in

Afyon Sandıklı’daki Tavuklar, İlçenin Çocuklarına Burs Yumurtluyor

Afyonkarahisar’ının Sandıklı ilçesindeki Barbaros Ortaokulu öğretmenleri, öğrencilerin okula ilgisini arttırmak için, geçen yıl atıl durumdaki kömürlüğü kümese çevirdi. 40 tane tavukla başladılar bugün 300 tavuk sahibi olan okul, yumurtaların satışından elde edilen gelirle 18 öğrenciye burs vermeye başladılar.

Hayvan sevgisi, yardımlaşma duygusu ve öğrencilerin okula ilgisini artırmak amaçlı olarak geçen yıl okul bahçesindeki kömürlüğü kümes çevirme kararı ile başladı her şey. Barbaros Ortaokulu idareci ve öğretmenleri, öğrenci ve velilerin desteği ile kömürlüğü kümes haline getirdi ve 40 tane tavuk alındı. Öğrenciler, öğretmenlerinin yardımıyla boş zamanlarında ve teneffüslerde tavukların bakımını yaparak, yumurtalarını toplamaya başladı. Toplanan yumurtaların bir kısmı öğretmenlere satılarak tavuklara yem temin edilirken, kalanı da öğrenciler tarafından mahalledeki ihtiyaç sahiplerine verildi.

300 TAVUK 18 ÖĞRENCİYE 2700 TL BURS DAĞITTI

Okul idaresi ve öğretmenler, okulu daha eğlenceli hale getiren çalışmanın büyütülmesi kararı aldı. Kümes yenilendi. Son teknoloji yemlik, suluk ve ilaçlama aletleri ile düzenlendi. Kümese 300 adet de ‘Lohman sandy’ cinsi tavuk konuldu. Tavuklar günde 250’nin üzerinde yumurta verirken, öğretmenler bu yumurtaları yakındaki bir markete ve öğretmen arkadaşlarına satışa başladı. Buradan elde edilen gelir ile de 18 öğrenciye burs verildi. Öğrencilere bu ay ilk burs ödemeleri yapılırken, öğrenci başı 150 TL olmak üzere toplam 2700 TL burs verildi. Kümesin gelirini artırmak isteyen öğretmenler daha çok öğrenciye burs imkanı sağlamak istiyor.

LOHMANN SANDY TAVUKLARININ ÖZELLİKLERİ

Lohmann Sandy Tavukları uzun yıllardır Almaya’ da kendini kanıtlamış, yumurta verimi çok yüksek aynı zamanda yaşama gücü ve hastalıklara dayanımı yüksek yumurta tavuğudur.

  • % 50 yumurta randımanına ortalama 140-150 günde girmektedir.
  • Yem tüketimi ortalama 105-110 gr’dır.
  • Yumurta kabuk rengi kremdir.
  • Pik yumurta verimi 23 haftalık iken %97-98
  • 12 ay 325
  • 14 ay 368
  • 17 ay 443 yumurta yapmaktadır

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sisli

Şişli’de Karanlık Bir Dükkanda Boxlar İçine Hapsedilmiş 57 Sokak Kedisi Kurtarıldı

Yavru Köpek Dorayı Yere Vurarak Öldüren Cani Her Yerde Aranıyoröç

Dora’nın Katili için İstenen Ceza Belli Oldu