Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu toplantı masasını terketmiştir. Kendisi dahil, Belediyelerin ölüm kampı “bakımevleri”, sürgün, toplu öldürme gerçeğinden ve sahadan habersiz, hayatında bir kere bile barınağa gitmemiş olan bürokratların hazırladığı ve STK’lere bilgi vermeden, görüş ve önerilerimize yasa tasarısında yer vermeden TBMM Çevre Komisyonu’na göndermeye çalıştığı bu tasarı, yeni bir KATLİAM yasası hazırlığıdır. Her yasama döneminde karşılaştığımız gibi, Hayvanları Koruma Kanunu’nda iyileştirme yapma iddiası ile yasa taslağı hazırlayan bakanlık bürokratları, yine sokak hayvanlarını bir şekilde yok etmeye zemin hazırlayacak düzenlemeler yapmaya çalışmaktadır. Köpeklerden korktuğunu belirten, sokaklarda köpek olmaz diyen bir genel müdürün hazırlatacağı yasa tasarısından ne bekleneceğini kamu oyunun takdirine sunuyoruz…

Ankara’da Yeni Bir Katliam Yasa Tasarısı Hazırlanıyor 1

Yıllardır ne zaman hayvanlar lehine bir madde için harekete geçilse, mutlaka yanına hayvanları toplu ölüme göndermeyi amaçlayan bir madde eklemeyi marifet sayan, bakanları da zor durumda bırakan çoğu zaman “yalancı” konumuna düşüren yaşamın gerçeklerinden habersiz bürokrasi diktatörlüğü elindeki hazır katliam yasalarını allayıp pullayıp tekrar tekrar kamu oyunun karşısına çıkarmakta ve infial yaratmaya çalışmaktadırlar. Bu infialin kime ne kazandıracağını, kime ne kaybettireceği iyi düşünmek gerekir.

Katliam yasa tasarısının yeniden gündeme gelmesiyle yaşanabilecek her acı olaydan bu sahadan kopmuş, çok bilmişliğinden “danışma” ihtiyacını reddeden bu bürokratlar sorumlu olacaktır.

Bu bürokratlar ki; 50 ilde eş zamanlı olarak protesto edilen “av turizmi” dehşetini görmezden gelip bir siyasi partinin seçim bildirgesine hayvan hakları bölümüne “av turizmini geliştireceğiz” cümlesini yazabilecek kadar ilgisiz ve siyaseten de zararlı unsurlardır.

Bunların hazırladığı her yasa tasarısı akıllara da memlekete de, yaşama da zarardır.

Bakanlık toplantılarında, “şantaj” olarak kullanılan 6. madde dolayısıyla görüşülemeyen 5119 tüm tür hayvanlar aleyhine sömürü, esaret ve zulümlerinin de gündeme geleceği, STK’lerin görüş ve endişelerini aktaracakları sorumlu devlet yöneticilerinin, bilim insanlarının katılacağı bir çalıştay isteğimizi tekrarlıyoruz. Yeni bir katliam yasa tasarısına, milyonlarca hayvansever ve hayvan hakları savunucusu eşliğinde, ülke genelinde karşı çıkacağımızı, hayvan hakları savunucularının görüşleri alınmadan ve bu görüşler doğrultusunda hazırlanmayan hiçbir yasa tasarısını kabul etmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.”

 

Yorum

Yorum Ekle
  1. benim anlamadigim bu herifler cani mi.bu nasil insanlik aklim almiyor.piskopat herifler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AB Plastik Çatal ve Bıçakları Yasakladıöç

Avrupa’da, Plastik Çatal ve Bıçaklar Yasaklanıyor

Köpeğine Otomobil Çarpan Çocuk Gözyaşlarına Boğulduöç

Köpeğine Otomobil Çarpan Çocuk Gözyaşlarına Boğuldu