in

Almanya’nın Uydudan İzlediği Kartalı Samandağ’da Vurdular

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Dünya Yırtıcı Kuşları Araştırma Grubu görevlisi Dr. Bernd Meyburg ve ekibi tarafından uydu aracılığıyla izlenen ‘Jan’ adlı küçük orman kartalı, Hatay’ın Samandağ ilçesinde kaçak avlanan kişilerce öldürüldü.

göçmenkuş-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şerafettin Kaya yaptığı yazılı açıklamada, Alman kuş bilimcilerin uydu vericisi takarak yıllardır izlediği küçük orman kartalının (aquila pomarina), Afrika’dan Avrupa’ya göçü sırasında Samandağ’da vurulduğunu bildirdi.

Küçük orman kartalının, sırtındaki uydu vericisiyle ölü bulunduğunu ifade eden Kaya, şunları kaydetti:
“Uydu vericisinin takıldığı 2013’ten beri Afrika’nın güneyi ile Polonya arasındaki göçleri düzenli kayıt altına alınan ‘Jan’ adlı erkek kartal, bu yıl ilkbahar göçünü tamamlayamadı. Dr. Meyburg, özellikle yırtıcı kuş araştırmacılarının üyesi olduğu haberleşme gruplarına ilettiği mesajında, kuşa takılı vericinin günlerdir belli bir noktadan sinyal verdiğini, bu durumun kuşun ölmüş olabileceğini gösterdiğini bildirdi ve kuşun akıbetini öğrenmek üzere o bölgeyi kontrol edebilecek kişilerden yardım istedi. Bunun üzerine Dicle Üniversitesi ornitologlarından Prof. Dr. Murat Biricik, bizlerle temasa geçti. Bizler de öğretim üyemiz Doç. Dr. Feza Can ile sinyal alınan bölgeye gittik ancak ilk gün bulamadık. Ertesi gün yeniden alana gittiğimizde Eriklikuyu Köyü sakinlerinin de yardımıyla kuşun ölüsüne ve sırtında taşıdığı vericiye ulaştık”

göçmenkuş-ajanimo3
Kaçak Avlananlar Vurdu

Akdeniz’in doğu kıyılarının, başta yırtıcı olmak üzere özellikle kanat çırparak değil süzülerek yol alan leylek, ak pelikan gibi büyük göçmen kuşlar için kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan Kaya, her yıl ilkbaharda, kışı Afrika’da geçiren sayısız kuşun bu yolu kullanarak İsrail, Lübnan ve Suriye üzerinden Anadolu’ya ulaştığına işaret etti.

göçmenkuş-ajanimo2

Kuşların buradan da Avrupa ve Asya’ya dağıldığını belirten Kaya, “Ne var ki göç kuşları, söz konusu güzergahın belli bazı yerlerinde öteden beri süregelen yasa dışı bir uygulamaya maruz kalıyor ve silahlı kişilerce nedensiz yere öldürülüyor” ifadesini kullandı.

Kaya, göçmen kuşlarının güzergahının gözetim altında tutulması ve kaçak avcılığın önüne geçilmesi için herkesin duyarlı olması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: 8gunhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

danimarkalıdansçı ajanimo1

Ünlü Dansçıdan Köpeklere Mama Yardımı

grannie wise onecikan

Kadrolu Kedi Palmerston İlk Faresini Yakaladı