in

Akyaka’da Köpekleri Kim, Neden Zehirliyor?

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka Mahallesi’nde dün akşam saatlerinden itibaren mahallenin muhtelif noktalarında çok sayıda köpeğin yedikleri mamadan zehirlendiği belirtildi. Zehirlenen köpeklerden ikisi Muğla Büyükşehir Belediyesi Veterinerleri tarafından kurtarılarak hayvan hastanesinde tedavisi devam ediyor. Mahalle sakinlerinin söylediklerine göre, bölgede her yıl turizm sezonu başlangıcında bu tarz olaylar yaşanıyor. Ancak kimin yaptığı bilinmiyor.

mugla-akyaka-ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Akyaka’da 32 tane sahipli ve sahipsiz hayvan, tavuk etine karıştırılmış tarım ilacıyla zehirlenerek öldürüldü. Seri cinayet, Muğla’nın Akyaka Mahallesi’nde 24 Mart Perşembe gününü cumaya bağlayan gece meydana geldi. İlk belirlemelere göre 32 adet sahipli ve sahipsiz hayvan zehirlenerek öldürüldü. Zehirlenen 5 adet sahipli hayvan Gökova Medika-Vet Hayvan Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Bir tanesi kurtarılamadı, geri kalan 4 köpeğin tedavisi sürüyor. Gökova Medika-Vet Hayvan Hastanesi’nden Veteriner Göksel Bayramlı’nın verdiği bilgiye göre hayvanlar tavuk etine karıştırılmış “Lanet 90″ adlı tarım ilacıyla zehirlendi. Akyaka sakinleri zehirlenme vakalarının çarşamba gecesinden itibaren görülmeye başlandığını belirtti.” sözlerine yer veren Akyaka’nın Sesi’nden Pınar Dinlemez’in belirttiği üzere Akyakalılar, mahallede ikamet etmeyen şüpheli şahısların ellerinde tavuk ve kemik dolu poşetlerle civarda gezerek hayvanları beslemeye çalıştıklarını, kendilerinin de bu şahısları uzaklaştırdıklarını anlatıyor.

Bu vahşeti her kim yapıyorsa ortaya çıkarmak için elimizden ne gelirse yapacağız. Bunların hepsi Belediye kontrolündeki hayvanlar. Kimseye zararları yok. Yazlıkçıların alıp sokağa attıkları hayvanları Akyakalılar bakıp besliyor. Bu vahşete sessiz kalmayacağız. İmza kampanyası, yürüyüşlerle tepkimizi göstereceğiz. Faillerin bulunması ve gereken cezayı almaları için mücadele edeceğiz” diyen Akyakalılar’a göre bu her yıl yaşanıyor.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=1a4OqQhiIRY&feature=youtu.beml

Hayvansever Pakize Damla Önadım, Akyaka’nın doğal bir bölge olduğunu ve sahipli sahipsiz hayvanların birbirine karıştığını söyledi. Önadım, “Burada birçok insan hayvanını bahçesinde veya kapısının önünde bakıyor. Burada en büyük sıkıntı bunun her sene tekrarlanması. Bu sefer çok büyük bir alana yayıldı. Bunu bilen birisi yaptı. Bilmeyen bir insanın bu kadar köpeklerin yaşadığı bir bölgeyi bilmesi mümkün değil. Jandarma, Büyükşehir belediyesi sağ olsunlar yanımızda. Büyükşehir Belediyesi araç göndererek kurtarabildiklerimizi kurtardık. Biz her çarşamba belediyenin bize verdi bir alanda ikinci el kıyafet satarak bu hayvanların bakımlarını yaptırıyoruz ve mamalarını alıyoruz, Biz yaşatmaya çalışırken bir kişinin veya kişilerin gelip de bu hayvanları öldürmese bizleri çok etkiliyor” sözleriyle tepkisini gösterdi.

Hayvansever Asuman Üçel, sokaklardaki köpeklerin hepsinin kendileri tarafından kısırlaştırılmış, kayıt altına alınmış ve aşıları yapılmış havyanlar olduğunu söyledi. Üçel, “Bu köpeklerin ölümü ile ilgili Jandarma, Valilik, Savcılık, Büyükşehir Belediyesi, Ula Kaymakamlığına suç duyurusunda bulunduk. Biz sadece sivil toplum kuruluşuyuz. Bunları bakmak, yaşatmak ve kayıt altına almak belediyelerin görevi. Eğer bu köpek ölümleri devam ederse gerekirse eylem yapacağız ve Akyaka Mahallesinin girişini kapatacağız” açıklamasıyla olayın peşinde olacaklarını dile getirdi.

Yaşanan olaylar karşısında, Gökova Ekolojik Yaşam Derneği (GEYDER), Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ve Akyaka Sokak Hayvanları Derneği gibi sivil toplum kuruluşları da sürece dahil oldu. Dernekler faillerin bulunması için suç duyurusunda bulundu. Akyaka Belediyesi ilk başta vakanın “faili meçhul” olduğunu ve konu hakkında yapılacak bir şey olmadığını belirtse de, tepkiler üzerine olay yerine belediye veterinerini gönderdi. Araştırmalar devam ederken, bu tür olaylarda kişisel olarak da elimizi taşın altına koymamız gerektiğini ve dilekçe ile suç duyurusunda bulunabileceğimizi unutmamamız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Kaynak: Akyaka’nın Sesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgisayar Monitörlerinden Kuş Yuvası Yaptılar Ajanimo 1 1

Bilgisayar Monitörlerinden Kuş Yuvası Yaptılar

kediler kopeklere karsi

Kediler ve Köpekler Karşı Karşıya