in

Affenpinscher Köpek Cinsi Ve Özellikleri

Komik, sevimli ve bir o kadar da cesur minik köpek Affenpinscher yüzlerce yıldır insanların en yakın dostlarından biri.

“Bıyıklı şeytan” takma ismiyle de tanınan Affenpinscher cinsi köpek ırkları içinde en komik olanlarından biridir, çünkü bu minik köpekler minik olduklarının pek farkında değildir ve büyük birer köpek gibi davranırlar. Görünüşü terrierlere benzese de aslında bir pinscher türü olan Affenpinscher aynı zamanda maymuna da benzetiliyor ki zaten isminin anlamı Almancada “maymun köpek”. Bu minik ve enerjik köpekler hayatlarına girdikleri insana büyük neşe veren kişilikleri ile çok seviliyorlar ve dünyanın en popüler köpek cinsleri arasında yer alıyorlar.

affenpinscher

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

En eski köpek ırklarından biri

Affenpinscher ırkının kökeni 17, yüzyıla dek uzanıyor ve bu da onu en eski köpek ırklarından biri haline getiriyor.  En eski oyuncak köpek ırklarından olsa da bu cinsin kökeni hakkında kesin bilgiler yok. Hollandalı ressamların 15. Yüzyıldan kalma tablolarında Affenpinscher ırkına benzeyen köpekler var ancak bu köpeklerin hangi ırktan oldukları hakkında da bilgi olmadığı için tablolardaki köpeklerin kesin olarak Affenpinscher olduklarını söylemek tabi ki mümkün değil. AKC Affenpincher ırkını 1936 yılında tanıdı.

affenpinscher dog breed

Dişileri ile erkekleri aynı boyutlarda

Birçok köpek cinsinde dişiler erkeklerden daha kısa ve hafifken Affenpinscher ırkının erkekleri ve dişileri genellikle aynı boyda ve ağırlıktadır. Yetişkin bir Affenpinscher 25-38 santim yüksekliğe ve 3-3,36 kilogram ağırlığa sahiptir. Sakalı ve kaşları uzundur ve uzun kaçları ile sakalı sebebiyle maymunu andıran bir görünümü vardır. Gözleri suratlarıyla orantılı büyüklükte ve daima koyu renklidir, ayrıca bakışları da ciddi ve zekidir.

Tüyleri orta uzunluktadır ve gri, siyah, kızıl, gümüş ya da siyah-ten renklerinde olabilir. Bu ırk en az tüy döken köpek cinslerinden de biridir aynı zamanda.

Affenpinscher köpeklerin ortalama ömrü 12-14 yıl arasındadır.

Affenpinscher 5 645mk070111

İsmindeki “maymun” kelimesine uygun bir karakteri var

Malum, maymunlar meraklı, yürekli, oyuncu ve yaramazdır, Affenpinscher da ismindeki maymun kelimesinin hakkını veren bir karaktere sahiptir. Ama Affenpincher çok da sevgi dolu bir köpektir, ailesindeki herkesi kayıtsız şekilde sever, buna karşın çocuklarla pek anlaşamaz. Çok kolay adapte olabilen Affenpinscher ırkı apartman hayatına da uyumludur, bu köpeklerle apartmanda yaşamanın tek zorluğu çoğunun çok havlama eğiliminde olmasıdır.

Affenpischer karakteri genel olarak uyumludur, kedilerle ve diğer köpeklerle ortalama ilişkiler kurarlar. Yabancılara karşı da dengelilerdir, herhangi bir tehdit hissetmediklerinde sırf yabancı olduğu için birine saldırmaları oldukça düşük bir ihtimaldir, ama yabancı görünce aşırı havlayabilirler.

Çok zeki ve oyuncu olan Affenpinscher kolay eğitilebilir ve bölgeciliği ile havlama eğilimi sebebiyle çok başarılı bir bekçi köpeğidir.

Affenpinscherpuppy GettyImages 1012334780 04b58ea52e494733baf849cf32d8a7f5

Tüylerini düzenli taramak gerekir

Affenpinscher bakımı gayet kolaydır, bu minik ve komik köpekler hemen hiç özel bakım gerektirmezler. Tüylerini haftada 2-3 kez uygun tarakla taramak tüy bakımı için yeterlidir. Sakalları ve bıyıkları aşırı uzarsa makas ile kısaltılması gerekebilir. Affenpinscher enerjik bir köpektir ve düzenli olarak egzersiz de yapması gerekir, egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için her gün dolaştırılmaları, oyun oynamaları yeterli olur.

bd0b99f6c7464be5818bb01c62e868b2

Affenpisncher syringomyelia isimli ciddi hastalığa yatkınlığı olan birkaç ırktan biri

Affenpinscher için genel olarak sağlıklı bir köpek cinsi denilebilir ancak bu köpekler omurilikte sıvı dolu bir kist gelişimine neden olan syringomyelia isimli nörolojik hastalığa yatkın olan birkaç köpek ırkından biridir. Irkta bu hastalığın yanı sıra diz eklemlerinde gevşeme, kalça eklemleri sorunları da görülebilir. Ayrıca katarakt sebebiyle körlük de bu ırkta karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Bunların dışında her köpekte görülebilecek sağlık sorunları tabi ki Affenpinscher ırkında da görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum sfenks kedisi

Bodrum’da Sanayide Bulunan Sfenks Kedisi Sahibine Teslim Edildi

kedi elliott

Sürekli Hapşırdığı İçin Kimsenin Sahiplenmek İstemediği Kedi ‘Elliott’