in

Adalılar,Ahırları Yıktırmadılar

Adaların Atları Platformu gönüllüleri eylem yaparak, Heybeliada’da kalan son atların ahırlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) ekipleri tarafından yıkılmasına izin vermedi.

Heybeliada’da kalan son atların ahırını yıkmak için gelen İBB ekipleri, atların Adalar’da yaşamasını isteyenlerin itirazlarıyla karşılaştı. Heybeliada’da beş atın yaşadığı ahır, yıkılmad, yıkıma gelen İBB kepçeleri alandan geri çekildi. Adalar’da geçtiğimiz yıl ruam hastalığı sonucu 105 atın itlaf edilmesinin ardından, Ruam Yönetmeliği’ne aykırı ancak İstanbul Valiliğinin keyfine uygun yapılan ‘keyfi karantina’ sonucunda faytonların faaliyetleri durdurulmuştu. Pekçok fayton sahibi atlarını ve arabalarını, İBB’ye sattı. Atların büyük bir kısmını Büyükada’da toplayan İBB ‘kaçak ahırların” yıkılması kararını aldı ve atlarını İBB’ye satmayan fayton sahiplerinin kullandığı ahırlar dışındakini yıktı. Atlarını satmayan at sahiplerine ise süre verdi. Geçtiğimiz günlerde Heybeliada’da bulunan ahırları yıkmak için iş makineleriyle adaya gelen İBB ekipleri Adalıların tepkisi ile karşılaştı. Heybeliada’da bulunan ahır bölgesinde toplanan ve ellerinde bostan korkulukları taşıyan Adaların Atları Platformu üyeleri, protesto eylemi düzenledi. Duruma tepki gösteren platform üyeleri, son kalan atların ahırlarının yıkılmasına izin vermedi.

‘Adalarin Atlari Platformu Gonulluleri Heybeliadadaki Ahirlarin Yikimini Engelledi..

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Yeni Ahırlar Yapılmadan Eskisi Yıkılmayacak”

Adaların Atları Platformu gönüllerinden Doğa Su, “Dün Burgazada’ya ahırları yıkmaya gelmişler ve yıktılar. Daha evvelden de eylem yapmıştık. Biz Sayın İmamoğlu’yla görüştük. Söz aldık. Yeni ahırlar yapılmadan eskisi yıkılmayacak. Burada önemli olan herkesin içinde, toprağın içinde bir cevher vardır. Bu da çok önemli bir nefestir. Bu süreçte geldikleri gibi anlattım ve izah ettim. Tekrar konuşuldu. Yeni ahırlar yapılmadan eskisi yıkılmayacak, bize verilen söz bu” diye konuştu.

İBB Ahır Yapacağını Açıkladı

Olayın basına yansıması ve gösterilen tepkiler üzerine İBB Başkan Danışmanı Tonguç Çoban, İBB’nin Heybeliada ve Burgazada’da ahır yapmak üzere kiraladığı arazilere ahır yapacağını açıkladı.

“Atların Yaşam Hakkını, Adalar’ın Ormanlarını Korumaya Devam Edeceğiz

Bu açıklama üzerine Adaların Atları Platformu ve Heybeliada sakinleri şunlar söyledi: “Yapıcı adım için İBB yetkililerine teşekkür ediyoruz. Atların yaşam hakkını, Adalar’ın ormanlarını korumaya devam edeceğiz. Heybeliada ve Burgazada ahır alanlarında önceki yıkımlardan kalan molozun bir an önce kaldırılması ve alanın kiracısı İBB tarafından yeni ahırlar yapılması gereğini bir kere daha tekrarlıyoruz. İBB bu ahırları yaparak hem atları hem de alanı korumuş olacak. İBB, satın aldığı ve Büyükada’daki İspark ahırında kapalı tuttuğu atlara iyi bakmalı, 1 yılı aşkın süredir o ahırlardan dışarı çıkarılmayan atların adada dolaşmasını sağlamalı. Ayrıca İBB tarafından denetimsiz şekilde 17 ile gönderilen 860 at, yapılan protokoller uyarınca gönderildikleri yerlerde denetlenmeli, uygun şartlara sahip olmayanlar Adalar’a geri getirilmeli, Büyükada’daki ahırın yanı sıra Heybeliada ve Burgazada’da yapılacak ahırlarda yaşatılmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IBBnin Hapsettigi Atlarin Ahir Goruntulerine Hayvanseverlerden Tepki

‘Faytondan Kurtarılan’ 900’e Yakın Atın Ölmesine ve Kalan 130 Atın da İBB Ahırlarına Hapsedilmesine Tepki

Ukraynada Donmak Uzereyken Kurtarilan Kedi Itfaiye Ekibinde Binbasi Oldu

Ukrayna’da Donmak Üzereyken Kurtarılan Kedi, İtfaiye Ekibinde Binbaşı Oldu