in

Ankara’da, Sivas Kangalı Emin Ellerde

Ankara Batıkent’te sivas kangalına yapılan işkenceyle ilgili haberin sonucunda mutlu sona ulaşıldı. Ankara Batıkent’te sivas kangalını aracının arkasına bağlayan kişinin “köpek bizim, istediğimizi yaparız” sözleri üzerine Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) harekete geçmişti. Ankara Valiliği’ne, Ankara Orman Su Müdürlüğü‘ne ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne dilekçe ile yapılan başvurular ve baskılar nihayet sonuç verdi. Sivas kangalı sevimli köpek artık emin ellerde, mutlu olacağı yeni bir yuva arıyor.
haytap-ankara-sivas kangalı-ajanimo

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ankara Batıkent’te sivas kangalını aracının arkasına bağlayan kişinin “köpek bizim, istediğimizi yaparız” sözleri üzerine Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) harekete geçmişti. HAYTAP Ankara ekibinin mücadelesiyle, kangala dün itibarıyla el koyuldu. Sevimli köpek, eski “sahibinin” elinden alınıp uygun bir yere yerleştirildi. O artık mutlu olacağı yeni bir yuva arıyor.

HAYTAP Ankara, 5199 sayılı kanunun 24. maddesi’nin zorlama mekanizmasını işletmeyi başardı. Devletin mekanizması elindeki yetkiyi kullandı. Bu mutlu sonla biten hikayenin kahramanları “sivil toplum baskısı kadar, kişisel baskıların da ön planda olması gerektiği, bu tür olaylarda dilekçe verilerek devlet mekanizmalarını harekete geçirmenin önemli olduğu” mesajını verdi.

Hayvanları Koruma Kanunu’nun (5199 sayılı kanun) 24. maddesi ne diyor?

hayvan hakları-ajanimo

Koruma altına alma
MADDE 24. – Bu Kanunun hayvanları  korumaya yönelik hükümlerine aykırı hareket eden ve bu suretle bulundurduğu hayvanların bakımını ciddi şekilde ihmal eden ya da onlara ağrı, acı veya zarar veren kişilerin denetimle yetkili merci tarafından hayvan bulundurması yasaklanır ve hayvanlarına el konulur. Söz konusu hayvan yeniden sahiplendirilir ya da koruma altına alınır.

 

 

 

 

Yorum

Yorum Ekle
  1. peki eski sahibi ceza almiyor mu? en azindan para cezasi almali. iki gun sonra gider bi kopek yada bi kedi bulur aynisi tekrarlar. Adamda vicdan yok sonuçta

  2. Çok güzel haber iyi ki varsınız aslında hayvanın alınması yeterli değil onu yapanlara hapis cezası olmalı ki başkaları için emsal olup hayvanlara eziyet edemesinler

  3. Bu güzel köpeğe uygun yuva bulunamaması durumunda , onu gelip alıp Isparta Atabey İlçesindeki bahçeli evime getirebilirim . Şu anda sahiplendiğim ve bakımını üstlendiğim 2 adet sokak köpeğim bulunmaktadır . On adetten fazla da kedim olduğunu söylemeliyim . Köpeklerimle kedilerimin dostlukları da görenleri şaşırtacak kadar iyidir .

  4. Well is see it is in Turkey well looks like they treat animals like they treat the Kurd hate them and of course they are Muslim so that should say at all

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hayvan hakları evrensel bildirgesi ajanimo

Yaşam Hakkı Evrenseldir, Yasayla Korunmalıdır!

bir hayvanı sevmekle başlayacak her şey 1

1 Milyon 250 Bin Liralık Hayvan Hakları İhlali!