in

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Dilsiz Kalan Sokak Köpeği Kıllı’nın Sorumluluğunu Üstlendi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kısırlaştırma için 11 Kasım 2020’de Hakimler Köyü’nden aldığı ancak büyükşehir belediyesine ait Sincan RM’de ihmal sonucu dili kökten kopan sokak köpeği Kıllı’yla ilgili soruşturma başlatırken, hayvan hakları açısından önemli bir adım attı ve Kıllı’nın ömür boyu sorumluluğunu da üstlendi. Gönüllüsü Behice Yakar’ın himayesine aldığı Kıllı’nın yuva, mama ve sağlık dahil her ihtiyacı ömrünün sonuna kadar Ankara Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri tarafından karşılanacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri tarafından kısırlaştırılmak üzere 11 Kasım 2020’de Mamak Hakimler Köyü’nden alınan Kıllı isimli 1.5 yaşındaki sokak köpeği,  kısırlaştırma için geldiği barınaktan dili kökünden kopmuş olarak 19 Aralık’da yaşam alanına bırakıldı. Yerel Hayvan Koruma Görevlisi olan gönüllüsü  Behice Yakar, Ankara Büyükşehir Belediyesi veteriner işlerini ihmalle ve artık sokakta yaşaması mümkün olmayan bir köpeği sokağa bırakma sorumsuzluğu ile suçlamıştı.

KILLI İSİMLİ KÖPEĞİN DİLSİZ KALMASIYLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATIYORUZ

Konuyla ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi  Veteriner İşleri’nden de  Sorumlu Sağlık Daire Başkanı Seyfettin Aslan ile görüştük ve Kıllı’nın yaşam alanına bırakılmasını, dilsiz bir köpeğin kalan hayatını sokakta geçirmesinin mümkün olmadığını, belediyenin bu konuda neler yapmayı düşündüğünü sorduk. Seyfettin Aslan, Kıllı’nın dilinin nasıl kökten koptuğuyla ilgili soruşturma başlattıklarını söyleyerek, “Bu köpeğimiz nasıl dilsiz kaldığını öğrenmek için soruşturma açıyoruz. Soruşturma sonucuna göre gereğini yapacağız. Belediye olarak, Kıllı isimli köpeğin dilsiz kalmasının sorumluluğunu alıyoruz ve ömrünün sonuna kadar belediye olarak her türlü ihtiyacı bizim tarafımızdan karşılanacaktır” diye konuştu.

KILLI’NIN HAYATI BOYUNCA YUVA, MAMA, SAĞLIK OLMAK ÜZERE TÜM İHTİYACINI BELEDİYE KARŞILAYACAK

Kıllı isimli köpekle ilgili olarak neler yapacaklarını ise Ankara Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mustafa Şener şöyle anlattı: “Kıllı’nın gönüllüsü Behice Yakar siteminde haklıydı. Dili olmayan bir köpeğin sokakta yaşaması mümkün değil. Bizler de elbette bunun farkındayız. Anca Kıllı’nın gönüllüsünün olmasından dolayı biz onu sahipsiz olarak düşünmemişiz ve alanına geri bırakmışız. Bunu mazeret olarak söylemiyorum, yanlış yapmışız. Böyle durumlarda gönüllülerimiz ya da vatandaşlarımızı bizi uyarırsa hatamızdan dönmesini de biliriz. Kıllı isimli köpek, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait Sincan RM’de dilsiz kalmıştır. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile protokolümüz var. Hocalarımızla görüşerek dil nakli olup olamayacağını sorduk. Ne yazık ki mümkün olmadığını öğrendik. Bu durumun yaşanmasından dolayı çok çok üzgünüz. Kıllı isimli köpeğin, bundan sonraki hayatını en iyi şekilde geçirmesi için Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak sorumluluğumuzu kabul ediyoruz ve Kıllı’nın hayatı boyunca yuva, mama, sağlık olmak üzere tüm ihtiyacı belediyemiz tarafımızdan karşılanacaktır. Gönüllüsü Behice Yakar, barınakta bakma teklifimize sıcak bakmadı ve Kıllı’yı kendi himayesine aldı. Kendisine de teşekkür ediyoruz.”

BELEDİYENİN SORUMLULUĞUNU ALMASI HAYVAN HAKLARI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Behice Yakar, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin soruşturma başlatmasını ve  sorumluluğunu almış olmasını hayvan hakları açısından önemli bir adım olarak gördüğünü belirterek şunları söyledi: “Elbette, gönül isterdi ki Kıllı, sağlıklı bir şekilde bölgesine dönmüş olsun. Hayatta olduğu için mutluyum. Ama biliyorum ki onu için hayat hiç kolay olmayacak. Yemek yerken ya da su içerken her an nefes borusuna kaçma riski ile ölümle burun buruna yaşayacak. Ağzındaki salyalardan dolayı sokağa çıksa insanların kuduz zannederek ona zarar verme ya da belediyeye ihbar etme olasılığı yüksek. Bir köpek için dil olmadan yaşamak gerçekten çok zor. Soruşturma başlatılmış. Sonuçta ortada bir gerçek var. Kıllı’nın dili Sincan RM’de kökten koptu. Kasıt olduğunu asla düşünmem ancak bir ihmal var. İhmal neyse ortaya cıkmasını ve gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Biz, Mansur Yavaş’ı, adil ve hakkaniyetli olacağına olan inancımızla seçtik.  Bu inancımızda haklı olmak istiyoruz.”

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AK Partili Arifiye Belediyesinden Hayvan Haklari Skandali Yavru Kopekleri Annelerinden Kopardilar Karga Tulumba Toplayip Barinaga Goturduler

AK Partili Arifiye Belediyesi’nden Hayvan Hakları Skandalı: Yavru Köpekleri Annelerinden Kopardılar, Karga Tulumba Toplayıp Barınağa Götürdüler

Karabukte Tek Katli Evde Cikan Yanginda Kurtulan Yavru Kopek Alevlerin Arasindaki Kalan Kardesini Gozyaslariyla Izledi

Karabük’te Tek Katlı Evde Çıkan Yangında Kurtulan Yavru Köpek Alevlerin Arasındaki Kalan Kardeşini Gözyaşlarıyla İzledi