in

Alkol ve Sigaraya Alıştırılan Şempanze Kalp Krizi Sonucu Öldü

Moskova’da bir kumarhanede çalıştırılan şempanze kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

semapanze-alkol-sigara-o-c

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Rusya’nın başkenti Moskova’da bir kumarhanede çalıştırılan şempanze John, alıştırıldığı kötü alışkanlıklar yüzünden öldü. Başlangıçta müşterileri eğlendirmek için esir alınan şempanze, daha sonra viski ve puro içen bir kurpiyere dönüştü.

Başlangıçta müşterileri eğlendirmek için alınan şempanze John daha sonra viski ve puroya alıştırıldı. Esir şempanze eğer doğasında olsaydı 50-60 yıl gibi bir süre hayatta kalabilecekken maalesef 25 yaşında hayatını kaybetti.

Şempanze John, hastalanınca Gelendzhik Hayvanat Bahçesi‘ne getirildi. Ancak o kadar hastaydı ki ilk 1 yıl ziyaretçilerin karşısına çıkarılmadı. Fırtınalı bir hayat geçiren John, diyabet, ödem ve egzaması olduğu için oldukça bitkin ve hastaydı. Park Müdürü Nikolay Mashinsky, “Bağışıklık sistemi tamamen çökmüştü, çok zayıftı ve sürekli öksürüyordu bir yıldır ateşi neredeyse hiç inmedi” dedi.

sempanze-sigara-alkol

Hayvanat bahçesine geldikten sonra öfke ve alkol nöbetlerine giren John’a bu bağımlılıktan kurtulmak için azaltılan dozlarla alkol verildi.

Şempanze John, ne tek ne de son… Para ve ziyaretçi uğruna hayatı karartılan hayvanlardan sadece biri. Geçtiğimiz ay Kuzey Kore’de ziyaretçi uğruna sigara bağımlısı yapılan şempanze Azelia’nın haberini sizlerle paylaşmıştık. Dünya üzerinde birçok hayvan, hayvanat bahçesi ve sirklerde esir tutulduğu yetmiyormuş gibi insanların “ilgisini” çekecek kötü alışkanlıklara alıştırılıyor.

Kaynak: Mirror

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gobi 1

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin Yeni Bir Öğrencisi Var: Köpek Gobi

Koala on

Avustralya’da Bir Sürücünün Çantasından Yavru Koala Çıktı