in

Ankara’da Bir Bodrum Katında Bulunan Köpeklerin Ses Tellerinin Kesildiği Kesinleşti!

Başkent’te ses telleri kesilen köpeklerle ilgili Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde hazırlanan raporda, muayene edilen 4 köpeğin birden fazla sayıda cerrahi girişime maruz kalmış olma ihtimalinin yüksek olduğu ve ses kaybının kalıcı olduğu belirtildi.

Ankara’nın Keçiören ilçesinde bir ihbar üzerine gerçekleştirilen denetimlerde bir binanın bodrum katında, köpek üretimi yapan kişilerin hayvanlara yaptığı işkenceler ortaya çıkmıştı. 23’ü yavru toplam 68 köpeğin içeriisnden bazılarının ses tellerinin kesildiği düşünülüyordu. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesine gönderilen 4 köpeğin muaynesinin sonucu çıktı. Elde edilen bulgular derlenerek rapor haline getirildi. Muayene süreci sonunda değerlendirilen 4 köpekte ses tellerine yönelik operatif girişimde bulunulduğu, operasyon için gırtlak bölgesine ağız boşluğu içinden yaklaşıldığı, yutak ve gırtlak bölgesinde şiddetli doku hasarı oluşturan ve yüksek düzeyde ağrıya neden olan standart dışı operatif uygulamalar yapıldığın kanaatine varıldığı açıklandı. Yüksek ihtimalle bu operasyonlara birden fazla maruz kaldıklarına kanaat getirildi. Köpeklerin üst solunum yolunda kalıcı hasarlar olduğu  ve genel sağlık durumlarının zayıf olduğu açıklandı. Yapılan açıklamada köpeklerin travma geçirdiği ve bundan sonraki yaşamlarında özel ilgi ve bakım altına olması gerektiği belirtildi.

Hayvan hakkı savunucuları köpeklere ses tellerinin kesme operasyonunu uygulayan veteriner hekimin tespit edilip cezalandırılmasını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gonullu Gencler Dogadaki Hayvanlara Yem Birakti

Gönüllü Gençler Doğadaki Hayvanlara Yem Bıraktı

Anavatani Madagaskar Olan Lemur Izmirde Olu Bulundu

Anavatanı Madagaskar Olan Lemur İzmir’de Ölü Bulundu!