in

Ağrı Yukarı Küpkıran Köyünde Erken Doğan Buzağı Nefes, Çiftçi Ailenin 8. Çocuğu Oldu

Ağrı’da çiftçi bir aileye ait bir inek erken doğum yapınca aile de buzağıyı yaşatmak için evde beslemeye başladı. Hayvanlara yönelik uygulanan şiddetin hala ceza kanunu kapsamına alınmamasından dolayı her sabah yeni bir şiddet haberiyle uyandığımız bu günlerde bu haber içimizi ısıttı.

Aile içindeki şiddetle büyüyen ve bir türlü yoluna giremeyen ülke ekonomisinden dolayı sürekli yoksulluk ve yoksunluk içinde yaşayan bu halk, akıl ve ruh sağlığını koruyamaz noktaya geldi. Kişiliğinin sağlıksız boyutundaki insan sayısının her geçen gün arttığı bu  toplumda şiddet olaylarının da arı arkası kesilmiyor. Bu şiddetin en büyük mağdurlarında biri de ne yazık ki hayvanlar… Hayvanlara yönelik uygulanan şiddetin hala ceza kanunu kapsamına alınmamasından dolayı her sabah yeni bir şiddet haberiyle uyanırken, Ağrı merkeze 21 kilometre uzaklıktaki Yukarı Küpkıran köyünde hayvancılık işiyle uğraşan Hanefi Akgün’ün erken doğum yapan ineğinin buzağısını yaşatmak için evde beslemesi içimiziz ısıttı.

AW184123 01

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hanefi Akgün’ün ineği 2 senedir üst üste erken doğum yapıyor. Bu sene de erken doğum yapan ineğin buzağının sağlık durumu iyi olmadığı için çiftçi aile buzağıyı evde bir leğenin içinde beslemeye başlamış. Çocuk biberonuyla besledikleri buzağıya eşiyle birlikte gece geç saatlere kadar baktıklarını kaydeden Hanefi Akgün, yaklaşık bir ay kadar buzağının bakımlarını evde bu şekilde yapacaklarını söyledi.

 “GECE YARISINA KADAR HANIMLA BERABER BUZAĞININ BAKIMINI YAPIYORUZ”

Havaların soğuk olması nedeniyle buzağının üşümemesi için devamlı soba yaktıklarını belirten Hanefi Akgün, “Geçen sene de bu buzağının annesi yine erken doğum yapmıştı. Buzağının üşümemesi için devamlı soba yakıyoruz ve çocuk biberonunun yardımıyla buzağıyı sütle besliyoruz. Altını kirlettiği zaman altını temizliyoruz. Gece yarısına kadar hanımla beraber buzağının bakımını yapıyoruz. Buzağının kendini toparlaması için yaklaşık bir ay kadar bakımını evin içerisinde yapmamız gerekiyor.” dedi.

 “7 TANE NÜFUSUM VAR BU BUZAĞIYLA BİRLİKTE 8 TANE NÜFUSUM OLDU”

Buzağının ilk doğduğu zaman nefes alıp vermekte güçlük çekmesinden dolayı buzağıya Nefes ismini verdiklerini söyleyen Hanifi Akgün, “Çocuk gibi bakıp besliyoruz. Benim 7 tane nüfusum var. Bu buzağıyla birlikte 8 tane nüfusum oldu. İlk doğduğunda nefes alıp vermekte zorlandığı için adını Nefes koyduk. Buzağının süt ihtiyacını annesinden karşılıyoruz. Annesini sağarak elde ettiğimiz sütü biberon yardımıyla buzağıya içiriyoruz. Bakımı zahmetli ama mecburen iyileşene kadar bakımını evde yapacağız. Biz bu buzağıya bakacağız. İnşallah en kısa sürede sağlığına kavuşur” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ezgi Mola Neronun Katili Alp Ergine Verilen Takipsizlik Kararina Isyan Etti1

Ezgi Mola, Nero’nun Katili Alp Ergin’e Verilen Takipsizlik Kararına İsyan Etti!

Izmitte 3 Kopegin Belediye Tarafindan Olduruldugu Ortaya Cikti

İzmit’te 3 Köpeğin Belediye Tarafından Öldürüldüğü Ortaya Çıktı!