in ,

Altın Heykeli Dikilen ve Kitabı Yazılan Köpek için Bu Sefer de Ulusal Bayram Kutlamaları Başladı

Türkmenistan liderinin kitap yazdığı ve altın heykelini diktirdiği yerli çoban köpeği için ulusal bayram kutlamaları da başlıyor. Türkmenistan’da ulusal gurur vesilesi olan Akhal Teke cinsi atların ardından Alabay cinsi köpekler için de nisan ayının son pazar gününün ulusal bayram olarak kutlanılmasına geçildi.

Türkmenistan’da emsalsiz uygulamalar sancağını Saparmurat Türkmenbaşı’dan 2007’de devralan Gurbanguli Berdimuhammedov, yerli at cinsi Ahal Teke’nin ardından yerli köpek cinsi Alabay için de ulusal bayram günü kutlamalarını başlattı. Bu yılın başında Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un nisan ayının son pazar gününü yerli cins çoban köpekleri için ‘Alabay Güzellik Yarışmasına’ da sahne olacak ulusal bayram ilan etmesi sonrası, 25 Nisan’da ilk kutlama yapıldı. 

Altin Heykeli Dikilen ve Kitabi Yazilan Kopek icin Bu Sefer de Ulusal Bayram Kutlamalari Basladi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Daha Önce de Benzer Etkinlikler Yapıldı

Berdimuhammedov’un daha önce güzelleme düzerek ve altın heykelini dikerek onurlandırdığı Alabay için nisan ayının son hafta sonuna denk gelen Türkmen Atı Ulusal Bayramı ile eşzamanlı etkinlikler düzenledi. 

Köpeğe ve İnsanına Hediyeler Verildi

Dün Alabay Ulusal Bayramı’nda yüksekliği 95 santimi, ağırlığı 100 kiloyu bulabilen Orta Asya çoban köpeğinin en güzelini bulabilmek için stadyumda yarışma düzenlendi. Yarışmayı kazanan sınır muhafızlarına bağlı bir köpek, bu cins hakkında 272 sayfalık kitap yazmış bulunan Berdimuhammedov tarafından ödüllendirildi. Köpek için madalya, sahibi için otomobili içeren ödül, aynı zamanda Türkmenistan liderinin oğlu olan Başbakan Serdar Berdimuhammedov tarafından takdim edildi. Türkmenistan Devlet Başkanı, köpek sevgisiyle tanınan Rus mevkidaşı Vladimir Putin’e de 2017’de bir Alabay yavrusunu sahiplendirmişti.

Kaynak: Sputnik Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cuvala Hapsedilen Kopegin Uzerinden Araba Gecti

Çuvala Hapsedilen Köpeğin Üzerinden Araba Geçti!

Su Kuyusuna Dusen Yavru Kedi Kurtarildi

Su Kuyusuna Düşen Yavru Kedi Küçük Faruk Sayesinde Kurtarıldı