in

Almanya’da Civciv Hakları: Savcılık Civciv Katliamına Dur Dedi!

Almanya‘da her yıl ortalama 50 milyon civciv erkek olduklarından dolayı acımasızca katlediliyor. Erkek yumurtadan çıkan civcivler toplu olarak rende makinalarına atılıyor yada zehirli gaz odalarında boğularak öldürülüyor. Hayvan hakları savunucularının dikkatini çeken bu duruma nihayet savcılık el koydu ve soruşturma açılması kararı aldı.

Almanya'da Civciv Hakları-Ajanimo-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Her yıl ortalama 50 milyon civciv erkek olduklarından dolayı acımasızca katlediliyor. Erkek yumurtadan çıkan civcivler toplu olarak rende makinalarına atılıyor yada zehirli gaz odalarında boğularak öldürülüyor. Almanya’da her yıl yaklaşık 50 milyon erkek civciv telef ediliyor. Savcılık da civcivlerin kitlesel ölümüne karşı harekete geçti. Almanya’da tavuk çiftliklerinde yumurtadan çıkan civcivler erkek oldukları anlaşıldığında toplu olarak itlaf ediliyor. Rende makinalarına atılarak ya da zehirli gazla boğularak öldürülen erkek civcivlerin sayısı yılda 50 milyonu buluyor.

Almanya'da Civciv Hakları-Ajanimo-1

Spiegel dergisinin haberine göre, hayvan hakları savunucularının uzun zamandır devam eden tepkisi karşılık buldu ve Münster Başsavcılığı erkek civcivleri rendeleyen veya gazla boğan bir tavuk üretim çiftliği hakkında soruşturma başlattı. İddianamede, Senden’de bulunan çiftlikte hayvan katliamı yapıldığı ileri sürülüyor. İlk soruşturma Spiegel dergisi, Almanya’da ilk kez bir üretim tesisi hakkında civcivleri itlaf ettiği gerekçesiyle dava açıldığını yazdı. Dergiye açıklamalarda bulunan savcılık sözcüsü sorunun ülke genelini kapsadığı için örnek bir karar verilmesi yönünde çalışmalar yapıldığını söyledi. Spiegel, söz konusu çiftlik hakkında 2013 yılında “hukuk dışı uygulamaları” nedeniyle cezai işlem yapıldığını da belirtti. Hayvan hakları koruma örgütü Peta’dan Edmund Haferbeck ise savcılık tarafından soruşturma açılmasını tarihi bir gelişme olarak nitelendirerek konuyla ilgili 10 yıldır mücadele ettiklerini söyledi. Almanya’da günde 140 bin erkek civcivin yumurtadan çıktığı gün öldürüldüğü tahmin ediliyor. Erkek civcivler yumurtlamamaları ve dişilere göre daha az etlenmeleri nedeniyle üreticiler tarafından tercih edilmiyorlar.

Kaynak: heryerdekanvar.org

 

Yorum

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iki ayaklı internet fenomeni 2 1

İki Patili Kedi Umut’un Adımları

ked dostu ajanimo 1

Kedi Dostu Evler Yaratmanın Püf Noktaları