in

“Anadolu Yaban Koyunu Koruma Projesi’ Kapsamındaki Atlar Açlıktan ve Bakımsızlıktan Can Veriyor

Konya’da ücretsiz dağıtalacağı açıklanan yılkı atları, ölüme terk edildi. Skandalı Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği yetkilileri görüntüledi.

Orman Bakanlığının “Anadolu Yaban Koyunu Koruma Projesi” kapsamında, Konya-Karaman bölgesinde ihaleyle yakalanan ve ücretsiz dağıtalacağı açıklanan yılkı atları, ölüme terk edildi. İhaleyi alan şirket ile atları teslim alacağını beyan eden şahıs arasında çıkan anlaşmazlık yüzünden sahipsiz kalan atlardan onlarcasının öldüğü bir o kadarının da açlık ve susuzluktan ölümle pençeleştiği ortaya çıktı. Bölgeye giden Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği yetkilileri yaşanan dramı görüntüledi.

Anadolu Yaban Koyunu Koruma Projesi Kapsamındaki Atlar Açlıktan ve Bakımsızlıktan Can Veriyor 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sözcü’den Deniz Ayas’ın haberine göre Türkiye’nin endemik türlerinden olan ve nesli hızla tükenen Anadolu Yaban Koyunu, koruma altına alınarak, mera ve yayla bakımından zengin olan Karaman’da bulunan Karadağ bölgesine yerleştirilmişti. Ancak buradaki sayıları binin üzerinde olan yılkı atlarının, yaban koyunlarının su ve otladıkları alanları tahrip ettiği saptanmış bunun üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 8’inci Bölge Müdürlüğüne bağlı Karaman Şube Müdürlüğü harekete geçmişti. Müdürlük ‘Yılkı Atları Kontrolü ve Rehabilitasyon Projesi’ kapsamında atlarının bakım ile tedavilerinin yapılması, kayıt altına alınması ve sayılarının alanın taşıma kapasitesi seviyesine getirilmesi için çalışma başlattı.

Anadolu Yaban Koyunu Koruma Projesi Kapsamındaki Atlar Açlıktan ve Bakımsızlıktan Can Veriyor 2

İhaleyi En Düşük Fiyatı Veren Firma Kazandı

Çalışma kapsamında geçtiğimiz yıl Ağustos ayında atların yakalanması için ihale yapıldı. Dört firmanın katıldığı ihaleyi 368 bin lirayla en düşük fiyatı veren Kuzeyas Grup kazandı. İhaleyi kazanan firma Eylül ayı başında atların yakalanması için çalışmalarına başladı. Dağın zirvesindeki kısıtlı su kaynağına su içmeye gelen atlar, at seyisleri tarafından zarar verilmeden gruplar halinde yakalanmaya başlandı. Burada yakalanan atların bir bölümü, daha sonra kamyonlarla dağın ortasında bulunan meralık alanındaki çitlerle çevrilen çiftlikte toplandı.

Atların isteyen vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılacağı duyuruldu. Ancak ne olduysa bu aşamada oldu. İhaleyle yakalanan ve alıcısı tarafından bir merkezde toplanan yılkı atları ölüme terk edildi. Açlık ve susuzlukla boğuşan atların bazıları ölürken, birçok at ise adeta bir deri bir kemik kaldı.

Anadolu Yaban Koyunu Koruma Projesi Kapsamındaki Atlar Açlıktan ve Bakımsızlıktan Can Veriyor 5

 

100 Atı Alıp Kayıplara Karıştı

İddialara göre; yakalanan atlardan 100 tanesini alan ve İsmil bölgesinde atlar için bir alan oluşturan şahıs ise atları aldıktan sonra yurt dışına gitti. Sahipsiz kalan atlardan açlık ve susuzluk nedeniyle ölenler olurken, birçok at ise bir deri bir kemik kaldı. Yetkililer tarafından da denetimi yapılmayan atların ne durumda olduğunu ise Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği ortaya çıkardı.

Konuyla ilgili Sözcü’ye konuşan Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ümit Sürmeli Börü, “Atlara bu vahşeti uygulayanlardan kim hesap soracak? Önce ihale açmışlar.
Sonra, mal olarak gördükleri bu kimsesizleri yüreklerinde vicdan ve merhamet olmayan birilerine satmışlar. Merhamet sahibi, yürekli bir yurttaşımız beni aradı ve videolarla, resimlerle bu vahşeti belgeledi. Açlıktan, susuzluktan ölenler, bitkinlikten yerinden kalkamayanlar, kuyruğundan asılarak zorla kaldırılanlar, can çekişen atlar. Olayı öğrenir öğrenmez önce Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan bir yetkiliyi sonra Orman ve Su İşleri Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğünü aradım. Ben arayıncaya kadar atlar akıllarına gelmeyenler, 2 kişiyi yüzlerce atın bulunduğu bölgeye gönderiyorlar. Atların olduğu bölgeye gidenler de olayı ortaya çıkartan vatandaşa hiç sıkılmadan, ‘Dernek duymuş, ortalık karışacak, bir an önce hangi atı alacaksan hemen al git’ diyorlar. Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği’nin haberi olunca, 2 gün boyunca atlara ot taşıdılar. Geçmiş olsun.

Şimdi Sayın Konya Valimiz Yakup Canbolat’a sesleniyorum. Açlıktan ölen onlarca hayvanın tölmesine sebep olanlardan ve kontrol etmeyerek görevlerini kötüye kullananlardan bunun hesabını sorun. Bu hayvanların her gün birer ikişer ölürken umursamayıp, dernek duyunca harekete geçenlerden bunun hesabını sorun. Biz konuyu hem Cumhuriyet Savcılığı’na hem de Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ileterek sorumlular hakkında gereğinin yapılmasını isteyeceğiz. Başka yerlerdeki atların da başına neler geldiği soruşturulmalı. Yoksa ölenler unutturulup, birileri korunup, olmamış gibi mi davranılacak. Kamuoyu önünde, onlarca atın ölümünün aç ve susuz bırakılmalarının hesabının sorulmasını istiyoruz” diye konuştu.

Para Cezası Kesildi

İhbar üzerine harekete geçen Orman ve Su İşleri 8’inci Bölge Müdürlüğü, yaptığı incelemede çiftlik sahibi C.U.’nun Kazakistan’da olduğunu, yaklaşık 10 atın öldüğünü ve çoğu atın da bakımsız durumda bulunduğunu belirledi. Bölge Müdürlüğü tarafından aç kalan atlar için son 10 günde 12 ton yem bırakıldı. Çiftlik sahibi hakkında da, çiftlikteki eksiklikler, atların ölmesi ve bakımsız bırakılması gibi çeşitli nedenlerle 23 bin 526 lira idari para cezası uygulandı. Atların bir kısmının sahiplendirildiği belirtilirken, kalan 65 atın da bakımının Orman ve Su İşleri 8’inci Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildiği bildirildi.

Anadolu Yaban Koyunu Koruma Projesi Kapsamındaki Atlar Açlıktan ve Bakımsızlıktan Can Veriyor 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

köpeğin hayatını kaybettiği öğrenildi.öç

Adana’da Aracın Arkasına Bağlanarak Sürüklenen Köpek Öldü

Annesiz Kalan Tilki Yavrularını Bir Köpek EmzirdiÖÇ

Annesiz Kalan Tilki Yavrularını Bir Köpek Emzirdi