in

American Bobtail Kedi Irkı Ve Özellikleri

Kedi görünümlü köpekler olarak tanınan American bobtail kediler kısa kuyrukları ve müthiş karakterleri ile ilgi çekiyor.

Kedi cinsleri arasında en ilginç olanlardan biri American bobtail. Bu ırkın ilginç olmasının sebebiyse normal bir kedinin kuyruğunun üçte biri uzunlukta kuyruklara sahip olmaları. Bir genetik mutasyon sebebiyle kısa kuyruklu olarak dünyaya gelen American bobtail kediler bu sıra dışı görünüşleri sayesinde son derece popülerler.  Tabi American bobtail yalnızca kısa kuyruğuyla değil kimi zaman köpekleri andırdığı dile getirilen şefkatli ve insanına çok bağlı yapısı ile de tanınıyor.

American Bobtail AP 0TLCXP 645sm3614

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İlk olarak 1960’larda ortaya çıktı

İlk olarak 1960’lı yıllarda Amerika’da ortaya çıkan ırkın kökeni ile ilgili bir şehir efsanesi var; ırkın evcil bir tekir kediyle bir vaşağın çiftleşmesi sonucu ortaya çıktığı şeklinde, ancak bunun doğru olduğunu kabul etmek pek de mümkün değil. Irkın kökeni ile ilgili daha akla yatkın olan iddia ise bir Siyam kedisi ile tekirin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmış olduğu. Irk 1960’larda ortaya çıksa da tanınması 1989 yılını bulmuş. Bugün bu kedi cinsi hemen hemen tüm kedi ırkları kuruluşları tarafından tanınmış durumda.

American Bobtail Cat Pictures

Gelişimleri yavaştır

American bobtail kedilerinin gelişimleri birçok kedi ırkına kıyasla yavaştır, bir American bobtail kedinin gelişimini tamamlaması iki hatta üç yılı bulabilir. Bu tıknaz ve kısa kuyruklu kedilerin dişileri erkeklerden daha küçüktür, tüyleriyse orta uzunluktadır. American bobtail kedilerin tüyleri her renkte olabilir, gözlerinin rengiyse tüy rengine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. American bontail kedilerin gözleri genellikle mavidir ama belirttiğimiz gibi tüy rengine bağlı olarak farklı renklerde gözleri de olabilir.

bobtail

İyi bir bakımla 20 yıla kadar yaşayabilir

American bobtail doğal olarak ortaya çıkmış bir ırktır ve ortalama yaşam süreleri 10-20 yıl arasında değişir. Bu da ırkın birçok ırktan daha uzun bir yaşam süresi olduğunu gösteriyor zira kedi cinslerinin çoğunun ortalama yaşam süresi 12-15 yıl arasındadır. İyi bakılan bir American bobtail rahatlıkla 20 yaşını görebilir.

American Bobtail Cat

Çok eğlenceli kedilerdir

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi American bobtail karakteri ile köpeğe benzetiliyor. Kedi görünümlü köpek olarak anılan bu kediler çok şefkatli bir yapıya sahiptir. Çocuklarla, kedilerle, köpeklerle yani herkesle sıcak ilişkiler kurar ve tüm ev halkını önemsediğini kolayca fark edebilirsiniz. Oyun oynamaya bayıldığı için özellikle çocuklarla harika vakit geçiren bir ırktır. Bu arada American bobtail en zeki kedi cinsleri arasında da yer alıyor, bu kedilerin kapalı kapıları açma, kedi boxlarından kaçmayı başarabilme gibi yetenekleri olduğu biliniyor. Tabi bu yetenekleri başlarının derde girmesine sebep olabileceği için bir American bobtail ile birlikte yaşarken dikkatli olmak gerekiyor.

american bobtail cat 006

American bobtail bakımı gayet kolay

Bu ırk yetiştiriciler tarafından ortaya çıkartılmış bir ırk değil, yani kuyruksuz bir ırk ancak bu doğal olarak meydana gelmiş bir mutasyon ve ırkın hemen hiçbir özel bakıma ihtiyacı yok. Bir American bobtail kedinin tüylerini haftada 1-2 kez taramak ve arada sırada veterinerde kulak temizliğini yaptırmak bakımı için yeterli.

The American Bobtail Cat Breed Image
Bu yavru gibi hiç kuyruğu olmadan dünyaya gelen American bobtail kedilerde omurga kısalığı sebebiyle çeşitli sağlık sorunları görülme riski yüksektir.

Bazı hastalıklara yatkınlığı olabilir

American bobtail genel olarak sağlıklı bir kedi cinsi olsa da kalça displazisine ve dışkılamayı kontrol yeteneklerini etkileyen omurga sorunlarına yatkınlığı vardır. Özellikle hiç kuyruğu olmadan dünyaya gelen American bobtail kedilerin omurgaları kısadır ve kısa omurga sebebiyle ortaya çıkabilecek sağlık sorunları göz önünde bulundurularak çiftleştirilmemeleri en doğrusudur.

Not: Kedi cinsleri içeriklerimiz kedi ırklarını yakından tanımak amacıyla hazırlanmıştır. Her içeriğimizde olduğu gibi bu içeriklerimiz de “satın alma sahiplen” mottosuyla hazırlanmıştır. Çoğu safkan cins kediler genetik hastalıklara sahiptir ve kirli hayvan ticaretinin mağdurlarıdır. Eğer evinizi bir hayvana açmak istiyorsanız tercihinizi petshop gibi hayvan ticareti yapan yerlerden değil, barınaklarda veya sokaklarda yuva bekleyen yardıma muhtaç sevgi dolu canlardan yana kullanmanızı öneririz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedi evine donusturulen karavan

Kedi Evine Dönüştürülen Karavanı Site Yönetimi Kaldırmak İstiyor

Çinde 7 Tondan Fazla Fil Dişi Ele Geçirildiöç

Çin’de 7 Tondan Fazla Fil Dişi Ele Geçirildi