in ,

Adalet Cimcoz ve Çok Sevdiği Köpeği Zibidi

Türkiye’nin dublaj kraliçesi Adalet Cimcoz tam bir köpek insanıydı. Yaşamının sonuna kadar birçok köpeği oldu ancak aralarından en ünlüsü Zibidi’ydi.

Adalet Cimcoz aslında birçoğumuzun tanıdğı aslında suyduğu bir isim. Çünkü  Türkân Şoray, Belgin Doruk, Muhterem Nur, Sezer Sezin, Fatma Girik ve Filiz Akın gibi birçok insanın dublajını yaptı. Türkiye’nin ilk özel sanat galerisi de yine Adalet Cimcoz tarafından açıldı. Burası sadece bir sanat galerisi değil dönemin en değerli santaçılarının buluşma yeriydi. Maya adlı bu galeriye Sabahattin Eyüboğlu’dan Sabahattin Ali’ye, Ahmet Hamdi Tanpınar’dan, Aloş’a, Kuzgun Acar’dan Azra Erhat’a  kadar pek çokm kişi uğardı.

Adalet Cimcoz ve Çok Sevdiği Köpeği Zibidi 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Galeride dublaj karaliçesine sadece arkadaşları değil çok sevdiği köpeği Zibidi de eşlik ederdi.Bu yüzden Zibidi de en az Adalet Cimcoz kadar ünlüydü.Maya 1955 yılında kapanınca bu kez  Adalet Cimcoz ve eşi Mehmet Ali Cimcoz’un yaşadıkları evi adeta bir sanat evine dönüştü. Tabi ki bu evin ilgi odağı da Zibidi’ydi. Evin tek köpeği Zibidi değil. Evin diğer köpekleri Tommy ve Hayta’ydı ancak Cimcoz ile en uzun yaşayan ve  herkes tarafından tanınan köpeği  Zibidi’ydi. Adalet Cimcoz ve Çok Sevdiği Köpeği Zibidi 3

Adalet Cimcoz Kimdir?

Annesi Alman, babası topçu subayı bir Türk’tür. Altı yaşındayken ailesi Almanya’ya göç etti.

Gazetelerde sanat yazıları yazdı. 1951’de Türkiye’nin ilk özel sanat galerisi Maya’yı Beyoğlu’nda kurdu. Galeri beş yıl boyunca yaşamayı başardı. Ağabeyi Ferdi Tayfur’la dublaj yaptı. Adalet Cimcoz, Almancadan Türkçeye çeviriler yaptı. YeditepeVarlık ve Yeni Ufuklar gibi edebiyat dergilerinde şiir, öykü ve kitap tanıtım yazıları yazdı. Bertolt Brecht, Georg Büchner, Franz Kafka ve B. Traven gibi yazarların yapıtlarını Türkçeye çevirdi. Kafka’dan Milena’ya Mektuplar çevirisiyle, 1962 Türk Dil Kurumu Çeviri Ödülü’nü almıştır.

Dublajcılığı bir rastlantı sonucu başladı. 1931’de Ferdi Tayfur (O yıllarda Lorel Hardy’i seslendirirdi) eşi Melek Kobra ile İpek Film stüdyosunda seslendirme yapmaktadırlar. Melek’in hastalandığı bir gün Ferdi Tayfur kız kardeşini çağırır. Böylece Adalet Cimcoz’un seslendirme çalışmaları başladı.

Türkiye’de ilk dedikodu yazarlığını Adalet Cimcoz başlattı. HaftaSalonTasvirAydede gibi gazetelerde dedikodu yazıları yazdı. Köşesinin adı Fitne Fücur’du. Türkân Şoray, Belgin Doruk, Muhterem Nur, Sezer Sezin, Fatma Girik ve Filiz Akın’ın seslendirmelerini yaptı.

Gazeteci Mine Söğüt, Adalet Cimcoz’un ölümünden sonra sahaf vitrinlerine düşen fotoğraflarını toparlayarak Adalet Cimcoz: Bir Yaşam Öyküsü Denemesi adlı kit

Adalet Cimcoz ve Çok Sevdiği Köpeği Zibidi 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kahraman lele karantina

Kahraman Lele Başardı! 54 Gün Tek Kaldı, Akvaryum Suyu İçti, 4 Yavru Dünyaya Getirdi!

Virüs sokak hayvanlarını unutturmadı

Koronovirüs Sokak Hayvanlarını Unutturmadı