in

Ağaçlar Ne Zaman ve Nasıl Budanmalıdır?

Ağaçlar sokağımızda, bahçemizde, büyükşehirlerin gölgesinde yaşamaya ve insanları yaşatmaya çalışan canlılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ağaçlar bu denli önemli bir göreve sahipken, bizler ağaçlarımızı nasıl korumalı ve onların bakımını nasıl yapmalıyız? Bu yazımızda ağaç bakımından, budama işlemlerine kadar birçok konuda sizlere bilgiler sunacağız.

Ağaçlar bizlere oksijen, çeşitli meyveler, yazın serin bir gölgelik sunarken, elbette onların da çeşitli ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır. Çoğu insan, ağaçların herhangi bir bakıma ihtiyacı olmadığını düşünse de bu sıkça yapılan hatalardandır.

Agaclarda bakima ihtiyac duyar

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Neden Budama Yapılmalı?

Budama, ağaçların ve bitkilerin hem verimini attırır hem de onların daha iyi bir gelişim göstermesine olanak sağlar. Bunun yanında, eski gücünü ve kuvvetini kaybeden ağaçlar, budama ile daha da güçlenmiş olur. Budama yapmaya gerek duymuyorsanız bile, bu geçici bir şeydir. Ağacınızın verdiği meyvelerden bu senelik memnun olabilirsiniz ama budama yapılmayan ağaçların, gelecek yıllarda hem dallarında küçülme ve güçsüzlük görülebilir hem verim azalma gibi problemler ortaya çıkabilir.

Agaclar da Bakima Ihtiyac Duyar 2

Budama için En Doğru Vakit Ne Zamandır?

Elbette, ağaçları istediğimiz her an budayamayız. Budamanın zamanı oldukça önem arz etmektedir ki yanlış zamanda budanan ağaçlarda büyük hasarlar meydana gelebilir. Örneğin yapraklı ağaçları budamanın en doğru zamanı yapraklarını döktükten sonraki zamandır. Budama tarihi belirtmek gerekirse, genel olarak 15 kasım- 15 mart tarihleri uygun görülmektedir.

Agaclar da Bakima Ihtiyac Duyar 4

Doğru Budama Nasıl Yapılır?

Budama, aslında bir eğitim sonrası yapılabilecek bir iş iken, günümüz şartlarında çoğu yerde bilinçsizce budanan ağaçlar görmek mümkün. Budama yapmak ustalık gerektiren bir iştir. Eline bir makine, balta ya da makas alıp ağaç budamak çağ dışı bir davranıştır. Böyle yaparak ağaçlara geri dönülmez zararlar vermek de mümkündür. Ağaç budamanın en kolay yollarından biri, uzman kişilerden yardım veya eğitim almaktır.

Agaclar da Bakima Ihtiyac Duyar 3

Yanlış Budama Mağduru Ağaçlar

Sokağa çıktığımız her an, yanlış budanmış ağaçlar görmek oldukça mümkündür. Bazı belediyelerin fütursuzca kesip biçtiği ağaçlar her yerde karşımıza çıkmaktadır. Oysaki eski zamanlarda, ağaçlara hoşgörü ile yaklaşılmakta ve bakımları incelikler ile yapılmaktaydı. Şu an ise ağaçlara sanki bir duvarmış gibi bakılmakta ve ağaçların üzerinde makineler şuursuzca gezdirilmektedir. İstanbul Şişli’de bulunan Kuştepe Parkında yapılan yanlış budama çalışmasıyla bu içler acısı görüntü ortaya çıkmıştır.

Agaclar da Bakima Ihtiyac Duyar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gecici Yuva Aramanin Boylesi Gorulmedi

Geçici Yuva Aramanın Böylesi Görülmedi

Jandarmadan Kedi Kurtarma

Kaçak Kediyi Jandarma Kurtardı