in

Adapazarı’nda Ormanlık Alana Bırakılan 9 Yavru Köpek Donarak Hayatını Kaybetti!

Adapazarı’nda ormanlık alana bırakılıp, kaderine terk edilen 9 köpek yavrusu, soğuktan donarak öldü. Aynı bölgedeki onlarca köpek ise olumsuz hava koşulları karşısında soğuk ve açlıkla mücadele ediyor.

Adapazarı İkizce Osmaniye Mahallesi’nde Adapazarı Belediyesi Hayvan Barınağına birkaç kilometre uzaklıktaki ormanlık alana kimliği belirsiz kişiler tarafından bırakılan 9 köpek yavrusu, soğuktan donarak öldü.

DHA’nın haberine göre, dağlık ve ormanlık arazide yiyecek ve içecek bulmakta zorlanan köpeklere mama götürmek amacıyla sık sık bölgeye ziyarete giden hayvansever Sibel Arin Sezer, dün akşam gördüğü manzara karşısında şok yaşadı. Açlıkla mücadele eden köpekler ise hayırseverler tarafından bağışlanan etlerle karnını doyurdu.

adapazarıdakopeklerdonarakoldu

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpekleri ölüme terk edenlere tepki gösteren Sezer, “Barınaklar yavru köpek almıyor. Almayınca da bazı ilçe belediyeleri ormanlara terk ediyorlar bu hayvanları. Biz çarşamba günü geldiğimizde bu hayvanlar hiçbiri bu bölgede yoktu. Yeni olan bir şey bu. Büyük köpekler kulübenin içerisine girdikleri için yavru köpekler dışarıda kalmış ve soğuktan donarak ölmüşler. Donarak öldükten sonra da diğer yaşayan hayvanlar kardeşlerini yemişler. Bunları buraya atanların hiç mi çoluğu çocuğu yok? Nasıl bir vicdanla atıyorlar? Atanların gerçekten insan olduklarına inanmıyorum. Gerçekten vahşet” dedi.

Şehir merkezinde kar yağdığında tüm belediyelerin mama dağıttığının belirten Sezer, “Şehir merkezindekiler zaten insanlar tarafından doyuruluyor. Niye ormanlardaki hayvanları beslemiyorlar? Bir kap mama bir kap su. Her yerde reklamlar, afişler ama ormandaki hayvanlara hiç bu mamalardan kaplardan yok. Biz buralarda belediyelerin, vatandaşların ormanlara attığı hayvanları kendi imkanlarımızla ve bizim gibi birçok gönüllü insanların gönderdiği mamalarla besliyoruz” diye konuştu.

Her hafta belirli bir program dahilinde kısırlaştırma, aşılama adı altında ormanlık alana köpek getirip bırakıldığını ifade eden hayvansever Tunahan Hurma, “Şehir içinden toplanan hayvanlar ormana atılıyor. Ormanda doğal yaşam alanı kuralım diyorlar. Bunun neresi doğal yaşam alanı. Bir de dişi köpekleri kısırlaştıracaklarına erkek ve yavru köpekleri kısırlaştırıyorlar. İlçeden getirilen köpekler yeniden ilçeye dönmüyor” dedi.

Soğuktan donarak can veren yavru köpekler toplanarak, götürülmesi için Adapazarı Belediyesi’ne haber verildi.

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2018utandiklarimiz

2018 Yılında Paylaşmaktan Utanç Duyduğumuz 100 Haber

2018 100guzelhaber

2018 Yılında Umutlarımızı Bir Nebze Olsun Yeşerten Güzel Haberler