in

Altın Tırmalama Ağacı’nı Kim Alacak?

Kedi videoları festivali olur mu? demeyin. 2012’den beri düzenleniyor, hem de uluslararası… Düseldorf’ta Uluslararası Kedi Videosu Festivali’nin Almanya prömiyeri 19 Şubat’ta yapılıyor. En beğenilen video sahibi kediye de Altın Tırmalama Ağacı verilecek.

İnternette izlenen videoların başında kedi videoları geliyor, bu videolar milyonlarca kez paylaşılıyor ve tıklanıyor. Bu kediler arasında haklı bir şöhrete kavuşmuş olanlar da var. Arizonalı Tardar Sauce ya da takma adıyla “Grumpy Cat” de onlardan. İngiliz Express gazetesinin haberine göre Grumpy Cat somurtkan yüz ifadesiyle daha şimdiden 100 milyon dolar kazandı. Kült kedi, 2013 yılında Minneapolis’teki Uluslararası Kedi Videosu Festivali’nde internetteki hayran kitlesinin oylarıyla büyük ödülü almıştı. Grumpy Cat böylece resmi olarak internetin en sevilen kedisi unvanını almış oldu.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=INscMGmhmX4

Tuhaf görünen festival, 2012 yılından beri kediseverlerin yoğun ilgisini çekiyor. O yıl yapılan ilk festivalde 10 binden fazla kedisever St. Paul’daki beyzbol stadyumunda bir araya gelmiş ve stadyumda kurulan dev ekranda kedi videoları izlenmişti.

Festivalin Almanya prömiyeri ise 19 Şubat’ta sergi ve etkinlik merkezi NRW-Forum Düsseldorf’ta yapılıyor. “İnternet kültürü, yeni pop kültürüdür” diyen NRW Forum Sanat Müdürü Alain Bieber “Ve bu kültür yeni kendi yıldızlarını ortaya çıkartıyor, mesela Grumpy Cat ya da Japonya’dan Kedi Maru gibi” diye konuştu. Düsseldorf’taki festivalde bir saatlik bir video kolajı içinde “internetteki dünyanın en iyi kedi videoları” gösterilecek. Komik, sevimli ve sanatsal boyutu olan kedi videolarından derlenen film, Minnesota’daki Walker Art Center tarafından hazırlandı.

‘Altın Kedicik’ kime gidecek?

httpvh://www.youtube.com/watch?v=rTF2lWHI2IY

Festivalde ayrıca dört kişilik bir jüri en iyi Almanca kedi videosu için bir “Altın Kedicik Ödülü” ödülü verecek. Yarışmaya NRW-Forum’a kedi videosunu gönderen herkes katılabiliyor. Ödül olarak Altın Tırmalama Ağacı, lüks kedi mobilyaları için indirim kuponu ve halk ödülü olarak kedi oyuncakları için para çeki takdim edilecek.

Kedi videosu uzmanlarından oluşan jüride yer alan bir isim de “Kedi İçeriği: Kedimden Gelen Kısa Mesaj” (Cat Content: SMS von meinem Kater) adlı kitabın yazarı Katja Berlin. Jüri son 15’e kalan videoları birkaç hafta önce belirlemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedilerin Arılardan Çektikleri Ajanimo 4 1

Kedilerin Arılardan Çektiklerini Anlatan 10 Trajikomik Fotoğraf

rüyadagüvercingörmek

Rüyada Güvercin Görmek