in

Aigai Antik Kenti’nde Bulunan Hayvan Kemikleri Tarihe Işık Tutacak

Manisa’daki Aigai Antik Kenti’nde yürütülen kazılarda, yaklaşık 3 bin hayvan kemiği bulundu. Fosilleşmiş kemikler, DNA taraması için İstanbul Üniversitesine gönderildi.

Manisa’daki Aigai Antik Kenti’nde yürütülen kazılarda, yaklaşık 3 bin hayvan kemiği bulundu. Fosilleşmiş kemikler, DNA taraması için İstanbul Üniversitesine gönderildi.

Aigai Antik Kentinde Bulunan Hayvan Kemikleri Tarihe Işık TutacakÖÇ

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Manisa’nın Yunt Dağı eteklerindeki Aigai Antik Kenti, döneminin en önemli ticaret merkezleri arasındaydı.

Aigai Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin, antik kentin adının keçi anlamına geldiğini söyledi.

“İsminin keçi olması bir anlam ifade ediyor. Çünkü bulunduğumuz Yunt Dağı coğrafyası, keçi yetiştiriciliği için oldukça uygun bir arazi. Aigai’nin sikkeleri üzerinde de keçi tasviri var.”

Antik kentte bu yıl yapılan kazılarda, yaklaşık 3 bin fosilleşmiş hayvan kemiği bulundu. Bunların büyük kısmının keçilere ait olduğu belirlendi. Kemikler, incelenmek üzere İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine gönderildi.

ODTÜ Yerleşim Arkeolojisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Evangelia Pişkin, kentin ekonomisinin yoğun bir şekilde keçiler üzerine yoğunlaştığını anlatarak, “Hem etleri hem derileri hem de kılları kullanılıyordu. Dokumacılık yapmak için belki büyük bir endüstri vardı burada” dedi.

Aigai Antik Kentinde Bulunan Hayvan Kemikleri Tarihe Işık Tutacak 2

Helenistik döneme ışık tutan dünyadaki sayılı antik kentlerden biri olan Aigai Antik Kenti’nde, 2004’ten bu yana kazı çalışmaları yürütülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köpeği Sayesinde Kanser Olduğunu Öğrenen Kadınöç

Köpekleri Sayesinde Kanser Olduklarını Öğrenen Kadınlar

Rüzgarın etkisiyle büyüyen ve yerleşim yerlerine sıçrayan yangın paniğe neden oldu. Yaklaşık 50 hektarlık alan kısa süre yandı.ÖÇ

Evine Akrep Girmesin Diye 50 Hektarlık Alanı Küle Çevirdi