in ,

Alibeyköy Barajına Akan Dereden Su İçen İki Yavru Köpek Öldü!

Alibeyköy barajında yaşanan toplu balık ölümlerinin ardından bu defa Sultangazi Habibler Mahallesi içinden geçerek baraja akan dere üzerindeki tavuk ve benzeri hayvanların hayatlarını kaybetmeleri bölgede yaşayan gecekondu sakinlerini korkutmaya başladı.

Habipler‘de Alibeyköy barajına akan derenin yıllardır temiz ve berrak olmasına rağmen son 6 aydır ise tamamen kirlendiğini ve kötü kokular yaydığını belirten vatandaşlar konu ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerine birçok defa sorunun kaynağının bulunup çözülmesi için başvurduklarını ancak somut bir cevap alamadıklarını belirttiler.

Alibeykoy Barajina Akan Dereden Su Icen Iki Yavru Kopek Oldu

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Dereden Su İçen Hayvanlar Ölüyor İddiası

Evinin bahçesinde köpek besleyen Erdal Çelik, “Bu dereden akan su nedeniyle iki yavru köpeğim öldü, anneleri ise hastalandı ve zayıfladı. İBB’yi aradık hiçbir şekilde ilgilenmediler. Tavuklarımızda öldü yine ulaşamadık. Buradan daha önce temiz ve berrak su akardı bu suyu hayvanlarımıza içirirdik ama yaklaşık 6 aydır çok pis ve kötü şekilde akıyor yağmur yağdığında ise siyah bir şekilde akıyor” dedi.

Alibeykoy Barajina Akan Dereden Su Icen Iki Yavru Kopek Oldu 1

Dereye Karışan Kimyasal Hayvanlara Zarar Veriyor

Bölge sakinlerinden Bayram Soner ise, “40 yıldır burada oturuyorum ve bu derenin aktığını biliyorum buradan akan su direkt olarak Alibeyköy barajına gidiyor İstanbul Büyükşehir Belediyesine defalarca ilettik buraya bir kanal yapılmasını istedik akan su daha temiz bir şekilde baraja ulaşsın diye ama yapmadılar. İBB’nin şu anda bir uygulaması var böyle alanlarda sinekler olmasın diye ama bu su buradan böyle açık şekilde aktığı sürece sinek de olur her şey olur. Muhtemelen dereye kimyasal karışıyor ve hayvanları da öldürüyor. İnşallah İBB bununla ilgili bir önlem alır” dedi.

Alibeykoy Barajina Akan Dereden Su Icen Iki Yavru Kopek Oldu 2

Eskiden Dereden Akan Suyla Çamaşır Yıkardık

40 yıldır bölgede yaşayan Gülseher Çelik, daha evvel böyle bir durum yaşamadık eskiden dereden akan su ile çamaşır yıkadıklarını anlatarak, “Eskiden her türlü mahsul alırdık. Şimdi ise hepsi kuruyor. Tavuklarımız ise her gün ölüyor. Yetkililere defalarca söyledik fakat gelip bakıyorlar ve gidiyorlar bir sonuç ise yok. Dere sürekli olarak mazot ve pas kokuyor hayvanlardan vazgeçtik çocukların da sağlığını tehdit ediyor. Ben çocuklarımı burada büyüttüm şimdi ise torunlarım bana geldiğinde aman dereye yaklaşmayın zehirlenirsiniz diyerek bekçi gibi sürekli peşlerinden koşuyorum eskiden böyle değildi” dedi. Torununun dudağında çıkan yarayı gösteren Çelik, “Son günlerde çocukların ellerinde ve yüzlerinde sivilceler çıkıyor ve kaşıntı yapıyor doktora götürdük merhem verdiler ama bir işe yaramadı. yağmur yağdığı zaman ise dere taşıyor ve kapımıza kadar geliyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Plajda Guneslenen Ineklerin Keyif Dolu Anlari Kameralara Yansidi1 e1627313665640

İnekler, Plaja Akın Etti

AW378512 03

Canik’te Can Dostları Tatilde de Unutmadı