in

Ankara’da Şarbon Skandalı: 50 Hayvan Hayatını Kaybetti

Brezilya’dan ithal edilen 4 bin hayvandan 50’sinin şarbon hastalığından hayatını kaybetmesi canlı hayvan ticaretinin korkutucu yüzünü bir kez daha ortaya koydu.

Gölbaşı ilçesine bağlı Günalan ve Ahiboz mahalleleri yakınlarındaki çiftlikte bulunan büyükbaş hayvanlar, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetmeye başladı. Çiftlikte araştırma yapan Gölbaşı Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ölen yaklaşık 50 büyükbaş hayvandan örnek alarak incelemeye gönderdi. İncelemenin ardından çiftlik ve çevresi, şarbon hastalığı şüphesiyle karantinaya alındı. Çiftliğin girişine ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, ‘Bu mahallede şarbon hastalığı vardır’ yazılı levha asıldı. Maske ile çiftlik bölgesinde çalışan görevliler de hastalık olduğunu belirterek olay yerine gelen basın mensuplarını bölgeden uzaklaştırdı.

ankarada sarbon karantinasi 8990 dhaphoto2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

BREZİLYA’DAN GETİRİLMİŞ

Et ve Süt Kurumu’na ait olduğu belirtilen yaklaşık 4 bin büyükbaş hayvanın Brezilya’dan kurbanlık olarak Türkiye’ye getirildiği ve Gölbaşı’ndaki bir özel çiftliğe kira ödeyerek yediemine bıraktığı öğrenildi.

‘KİMSE ÖNLEM ALMADI, TEDİRGİNİZ’

Ahiboz ve Günalan mahalleleri arasında bulunan çiftlik, buralarda yaşayan besiciler ile mahalle sakinlerini tedirgin etti. Mahallelerde kendilerine ait yaklaşık 5 bin küçükbaş ve 5 bin büyükbaş olduğunu belirten besiciler, yetkililerden bir an önce önlem almalarını istedi. Günalan Mahallesi’nde besicilikle uğraşan Gürol Yeşilada, hayvanlarına aşı yapılması için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne gittiğini belirterek, şunları söyledi:

“Hiç kimse uyarı yapmadı. Biz köy olarak tedirginiz. Sütçülük yapan insanlar var. Bununla geçimini sağlayanlar var. Hayvanları görüyorsunuz, toz duman içinde. Hayvanlarımıza aşı yapılmadı. Dün ilçe müdürlüğüne gidip, söyledim. ‘O çiftlik bitsin, geleceğiz’ diyorlar. Ama ne zaman? Bir insan ölünce mi gelecekler? Bir hayvanımız ölünce mi gelecekler? İnsanlara da belki bulaştı tozla. Bunun önlemini nasıl alacağız? Brezilya’dan getirilmiş hayvanlar. Güneşin altında, o tozun, güneşin altında hayvanlara da yazık. Kimse bir önlem almadı. Tedirginiz. Sonuç ne olacak, bilmiyoruz.

o ciftligin yakinlarinda yasayip besicilik yapanlarin sarbon tedirginligi 8955 dhaphoto2

‘GÜMRÜKTEN NASIL GEÇMİŞ ŞARBONLU HAYVANLAR?’

Besici Kenan Candemir ise şarbonun tehlikeli hastalık olduğunu belirterek, “Bu hayvanlar sıkıntı. Ahiboz ve Günalan mahalleleri olarak sıkıntıdayız. Şarbon tehlikeli bir hastalık. Benim duyduğum bir rivayete göre, Brezilya’dan 35 bin tane dana gelmiş. Ankara’nın ilçelerine dağıtılmış. Burada ise 4 bin tane var. Hep sıkıntı bizim için. Çok şükür, köyümüzde sıkıntı yok; ama çok sayıda hayvanımız var. Tedirginiz tabi. O sıkıntı hep bizim için. Et ve Süt Kurumu malını buraya koymuş. Gümrükten nasıl geçmiş bu şarbonlu hayvanlar? Hayvanlarımın aşılarını yaptırdım ama yine de sıkıntı” dedi.

‘MERSİN LİMANI’NDA ŞARBONLU ÇIKTI’ İDDİASI

Ahiboz Mahallesi’nde yaşayan ve 24 yıldır besicilikle uğraşan Savaş Özbakır da şarbon olayının duyulmasının ardından Kurban Bayramı öncesi sattığı hayvanların sahiplerinin kendisini aradığını söyledi. Özbakır, “Damızlık üreticilik yapıyorum. Böyle insanlar geliyor, bizi perişan ediyor; ekmeğimizle oynuyor. Arife günü bu işi yapmış olsalardı bizim sattığımız kurbanlar geri dönerdi. Niye? İnsanlar da haklı. Para veriyor, kurban kesiyor. Tedirginiz. Bayrama 10 gün kala buraya getirdiler ve çiftliği kurdular. Mersin Limanı’ndan geldiğinde zaten ölümler başlamıştı. Şu an 50 falan diyorlar ama 100’e yakın olması lazım ölümlerin. Bizim köylerimizde bir sıkıntı yok. Mersin Limanı’na gelirken bu hayvanlar şarbonlu çıkmış. Nasıl müsaade edilmiş? Bu yıl 30 dana sattım. Alıcılar haberlerden duyup, direkt bizi arıyorlar. ‘Sizin hayvanlarda da var mı bir şey? diyorlar. Bu besiciye ölüm” diye konuştu.

CHP’li SARIBAL “ŞARBON OLAYI, İHMAL OLDUĞUNUN KANITI”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal, yazılı açıklama yaparak, Türkiye’nin ithalat bağımlısı ülke haline geldiğini savundu. İthalat yapılırken, gerekli önlemlerin alınmadığını öne süren Sarıbal, ”Kendi çiftçimizi bitirdik, başka ülkelerin üreticisini kalkındırıyoruz. Tarımdaki en önemli ithalat kalemlerimizden birisi de hayvancılık. Sığır ve küçükbaş hayvan ithalatında bu yıl rekor üstüne rekor kırdık. İthalat yapılırken, anlaşılan gerekli önlemler alınmıyor. Türkiye’nin başkenti Ankara’nın göbeğinde yaşadığımız son şarbon olayı, inanılmaz bir ihmal olduğunun kanıtı” dedi.

‘Sadece Hayvan Değil Hastalık da İthal Ediyoruz’

Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat, ithal edilen hayvanlarda şarbon hastalığı çıkmasını köşesine taşıdı. Donat konuyla ilgili akla takılması gereken soruları yazdı.

“Farklı ülkelerden gerçekleştirilen canlı hayvan ithalatında denetim kriterleri ve prosedürler eksiksiz şekilde, tam olarak uygulanıyor mu?

Öyle ya, ihraç ettiğimiz tarımsal ürünlerde ufacık bir kalıntı varsa dahi tespit edilip kapıdan dönen bir denetim mekanizmasına sahip ülkelere karşı Türkiye’de denetim mekanizması ne kadar etkin işliyor?

İthalat miktarındaki artışa paralel olarak birçok ülkeden istenen kriterlerde canlı hayvan bulmakta zorluk çekildiği ve fiyatların yükseldiği biliniyor.

O yüzden ithalatta öncelik ‘nitelik’ten çok ‘nicelik’ tarafına evrilmiş gibi gözüküyor.

Sektörde, “İthalatta kontrol mekanizmasını yitirdik” görüşü hakim.

Akıllardaki soru işaretleri bitmedi.

Mesela…

Brezilya’dan ithal edilen söz konusu büyükbaş hayvanlardan yolda gelirken ölenler var mı?

Varsa sayısı ne kadar?

Yine eğer yolda ölen hayvanlar varsa o hayvanlardan örnekler alınıp incelendi mi?

Kıtalararası canlı hayvan sevkiyatlarında karantina koşulları Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü‘nün belirlediği kriterlere uygun ve etkin biçimde sağlanabiliyor mu?

Hastalık Brezilya’dan mı geldi yoksa burada mı bulaştı?

Bu konuda kamuoyuna tatmin edici açıklamalar yapılacak mı?”

Şarbon Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şarbon Hastalığı Nedir Nasıl Bulaşıröç

Şarbon Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır?

Bahçesine Giren Ayağı Kopmuş Kediyi Sahiplendiöç

Bahçesine Giren Ayağı Kopmuş Kediyi Sahiplendi