in

Adalar’ın Atlarıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Adaların atları öldü, sürüldü, kaybedildi, kalanlar hâlâ Büyükada İBB Ahırında hapsediliyor. Bu durumdan sorumlu olan yetkililer ise sorumluluk almak yerine topu birbirine atmakta ve atlar iyiymiş gibi yanıltıcı propaganda yapmakta. Peki Adalar’ın atları ile ilgili gerçekler neler?

Adaların atlarının çilesi bir türlü bitmiyor. Yıllarca faytonlarda çalıştırılan atlar faytonlar kaldırıldıktan sonra da huzurlu bir yaşama kavuşamadı. 2019’da ruam hastalığı gerekçe gösterilerek yüzlerce at öldürülmüştü. 2020 Şubat ayında ise Adalar’da atlı fayton ile ulaşım kaldırılmış atlar İBB tarafından faytonculardan satın alınmıştı. Ruam gerekçesi ile aylarca ahırlarda kapalı tutulan atlardan sağ kalanlar İBB tarfından Türkiye’nin dört bir yanına sahiplendirilmişti. Ancak bugüne gelindiğinde atların durumu adeta yılan hikayesine döndü. İBB’nin Hatay Dörtyol Belediyesi’ne hibe ettiği 100 atın kaybolması gündeme bomba gibi düşünce diğer atlarında durumu merak edildi. Çok faza spekülasyon ve iddianın yer aldığı konuda süreci başından beri takip eden Adaların Atları Platformu Adalar’ın atları ile ilgili doğru bilinen yanlışları açıkladı.

83ca69dd 7bf0 4bca 9b15 36e351bb6533

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yanlış

Faytonlar kalktıktan sonra Adalar’ın tüm atları özgür oldu.

Doğru

Atlar önce “ruam” gerekçesi ve Valilik kararıyla 6 ay ahıra hapsedildi (ve yüzlercesi öldü). Haziran 2020’den bu yana ahır dışına çıkmaları yasak değil, ama İBB’nin elindeki atlar hâlâ hapis.

adalarin atlari 1

Yanlış

Adalar’dan gönderilen atların kaybolması ile ilgili tek sorumluluk İBB’dedir.

Doğru

Atların gönderileceği yerler İstanbul İl Tarım Müdürlüğünce de onaylandı. Çıkışları Adalar Tarım Müdürlüğü tarafından yapıldı. Tarım Bakanlığı yetkilileri, alıcıların olduğu yerlerde ilçe teşkilatlarını bilgilendirerek atların alıcı üstüne kaydını sağlayabilirdi. İBB ve Tarım Bakanlığı işbirliği yaparak atların kaybolacağı şartları birlikte oluşturdular. Şimdi iki kurum da çip no takibi ile atların bulunmasından sorumlu. Bulunamayanlardan sorumlu olanlar ve kasıtlı kaybetmede payı olanlar hakkında hukuki işlem yapılmalı.

adalarin atlari

Yanlış

860 atın sadece Hatay Dörtyol’a gönderilen 100 tanesi kayboldu.

Doğru

860 atın hiçbirinin nerede olduğu İBB veya Tarım Bakanlığı tarafından açıklanmadı. Az sayıda alıcı, atların kendilerinde ve iyi durumda olduğunu kendileri beyan etti.

adalarin atlari 2

İspark Ahırlarındaki Atlarla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Yanlış

İBB’nin atları ücretsiz dağıtmasının ardından Adalar’da at kalmadı.

Doğru

İBB’nin kendi açıkladığı rakamla 115 at Büyükada’da İBB İspark ahırındadır. Büyükada, Heybeliada ve Burgazada’da İBB’ye satılmayan birkaç at yaşıyor. Burgazda ve Heybeliada’dakilerin ahırları Mart ve Nisan 2021’de İBB tarafından yıkıldı.

Adalarin atlari 2 1

Yanlış

İBB İspark Ahırlarında kalan atlar açık havada vakit geçirebilmektedir.

Doğru

Ahırın çok kısıtlı bir gezinti alanı var (padok). Koşabilecekleri sağlıklı bir ortam yok. Eskiden adada serbestçe gezebilen atlar, İBB yetkilileri tarafından ahır dışına hiç çıkarılmıyor.

Adalarin atlari 1 1

Adalar’da Ruam Hastalığı ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Yanlış

Atların ruam iddiasıyla itlaf edilmesinden İBB ve Ekrem İmamoğlu sorumludur

Doğru

Ruam gerekçeli itlaflarda İBB ve Ekrem İmamoğlu’nun hiçbir sorumluluğu yoktur. Atlar o sırada İBB tarafından alınmamıştı. İşlem Adalar İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından yapılmıştır ve öncelikle Müdür Feramis Çiftçi’nin sorumluluğu vardır.

Adalarin atlari 3

Yanlış

Adalar ilçesinde atların ruam taraması kesin sonuç veren kan testiyle yapılır.

Doğru

Adalar’da ruam testi derialtına enjeksiyon yöntemiyle yapılıyor. Bu test kesin sonuç vermiyor, uygulama hataları nedeniyle sağlıklı atlar ruam sanılıp öldürülüyor İstanbul’un başka pek çok ilçesinde, kesin sonuç veren kan testi uygulanıyor. Adalar için de aynısı talep edildiği halde kesin sonuç vermeyen eski yöntem kullanılıyor.

Adalarin atlari 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gediz Deltasinda Yavru Flamingolar Dunyaya Gelmeye Basladi

Gediz Deltası’nda Yavru Flamingolar Dünyaya Gelmeye Başladı

Iki Ati Cayin Icine Baglayip Terk Ettiler

İki Atı Çayın İçine Bağlayıp Terk Ettiler!