in

“Akuatik kokain” Meksika Yunuslarını Öldürüyor

Uluslararası yaban hayatı koruma toplantısı yaklaşırken yayımlanan yeni bir raporda, eğer yasa dışı “akuatik kokain” ticaretinin acilen önüne geçilmezse Meksika yunuslarının nesillerinin kesin olarak tükeneceği açıklanıyor.

yunus-4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda ve 54 kilo ağırlığında olan Meksika Yunusları (vaquita), dünyanın en küçük yunusları. Meksika Yunuslarının nesilleri uzun zamandır ciddi tehdit altında ve bugün, dünyadaki toplam nüfusları ne yazık ki 60’a kadar gerilemiş durumda.

Peki nedir bu “akuatik kokain”?

Totoaba olarak bilinen ve nesli tükenmekte olan bir balık türünün idrar torbasının kurutulmuş haline verilen argo isim. Çin’in belirli bölgelerinde “fish maw” (balık midesi) olarak da anılan “akuatik kokainin” tedavi edici özelliğinin bulunduğu düşünülüyor ve böylece yasa dışı ilaç piyasasının gözdelerinden biri haline geliyor, “akuatik kokakin” adı da buradan geliyor.

New York Times gazetesinin yaptığı habere göre, “akuatik kokainin” yaklaşık 450 gramı 5.000 dolara satılıyor ve “çok kaliteli” bir parçanın fiyatı ise 50.000 dolara kadar çıkabiliyor.

yunus-3

İki Canlı Birden Yok Olacak

EIA (Environmental Investigation Agency) okyanus bölümü başkanı Clare Perry “Bu işi yapanlar, bu iki türün arasındaki önemli bağlantıdan haberdar değil. Eğer bu yasa dışı ticaretin önüne geçilemezse, bu durum iki yönlü bir nesil tükenmesi ile son bulacak.” diyor.

Hem Meksika Yunusları hem de totoabalar aslında koruma altına alınmış canlı türleri. Fakat yayımlanan rapora göre, korumaya rağmen yasa dışı ticaretin verdiği zararların boyutu oldukça ciddi. Bunun nedeni ise hukuki yaptırımların olması gerektiği biçimde uygulanamıyor olması.

yunus-3

Clare Perry yaptığı son açıklamada “Yasa dışı totoaba ve Meksika Yunusu avcılığının önüne geçmek için üzerimize düşen her şeyi yapmaya çalışıyoruz ama uluslararası ve koordineli bir tepki verilmediği ve Çin pazarında ürünün tüketimi devam ettiği sürece bu canlılara yardımcı olmamız mümkün olamayacak.” diyerek uluslararası bir tepkinin gerekliliğinin altını çiziyor.

“Bu yunusları Meksika hükümetinden başkası koruyamaz”

WWF (World Wildlife Fund) Meksika başkanı Omar Vidal ise, 2016’nın başında CNN’e   “Bu noktada, Meksika Yunuslarını , Meksika hükümetinden başka kimse koruyamaz. Bunun haricinde çözümler üretmeye çalışmak  gereksiz yere umutlanmaktan başka işe yaramaz.” şeklinde bir açıklama yaparak Meksika hükümetini daha sorumlu olmaya davet etmişti.

yunus-5

NOAA (National Oceanic and Athmospheric Administration) üyelerinden Dr. Barbara Taylor da “Eğer başta Meksika hükümeti, bu yasa dışı ticaretin acilen önüne geçmezse, Meksika yunuslarını tamamen kaybetmemiz an meselesi.” diyerek durumun vahametinin ve Meksika hükümetinin acil müdahalesinin gerekliliğinin altını çiziyor.

Clare Perry “Eğer bu durumun önüne geçilirse, o zaman Meksika Yunuslarının neslini kurtarmak için bir umudumuz olabilir. Yavaş yavaş sayılarını arttırmayı başarabilirsek belki onları kurtarabiliriz. Bu hayvanların nesillerinin kurtarılması çok zor ve zorlu bir süreç olacak ama imkansız değil” diyor.

Kaynak: Kırmızıtilki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maymundahseti

Medyanın Nefreti Dehşet Saçtı!

yavru fok1

Sahilde Bulunan Yavru Akdeniz Foku Korumaya Alındı