in ,

Ali Eroğlu: Küresel Sağlığın ve Gıda Güvenliğinin Teminatı, Veteriner Hekimlerdir!

Türkiye Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Dünya Veteriner Hekimler Günü’yle ilgili yaptığı açıklamada, küresel sağlığın ve gıda güvenliğinin teminatı olan veteriner hekimlik mesleğinin Türkiye’de hak ettiği değeri görmesini ve yasal düzenlemelerin yapılmasını istediklerini söyledi

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün (OIE) girişimleri ile 500 binden fazla veteriner hekim tarafından 21’incisi kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün, 2021 yılı teması  “Veteriner Hekimlerin Covid-19 Krizine Yanıtı” olarak belirlendi. Bu tema ile yaşanan pandemi sürecinde veteriner hekimlerin etkinlikleri, mücadeledeki önemleri tanımlanmak istenmiş, belirlenen tema ile veteriner hekimlerin bu alanlardaki çalışmalarına kamuoyunun dikkatinin çekilmesi amaçlandı. Mevcut COVID-19 krizi, Veteriner Hekimlerin potansiyellerini, halk sağlığı, gıda güvenliği ve biyotıp alanındaki yetkinliklerini gözle görülür bir şekilde ortaya koydu. Ancak ülkemizde veteriner hekimlik mesleği ne yazık ki hakettiği yerde değil. Stratejik konumu ve vazgeçilmezliği ile veteriner hekimlik mesleğinin ülkemizde hakettiği yere taşınması, ilgili yasalarla sağlık hizmetleri sınıfında bulunan veteriner hekimlerin mesleki haklar açısından beşeri sağlık meslek grubu ile birlikte değerlendirilmesini isteyen veteriner hekimler, bu yıl da Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü buruk kutladı.

Sadece Hayvan Sağlığıyla değil Zoonotik Hastalıklarla da İlgileniyoruz”

Türkiye Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, veteriner hekimlerin, hayvansal gıda üretimi, gıda güvenliği, epidemiyoloji ve biyogüvenlik konusundaki uzmanlıkları ile küresel gıda güvenliğini ve istikrarını koruyacak donanıma sahip olduklarına dikkat çekerek bu mesleğin Türkiye’de hakettiği değeri görmesi gerektiğinini belirterek şunları söyledi:

Dunya Veteriner Hekimler Gunu 2021 TVHB Ali Eroglu Tek Saglik Kavrami Etkin Hale Getirilmeli 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Küresel sağlığın ayrılmaz ve önemli bir parçası olan Veteriner Hekimler,  yalnızca hayvanların sağlığı ve refahı ile ilgili değil, aynı zamanda zoonotik hastalıkların önlenmesi, yönetimi ve kontrolü ile ilgili çeşitli görevler yürütmektedirler. Zoonotik bir hastalık olan COVID-19 pandemisi sürecinin başından itibaren önemli roller üstlenmiş ve üstlenmeye devam etmektedirler. Bugün ülkemizde üretilen aşılardan önemli bir bölümü Veteriner Hekimler ve Veteriner Araştırma Enstitülerinin çabaları sayesinde belirli bir noktaya ulaşmıştır. Özellikle son aşamaya gelerek faz-3 aşamasına geçen Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen aşı ile faz-1 aşamasına geçen aşılar Viroloji ve Mikrobiyoloji uzmanı Veteriner Hekim meslektaşlarımız tarafından geliştirilmiştir. Yapılanlar kadar önemli olan bir diğer husus yapılamayanlardan bir ders çıkartılarak ileride karşılaşma ihtimalimiz olan yeni salgınlara daha hazırlıklı olunmasıdır.”

“COVID-19, Tek Sağlığın Önemini Ortaya Koydu”

Sağlık alanındaki kurumların koordinasyonunun güçlendirilmesinin şart oldupunu söyleyen Ali Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “COVID-19 pandemisi, TEK SAĞLIĞIN nedenli önemli olduğunu güçlü bir şekilde ortaya koymuştur. Zoonotk hastalıklara karşı mücadelede en etkili olan yol tek sağlık uygulamasıdır. Bu amaçla ülkemizde de Tek Sağlık kavramı, işlevsel yapıları bir an önce tanımlanarak, etkin hale getirilmelidir. Kurumsal bazda hazırlananlar yerine ileride karşılaşabileceğimiz yeni salgınlara yönelik etkin bir Salgın Eylem Planının insan, hayvan ve çevre sağlığı alanında faaliyet gösteren kurumların eşgüdüm ile oluşturulması kaçınılmaz hale gelmiştir. Dünya Veteriner Hekimler Günü vesilesiyle bir kez daha dikkatlere sunmak isteriz ki,Covid-19 hayvansal gıda üretimini tehdit etmektedir. Gıda güvenliğini korumak için veteriner hekimlerin liderliğine ve öncülüğüne her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır.”

Dunya Veteriner Hekimler Gunu 2021 TVHB Ali Eroglu Tek Saglik Kavrami Etkin Hale Getirilmeli

Toplum sağlığı açısından çok önemli olan veteriner hekimlerin mesleki haklarıyla ilgili düzenlemelerin yapılması gerektiğini vurgulayan Ali Erol; “Veteriner hekimlerin, fiili Hizmet (yıpranma payı), Sağlıkta Şiddet, Özlük hakları. Uzmanlık Eğitimi, Kamuda istihdam ve serbest veteriner hekimlik uygulamalarındaki mağduriyetlerini ortadan kaldıracak yasal ve yapısal düzenlemeler biran önce yapılmalıdır. Covid-19 ile daha da anlamlı hale gelen Dünya Veteriner Hekimler Günü, veteriner hekimler için onur kaynağı, gurur kaynağı ve mutluluk kaynağıdır. Dünya Veteriner Hekimler Günü’ nün ülkemiz, dünyamız ve mesleğimiz için acıların yaşanmadığı daha güzel günlere vesile olması temennisiyle, tüm meslektaşlarımıza hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü kutluyoruz.“

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buyukcekmece Migros Reyonlarina Siginan Evsiz Sokak Kedisine Ev Araniyor

Büyükçekmece Migros Reyonuna Sığınan Evsiz Kediye Ev Aranıyor

Istanbul Veteriner Hekimler Odasi 3

“Dünya Veteriner Hekimler Gününü Kutlayamıyoruz”