in

Ankara’da Köpeklerini Sokak Hayvanlarına Saldırtan Şahsın Evine Baskın Yapıldı

Ankara’da üç köpeğin bir sokak köpeğine saldırdığı anların sosyal medyada paylaşılması hayvan hakkı savunucularını harekete geçirdi. Hayvanseverlerin yoğun şikayeti sonucunda olaya Ankara Emniyeti, Mamak Belediyesi ve çeşitli sivil toplum kuruluşları da müdahale etti.

Ankara‘nın Çankaya ilçesine bağlı İmrahor Vadisi’nde yasaklı ırk olarak tanımlanan bir köpeğe sahip olması ve köpeklerini sokaktaki hayvanlara saldırttığı gerekçesiyle hakkında şikayet bulunan kişinin evine, Ankara Emniyeti, Mamak Belediyesi ve birçok sivil toplum kuruluşunun da aralarında bulunduğu kişiler tarafından gece 02.00 sularında baskın yapıldı.

Ankarada Kopeklerini Sokak Hayvanlarina Saldirtan Sahsin Evine Baskin Yapildi 3 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Pitbull Cinsi Köpek Barınağa Gönderildi

Veteriner teknikeri olan şahıs, pitbull cinsi köpeği uyutulmaktan kurtardığını ve kötü bir niyetinin olmadığını belirtirken, köpeğin bahçesinden çıkmadığını da söyledi. Hayvanseverlerin bu esnada sosyal medyada paylaşılan, köpeklerin sokak hayvanlarına saldırdığı anları hatırlatması üzerine şahıs, sessizliğini korudu. Pitbull cinsi köpek ise ekipler tarafından olay yerinde uyuşturularak Mamak Belediyesi’nin hayvan barınağına götürüldü.

Ankarada Kopeklerini Sokak Hayvanlarina Saldirtan Sahsin Evine Baskin Yapildi 2

Hayvan Sahiplenmek Bu Kadar Kolay Olmamalı!

Pitbull ve daha birçok cins köpek 5199 sayılı hayvanları koruma kanuna göre yasaklı ırk olarak kabul ediliyor. Bu köpeklerin sahiplenilmesi ve bakılması yasakken, üretimleri ise devam ediyor. Ülkemizde hayvan sahiplenmek maalesef çok kolay. Sahiplenilen hayvanlar aynı kolaylıkla sokağa, barınaklara terk ediliyor. Üreticilerin, dövüşçülerin elinde sömürülen bu hayvanlar için maalesef huzurlu bir hayat mümkün olmuyor. Bu kötü niyetli insanların elinden kurtulsalar dahi bu kez de barınağa hapsediliyorlar. Huzurlu bir ailede yaşayan yasaklı ırıklar ise kötü niyetli kişiler tarafından ihbar edilerek ailelerinden koparılıp barınaklara hapsediliyor.

Ankarada Kopeklerini Sokak Hayvanlarina Saldirtan Sahsin Evine Baskin Yapildi 4 1

Hayvanseverler Ne Yapacağını Bilemiyor

Pek çok hayvansever yasaların hayvanları yeterince korumadığından şikayetçi. Özellikle yasaklı ırk olarak mimlenen ve bu hayvanların sömürüldüğünü ya da şiddete uğradığını gören hayvanseverler ne yapacağını bilemiyor. Hayvan hakkı savunucuları, hayvanların yasaklı ırk olarak kabul edilmesini doğru bulmazken, hayvanların kötü şartlarda, kötü oyunlara ortak edilmesi konusundaysa endişe dolular. Hayvanların şikayet üzerine barınağa, kafeslere yani hayatlarının sonuna kadar ölüme terk edilmesine razı olamazlarken, kötü insanların ellerinde kalmalarına da göz yummak istemiyorlar. Bu hayvanların yeteri kadar korunmadığı ve önemsenmediği bir gerçekken, hayvanların rehabilite edilip düzgün ve güzel şartlarda yaşamaları tüm hayvanseverlerin ortak noktası oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IBBden Tuhaf Uyari

İBB’nin Parklara Koyduğu Tabela Tepkilere Neden Oldu!

Astronot Kate Rubinse Van Kedisi Hediye Edilecek 1

Astronot Kate Rubins’e Van Kedisi Hediye Edilecek!