in

Aktivistlerden “Atlı Faytonlara Son Verin” Çağrısı

Hayvan hakları savunucusu aktivistler, Büyükada’da eylem yaparak, atların çektiği fayton işkencesinin son bulmasını, yerine elektronik faytonların kullanılmasını istedi.

Yıllardır Türkiye’nin gündeminde olan atlı fayton zulmü, bir kez daha Büyükada’da protesto edildi. Hayvan özgürlüğü aktivistlerinin ortak düzenlediği eylemde, Adalar’da her yıl 400‘den fazla atın sadece faytonlardaki eziyet ve kazalar nedeniyle acı içinde yaşamını yitirdiği belirtilerek, atlı fayton kullanımına derhal son verilmesi istendi.

“İnsana, hayvana, yeryüzüne özgürlük”, “Susma haykır, yaşamak haktır”, “Kırbaçlar kırılsın, beygirlere özgürlük”, “Dur de dur de köleliğe dur de, binme binme faytonlara binme!”, “Faytondan in, bisiklete bin!” şeklindeki sloganların atıldığı protesto sırasında farklı dillerde dövizler de görüldü.

BAKANLIĞIN “6 SAAT ÇALIŞTIRMA” ÖNERİSİNE RET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yenikapı mitinginde, “Adalar’daki atları faytonların boyunduruğundan kurtarıp özgürlüklerine kavuşturmak için çalışma yapıyoruz,” dediği günden bu yana üç ay geçtiğini hatırlatan aktivistler, atların hâlâ köle muamelesi gördüğünü söyledi. Son olarak geçen ay Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bu konuda hazırladığı taslakta fayton atlarının en fazla 6 saat çalıştırılmasının planlandığına dair haberler medyada yer bulmuştu. Ancak hayvan hakları savunucuları, hayvanlara yapılan eziyeti azaltarak sürdürmeyi öneren bu tür düzenlemelerin sorunu çözmeyeceğini; çünkü uzun zamandır dile getirdikleri talebin, atların 6 saat boyunca sömürülmesi değil, hiç sömürülmemesi olduğunu vurguladı.

ADALETE SIĞMAYAN HAK VE ÖZGÜRLÜK GASPI

Atlı faytonların tamamen kaldırılıp ekolojik sistemle dost çözümlerin devreye sokulabileceğini belirten aktivistler, yaptıkları basın açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: “Hayvan kullanımının her türlüsü yanlış olduğu halde, çeşitli menfaatlerin ardına sığınarak, insan türü olarak , her yıl milyarlarca hayvanı köle olarak kullanıyor ve öldürüyoruz! İnsan-dışı hayvanlar, tıpkı insanlar gibi hissedebilir canlılardır. Acıyı, mutluluğu, tutsak edilmeyi, hazzı, ıstırabı ve stresi bilirler; sinir sistemleri vardır; acıdan kaçarlar; kendi hayatlarının öznesidirler. Hayvanların acı ve mutluluk kapasitelerini yok sayan, insan-merkezci türcü bir ayrımcılık içinde hayvan kullanılması, etik bir yanlış, adalete sığmayan bir hak ve özgürlük gaspıdır.

Atların sırtlarında şaklayan kamçıların Türkiye’nin her yerinde kırılıp atılması ve bir kölelik uygulaması olan atlı faytonların yasaklanması için çağrıda bulunulan eylem, atların ömürlerinin sonuna kadar sömürülmeden yaşama haklarının garanti altına alınması talebiyle sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ithalhayvanveterinerzorunlulugu

İthal Hayvanların Sağlık Denetiminde Veteriner Zorunluluğu Kaldırıldı!

Hayvanlar için Motosiklet Üzerinde 3 Bin 500 Kilometreöç

Hayvanlar için Motosiklet Üzerinde 3 Bin 500 Kilometre