in

Ağaçlar İçinde Bir Kedi Kasabası

Üniversiteden canım arkadaşım Nilgün Ural, devamlı bana sosyal ve sanatsal içerikli haberler gönderir. Onun sayesinde pek çok sergi, konser, sosyal sorumluluk projesinden haberim olmuştur. Samsun’da yaşayan biri olarak kedi kasabasını da ilk ondan duymuştum. Ama gidememiştim. Yakınlarda yine hatırlatınca ve “burayı da yazar mısın?” deyince, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından  2 yıllık bir çalışmayla oluşturulan “Kedi Kasabası”nı gidip görmek, fotoğraf çekmek ve yazmak farz oldu.

kedi-kasabasi-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sokaktan toplanan kedi ve köpeklerin kısırlaştırılarak rahat bir ortamda yaşamını sürdürebilmesi için yapılmış burası. Yaklaşık 10 dönümlük bir ormanlık alanda konuşlanmış, yemyeşil cennet gibi bir yer. “Kedi Kasabası” adı verilen tesiste, sokak kedileri için tekli ve çoklu yaşam alanının bulunduğu bungalov evler, köprü ve yürüyüş yolları yapılmış. Sokaktan toplanan özellikle hasta kediler veteriner hekimler gözetiminde tedavi edilip kısırlaştırıldıktan sonra “Kedi Kasabası”na salınıyor. Burada kediler sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşamlarını sürdürüyorlar. Ayrıca içinde bir hayvan mezarlığının olması beni çok şaşırttı.

kedi-kasabasi-3

Şu anda barınakta yaklaşık 60’a yakın kedi ve 80 civarı köpek var. Hamile kediler önce doğuruyor ve yavruları ile ayrı bir yerde bakılıyor. Aynı şey köpekler için de geçerli. Evlat edindirme yapılıyor. Evlat diyorum çünkü benim için evlattan farkı yok. Kesinlikle anneden ayırıp minik yavrular verilmiyor. Ancak belli bir olgunluğa gelip kısırlaştırıldıktan sonra aileye veriliyor.

Samsun-Kedi-Kasabası-2

Kedi ve köpeklerin beslenmesi, belediyenin desteği ve belediye çalışanlarının her gün askeriye, fabrika ya da yemekhane gibi yerlerden topladıkları yemek artıkları ile sağlanıyor. Hepsi tok ve oldukça mutlu. Oldukça diyorum çünkü kediler kısırlaştırılıp koca bir alana salınırken köpekler kafesteydi. Kafesler oldukça büyüktü ama sonuçta özgür değillerdi. Yine de sokak hayvanları için hayat çok zor, çeşitli hastalıklara yakalanıyorlar, kötü insanların işkencelerine maruz kalıyorlar, caddelerde, sokaklarda her gün ölümle burun buruna geliyorlar. En azından burada daha mutlu, huzurlu ve toklar.

Büyükşehir Belediyesi güzel bir şeye imza atmış. Tüm hayvanlar ve hayvanseverler adına teşekkür ediyorum, darısı tüm belediyelerin başına. 🙂

Yorum

Yorum Ekle
  1. Samsun Belediyesine çoookkk kk Teşekkürler. ..Bu canları zehirleyen belediyeler…utansin lar diyeceğim ama Allahtan korkmayan kullan utanır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fransada kopek sahipleri 4 1

Fransa’da Köpek ‘Sahipleri’ne İlginç Takip

kediyi cope attilar 1

Plaza’nın Sahiplendiği Hamile Kediyi Çöp Kutusuna Attı!