in

Ailesinin Göz Bebeği ‘Sekiz’ Yasaklı Irk Olduğu Gerekçesi ile Barınağa Hapsedildi

Hayvanları Koruma Kanunu’nda yer alan yasaklı ırk maddesi yasaklı ırkları barınağa hapsettiği gibi yasaklı ırk olmayan hayvanların da ailelerinden koparılmasına neden oluyor.

Hayvanları Koruma Kanunu hayvanları koruyamadağı gibi bir de barınakalara hapseilmesine neden oluyor. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda yer alan yasaklı ırk maddesi nedeniyle yüzlerce köpek ailesinden koparılıp barınaklara kapatılıyor. Son olarak Kardeniz Ereğli’de ailenin köpeği ‘Sekiz’ yasaklı ırk şikayeti nedeniyle barınağa götürüldü. Ailesinden koparılan Amerikan Staffordshire teriyeri Sekiz’in ırkı yasaklı ırklar arasında bile değilken barınağa götürülmesi tepkilere neden oldu. Aile konuyla ilgili yasal girişimlerde bulunacak.

HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı, Kuşadası Sulh Ceza Hakimliği 2014/106 D.İş dosyasındaki bilirkişi görüşleri ve mahkeme kararına göre veteriner hekimlerin ırk tanılama yetisine sahip olamdığı  amatör göz olarak kabul edindiğini belirtti. Irk tanıma işinin kinologlara ait olduğunu söyleyen Paçalı, yetkin olmayan veteriner hekimlerin hatalı görüşü ile kanunda yasaklı olmayan ırkların hapsedildiğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kars Kafkas Universitesi

Hayvan Hastanesi Bir Yılda 5 Binden Fazla Hasta Hayvanın Sağlığına Kavuşturdu

Sarkislada Jandarma Ekipleri Karla Kapli Arazide Kuslara Yem Biraktilar

Şarkışla’da Jandarma Ekipleri Karla Kaplı Arazide Kuşlara Yem Bıraktılar