in

Ankara’da Bir AVM’de Esir Edilen Yaban Hayvanları TBMM Gündemine Taşındı

Ankara’daki bir AVM’nin -2. katında yaban hayvanlarının esir edilmesi, sosyal medyada büyük tepki uyandırmış, Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), hayvanların tutsak edildiği tüm işletmelere karşı boykot çağrısı yapmıştı. AVM’deki yaban hayvanı esareti üzerine başlayan boykot çağrısına milletvekillerinin desteği devam ediyor. AVM’deki yaban hayvanı esaretini, bu kez HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir TBMM gündemine taşıdı.

Ankara‘daki Nata Vega AVM’de bulunan Aqua Vega Akvaryum‘daki yaban hayvanı esaretine karşı toplumsal tepki sürerken, bu kez HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Taşdemir, söz konusu işletme hakkında ve hayvanat bahçeleri mevzuatına ilişkin olarak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu‘na bir dizi soru yöneltti.

Ankara Nata Vega alışveriş merkeziöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Hayvanat Bahçelerinin, Hayvanlı Sirklerin Tarihe Karışmasını Düşünen Bir Milletvekiliyim”

DilanDirayetTasdemir 5

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun cevaplandırması için yazılı soru önergesi veren HDP’li Taşdemir “1960’lı yıllara kadar dünyada, insanlığın bir utancı olarak var olan ‘insanat bahçeleri’ nasıl tarihe karıştı ve yasaklandı ise 21. yüzyılda hayvanat bahçelerinin, hayvanlı sirklerin de tarihe karışmasını düşünen bir milletvekiliyim” dedi.

Taşdemir, yaban hayvanlarının AVM gibi sunî bir ortama kapatılmasının, Evrensel Hayvan Hakları Bildirgesi’ne ve yürürlükteki “Hayvanat Bahçelerinin Kuruluşu ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” maddelerine de aykırı olduğunu savunarak, hayvanat bahçesi ruhsatının iptal edilip edilmeyeceğini, işletmeye hayvanat bahçesi ruhsatı veren kamu görevlileri hakkında soruşturma açılıp açılmayacağını ve mevzuata aykırı hareket eden işletme yetkililerinin cezalandırılıp cezalandırılmayacağını sordu.

Nata Vega AVM’yi ziyaret eden vatandaşlar, yapay ortamlarda birçok yaban hayvanının tutulduğunu belgeleyerek sosyal medyada fotoğraflar paylaşmıştı. AVM’deki hayvan esareti, sosyal medyada büyük tepki çekmiş ve geçtiğimiz günlerde, Ankara Hayvan Özgürlüğü Kolektifi’nin de protestosuna konu olmuştu. CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi AVM önünde toplanan hayvan hakları savunucularına destek amacıyla protestoya katılırken, Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da hazırladığı yazılı soru önergesi ile konuyu TBMM gündemine taşımıştı.

Konuyla ilgili bir önceki haber için:

Hayvan Aktivistleri Nata Vega Alışveriş Merkezi Önünde Eylem Yaptı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boşaltılan Köyde Mahsur Kalan Köpek Kurtarıldıöç

Boşaltılan Köyde Mahsur Kalan Köpek Kurtarıldı

muhabbetkusu cezaevi 2

Cezaevi Firarisi “Muhabbet Kuşum Olmadan Teslim Olmam”