in

Ağaç Yapraklarından Yaptığı Dikiş İle Kendine Hayran Bırakan Muhteşem Kuş

Doğa ve canlılar binlerce yıldır insanlığa birçok şey öğretti ve öğretmeye de devam ediyor. İşte onlardan biri olan ve basit gibi gözüken dikişi muhtemelen biz insanoğluna öğreten kuşların yapraklardan yaptığı olağanüstü dikiş dikme görüntüleri

Doğa ve hayvanlar binlerce yıldır insanoğluna birşeyler öğretmeye devam ediyor. Geliştirilen teknolojiden, yaşamın içindeki çok basit gibi gözüken birçok kolaylığı hayvanlardan öğrendiğimiz bir gerçek. Ama maalesef yaşam için gerekli olan ihtiyaçlarımızı nasıl kullanacağımızı doğadan ve hayvanlardan öğrenirken bir yandan da doğa ve hayvanları yok etmek için elimizden geleni yapıyoruz!

İşte hayvanlardan öğrendiğimiz insanoğlunun en basit ihtiyaçlarından bir gibi görünen dikiş dikmekte bunun bir örneği. Dikiş dikmek şu an kulağa çok basit gibi gelse de binlerce yıl önce insanoğlunun en önemli ihtiyaçlarından biriydi. Peki insanoğlu dikiş dikmeyi nasıl öğrendi?

Bu sorunun cevabını muhtemelen izleyeceğiniz videoda bulacaksınız. Ağaç yapraklarını ustaca dikerek korunaklı bir alan yaratan bu kuşların ataları, belki de insanoğluna binlerce yıl önce dikiş dikmeyi öğretmiş canlılardı. Bu kuşlar ve doğadaki diğer canlılarda ipi kullanmayı da öğretmişti tabii ki…

Bazı kaynaklara göre dikiş dikmek 60 bin yıl önce gelişti

İlk insanlar vücutlarını hayvan postuyla dış etkenlerden korurmuş. Altmış bin yıl önce ilk elbisenin dikildiği iğne Güney Afrika’da Sibudu Mağarası’nda bulunmuş.

Taş Devri insanları; soğuk, yağmur veya kardan korunmak için hayvan postlarını vücutlarına sararmış. Post ve deriden, kullanışlı elbise yapabilmek için dikiş dikme yöntemi binlerce yıl önce öğrenmişler. Hayvan postlarını dikmek için ilk dikiş iğnesinin ise ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Yaklaşık 60 bin yıl önce yapıldığı belirlenen en eski kemik dikiş iğnesi, 2008’de Güney Afrika’daki Sibudu Mağarası’nda bulunmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pitbull kopekler neden saldirir

Veteriner Hekim Erdinç Toy: Pitbullar Yanlış Yetiştirme Nedeniyle Saldırıyor

marmara adasi yangin

Marmara Adası’nda Ağır Tablo: 80 Hektar alan yandı, En Az 100 Hayvan Hayatını Kaybetti