in

Adana’da Telefon Direkleri Leylekler İçin Yuva Haline Getiriliyor

Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde belediye, leyleklerin elektrik direklerinde akıma kapılarak yaşamlarını kaybetmesinin önüne geçmek için atıl durumdaki telefon direklerini yuvaya dönüştürdü.

Tufanbeyli ilçesinde leyleklerin göç güzergahında zaman zaman elektrik direklerinde yaşamlarını kaybetmesinin kendine iletilmesi üzerine harekete geçen Belediye Başkan Remzi Ergü, atıl telefon direklerini leylek yuvasına dönüştürdü.

AW308552 01 scaled

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çocukluğunda ilçede bir çok evde leylek yuvaları olduğunu artık kalmadığını söyleyen Başkan Ergü, “Leylekler Anadolu’da ve Tufanbeyli’de “Hacı leylek” olarak bilinir. Uzak coğrafyalardan geldiği için yorgun olmalarından dolay duygusal bir havaları vardır. Leyleğe asla zarar verilmez. Bazı elektrik direklerinde leylek yuvaları gördüm. Leyleklerin zamanla elektik tellerine takılıp zarar gördüğünü öğrendim. İlçe merkezinde benim çocukluğumda leylek yuvaları vardı ve mahallenin simgesi olurdu. Buradan esinlenerek atıl vaziyetteki telefon direklerinden leylek yuvası yapalım elektrik tellerinden uzakta güvenli bölgelerde olsun istedik. İlçenin değişik bölgelerine yapmayı düşünüyoruz. İyi yaşam alanı bulduğu yeri tercih ediyor güven içerinse yaşasınlar istiyoruz. Hem doğaya katkı hem de simgesel sevgiyi geleceğe aşılamak istedik” dedi.

AW308552 05

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ingiltereden Emsal Karar Hayvana Eziyetin Hapis Cezasi 6 Aydan 5 Yila Yukseltildi

İngiltere’den Emsal Karar: Hayvana Eziyetin Hapis Cezası 6 Aydan 5 Yıla Yükseltildi

Cek Fotografci Nikol Koppun Birbirinden Guzel Kopek Fotograflari 7

Çek Fotoğrafçı Nikol Kopp’un Birbirinden Güzel Köpek Fotoğrafları