in

Aksaray’da Bulunan Kedi Mumyasına Ziyaretçi Akını

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan Aksaray’da bulunan kedi ve insan mumyaları yerli ve yabancı turistlerin bölgeye akın etmesine sebep oldu.

Kapadokya bölgesi olarak bilinen ve birçok topluluğa ev sahipliği yapan, tarihi çok eski zamanlara dayanan Aksaray‘da yapılan kazılarda bulunan insan ve hayvan mumyaları pek çok yerli ve yabancı turistin bölgeyi ziyaret etmesine neden oldu. Bulunan mumyaların, bölgenin bilinen  tarihinden daha eski zamanlarına ışık tuttuğu keşfedilerek, Anadolu’da mumyalama tekniğinin çok geliştiği, profesyonel anlamda bu işin yapıldığı da belirtildi.

muz-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Aksaray Müzesi‘nde sergilenen mumyalar, ziyaretçi sayısının 650 bine yükselmesine ve turizm sektörü açısından sevindirici ekstrem bir olay yaşanmasına neden oldu.

Aksaray Müzesi müdürü İlker Keper’in yaptığı açıklamada yapılan kazılarda 4 adet bozulmamış mumya, 1 adet yetişkin bir insana ait parçalara bölünmüş mumya, eksik çocuk mumyaları ve 1 adet kedi mumyası bulunduğunu belirtti.

muz-4

En çok ilgi gören kedi mumyasının bir rahibe ait olduğu düşünülüyor. Kilisede yapılan kazılarda rahibin bulunduğu yerin tam yanında bulunan kedi mumyası uçuyormuş gibi bir şekilde bulunduğu için ”rahibin uçan kedisi” olarak anılmaya başlandı.

Mısır’ın aksine bölgede mumyalama tekniğinin çok profesyonel ve farklı olduğunu belirten Kiper, uzun süre kaynatılan üzümün ve bölgedeki özel, nadir ve güzel kokulu otlar karıştırılarak yapılan sıvı ile oluşturulan mumyaların günümüze kadar bozulmamış bir şekilde ulaşmasının  yapılan bu karışım ile mümkün olabildiğini söylüyor.

Kiper, insanların mumya görmek için Mısır’a gitmesine gerek olmadığını, Anadolu’nun merkezindeki Ihlara Vadi‘sine gelmesini, buradaki tarihi yapıları görmeleri gerektiğini belirtti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

melikekoparan2

‘Korsan Veteriner’ Davası Başladı

karne1

Karne Hediyesi Seçerken Unutmayın: “Canlıdan Hediye Olmaz!”