in

Akademisyeninden Siyasetçisine Bitmeyen ‘Hayvan’ İstismarı

TRT’de yayınlanan ‘Ramazan Sevinci’ programında “Namaz kılmayan hayvandır” sözleri tepki çekince özür dilemek zorunda kalan Prof. Dr. Mustafa Akşar’dan sonra bu sözleri eleştiren CHP’li Engin Altay da aynı kervana ‘eşek’le katıldı: “Böyle bir program yaptıran olsa olsa hayvandır, eşek oğlu eşektir!”

aşkar-altay

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

TRT‘de, Ramazan ayı dolayısıyla ekrana gelen ‘Ramazan Sevinci’ adlı programa katılan ve çok tartışılacak açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mustafa Aşkar özür diledi ve sözlerinin çarpıtıldığını iddia etti.

Mustafa Aşkar, “TRT’de katıldığım Ramazan Sevinci Programında gayri ihtiyari maksadımı aşan ifadelerimden dolayı özür dilerim. Sözlerim yanlış anlaşıldı. Bunun dışında sözlerimden farklı ifadeler çıkaran, yorumlarda bulunanların ifadeleri ise kendilerini bağlar” dedi.

Ramazan Sevinci adlı programın sunucusu Serdar Tuncer de TRT Haber’de özür diledi.

Hayvanlardan Özür Dinleyen Yok, Hakaret Eden Çok

Aşkar’ın ifadeleri pek çok platformda eleştiriler aldı lakin medya ya da siyasetçilerin cephesinde ‘hayvan’lardan özür dilenmesi gerektiği kimsenin aklına gelmedi. İnsanlar, insanlara hakaret ederken yine ‘hayvanları’ istismar etti. Eleştiri dozları yine eleştirilen ‘dilin’ üretilmesiyle devam etti. İnsanların kendi arasındaki tartışmasında olan yine hayvanlara oldu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TRT’deki iftar programında, “Namaz kılmayan hayvandır” sözleriyle tepki çeken Prof. Mustafa Aşkar’a ‘meczup’ diyerek, “Ben Kur’an-ı Kerim okudum. Hiç bir ayet de yok. Hadis de yok. Bana göre bu kişi meczuptur. Ama asıl onu TRT’ye böyle bir önemli yayın kuruluşuna çıkarıp böyle bir program yaptıran olsa olsa hayvandır, eşekoğlu eşektir.. ne söylediğimi bilerek söylüyorum” dedi.

HDP’nin Tepkisi de ‘İnanç Özgürlüğü’ ve ‘Nefret Söylemi’ Bağlamında Kaldı

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de TRT’deki bir programda “Namaz kılmayan hayvandır” sözlerine “Şiddetle kınıyoruz insanların dinlerini sorgulamak kimsenin hakkı değildir” dedi.

Baluken, TRT’deki Ramazan programında Prof.Dr. Mustafa Aşkar’ın “Namaz kılmayan hayvandır” açıklamasına ilişkin, “Bu bir nefret söylemidir. İnsanları dinlerine göre tabi tutmak ve o ayrım üzerinden hakaret etmek suçtur. Bunu en tepedeki kişi yaptığı için onu takip edenlerde yapıyorlar. Düşünün ki dünya nüfusunun yüzde 20’si Müslüman olsa, namaz kılmayan Müslümanları da katarsak yüzde 90’nına hakaret eden nefret söylemi ortaya koyan tutumla karşı karşıyayız. Şiddetle kınıyoruz insanların dinlerini sorgulamak kimsenin hakkı değildir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

melomi1

İklim Değişikliği Memelilerin Neslini Yok Etmeye Başladı

alf

Alf’e Hayat Veren Oyuncu Michu Meszaros Yaşamını Yitirdi