in

Airedale Terrier Köpek Cinsi

En büyük terrier cinsi olan Airedale aynı zamanda terrierlerin en cesuru ve güçlüsü olarak da tanınıyor.

Terrier denilince çoğumuzun gözünde ufak tefek, sevimli köpekler canlanır, ancak aslında terrier bir köpek ırkı değil, oldukça kalabalık bir köpek ırk grubunun ismidir. Terrierler birbirlerinden farklı boyutta, görünüşte ve karakterdedirler, yazımızın konusu olan Airedale terrier ise terrier köpek grubunun en büyük üyesi. İngiliz ordusu, Alman polis güçleri ve Beyaz Saray gibi birçok faklı yerde görev almış olan Airedale terrier terrierlerin sadece en büyüğü olarak değil en güçlü, en cesur ve en enerjik terrier cinsi olarak da tanınır.

Airedale Terrier 1 645mk062311

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Airedale terrier kökeni

Çoğu terrier gibi Airedale terrierin de kökeni İngiltere. Yorkshire sınırı yakınlarındaki Aire Nehri vadisinde ortaya çıka ırk ismini de buradan almış. Bu arada Yorkshire kökenli bir terrier ırkı daha var, “yorkie” olarak da bilinen Yorkshire terrier, bunu da eklemeden geçmeyelim dedik :). Vadide yaşayan avcılar ve çiftçiler nehrin kıyısında dolaşan haşere, tilki, sıçan ve su samuru gibi kendileri için zararlı olduğunu düşündükleri hayvanlarla mücadele edebilmek için her biri farklı bir zararlı ile mücadele etmekte uzmanlaşmış beş köpek türü tuttu, bu köpeklerin çoğu küçük terrier türleriydi, ancak çiftçiler bir süre sonra beş köpek ırkının yaptığı her şeyi tek başına yapabilecek bir köpeğe ihtiyaçları olduğunu anladılar. Bu köpeğin sıçanları avlayabilecek kadar küçük, tilki ve ya sansar gibi daha büyük avlarla başa çıkabilecek kadar da büyük olması gerekiyordu. Çiftçiler böyle bir köpek ırkı geliştirmek için kolları sıvadılar ve bu ırkı geliştirmek için artık nesli tükenmiş olan siyah-ten rengi terrier, Otterhound ve İngiliz Bullterrier ırklarını seçtiler. Bazı uzmanlar Airedale terrier cinsinin bunların yanı sıra İrlanda kurt köpeği gibi bazı farklı ırkları da içerdiğini iddia ediyorlar. Çiftçilerin çalışmaları neticesinde elde ettikleri ırk bugünkü Airedale terrierden oldukça farklı görünse de ilk Airedale terrier olduğu kesin. Yeni ırk ortaya çıktıktan sonra çeşitli isimlerle anıldı, en sonunda tanınmış bir Yorkshire terrier yetiştiricisi ırka Bingley terrier ismini verdi ancak komşu köyler kısa bir süre sonra Bingley köyüne gösterilen ilgiden rahatsız oldular, sonunda ırka Aire nehrine ve nehrin bulunduğu bölgeye ithafen Airedale terrier ismi verildi.

airedale terrier ap 0f6zuh 645 x 380

Airedale terrier fiziksel özellikleri

En büyük terrier cinsi olan Airedale terrier genel köpekler arasındaysa orta boy bir ırktır.

 • Airedale terrier köpeklerin yüksekliği dişilerde 56-58, erkeklerdeyse 58-61 santim arasındadır.
 • Ağırlıkları dişilerde 18-20, erkeklerdeyse 18-23 kilo arasındadır.
 • Kulakları v biçimindedir ve öne doğru kıvrıktır. Kulaklarının bu şekli Airedale terrier köpeklere çok sevimli bir görünüş katar.
 • Burunları daima siyahtır.
 • Kuyrukları uzun sayılabilir ve fazla kıvrık değildir. Bu arada Airedale terrier köpeklerin kuyruklarını dik durması için kesenler vardır, bunun çok yanlış olduğunun altını çizelim.
 • Bu köpeklerin tüyleri orta uzunlukta, çift katlı ve hafif dalgalıdır.
 • Airedale terrierlerin tüyleri bej tonları ya da sarının arasına dağılmış kotu gri ya da siyah renklerdedir.

232213 1600x1208 airedale terrier

Airedale terrier karakteri

Terrier köpeklerin çoğu gibi Airedale terrier de kendinden emin, cesur ve atılgandır. Airedale terrier karakteri tecrübesiz köpek insanları için kimi zaman zorlayıcı olabilse de aslında gerçekten harikadır.

 • Airedale terrier köpekler çok kolay öğrenir, dolayısıyla kolay eğitilir.
 • Başka petlerle başka köpeklerle olduğundan daha iyi anlaşırlar.
 • Çocuklarla araları gayet iyidir.
 • Yabancılarla iyi ilişkiler kurabilirler.
 • Kolay eğitilebilse de Airedale terrier itaat etme konusunda isteksiz bir ırktır, yine de bu sorun aşılabilir.
 • Mükemmel bir bekçi köpeğidir.
 • Yine tüm terrierler gibi yoğun bir kazma ve kovalama içgüdüsüne sahiptir, bu davranışlar ancak ciddi bir eğitimle engellenebilir ya da daha doğru bir ifade ile azaltılabilir.
 • Airedale bağımsız karakterli bir köpektir ancak insanları ile birlikte olmaktan çok hoşlanır ve gerçekten çok sadık bir ırktır.

airedale terrier

Airedale terrier bakımı

Bu büyük terrierlerin bakımı çok zor değildir. Orta uzunluktaki tüylerini uygun fırça ile düzenli taramak gerekir. Airedale terrier bakımı konusunda unutulmaması gereken en önemli unsur bu köpeklerin çok enerjik olduğu ve bu sebeple her gün düzenli olarak yeterli egzersiz yapmaya gereksinim duyduklarıdır. Evde sakin sakin oturup, günde 10 dakikalık yürüyüşle yetinecek bir köpek dost isteyenler için bu ırk kesinlikle doğru bir tercih olmayacaktır.

AiredaleTerrier 2242265b

Airedale terrier cinsinde görülebilen hastalıklar

Airedale terrier genellikle sağlıklı bir ırk olsa da diğer tüm ırklar gibi bazı sağlık sorunlarına yatkınlıkları olabilir. Irkta görülebilecek sağlık sorunları arasında kalça displazisi, hipotiroidizm, çeşitli alerjiler, bir göz hastalığı olan progresif retinal atrofi, göbek fıtığı, pıhtılaşmayı etkileyen bir kan hastalığı olan Von Willebrand’s hastalığı ve çeşitli kanser türleri sayılabilir. Elbette her Airedale terrier bu hastalıklardan bir ya da daha fazlasına mutlaka sahip olacak demek mümkün değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kapak

Selkirk Rex Kedi Cinsi Hakkında Her Şey

Rusyada Uyuşturucu Taşıttırılan Kedi Tutulduğu Hayvanat Bahçesinden Kaçtıöç

Rusya’da Uyuşturucu Taşıttırılan Kedi Tutulduğu Hayvanat Bahçesinden Kaçtı