in

Adalar’ın Atlarından Kaç Tanesi, Nerelere Sahiplendirildi?

Adalar’daki fayton taşımacılığının kaldırılacağını açıklayan ve ardından sahiplerinden atları satın alan İBB, şu ana kadar resmi olarak açıkladığı sayılara göre 60 atı sahiplendirdi. 20 atın daha Mersin’e, 24 atın ise Niğde’ye sahiplendirileceği konuşulurken; şu anda Adalar’da kaç tane atın hayatta olduğu, kaç tane atın gözlerini yumduğu ya da sahiplenmek isteyen kurumların yerine getirmesi gereken şartlarla ilgili hala resmi bir açıklama yapılmadı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan ve ücretsiz olarak tarım ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla her türlü faaliyet ve hizmette kullanılmak üzere sahiplendirilmesi kararlaştırılan Adalar’ın atları İstanbul dışına gönderilmeye devam ediyor.

Adalar’daki faytonların kaldırılması sırasında, isteyenlerin atlarını beslemeye devam edeceği açıklamaları yapılmasına rağmen, at sahipleri yetkililer tarafından “Adalar’da at beslenmeyecek” şeklinde dayatmalara maruz kaldıklarını söyledi.

Gelinen noktada ise bugüne kadar sırasıyla; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veterinerlik Fakültesi Atçılık Meslek Yüksek Okulu’na 20 tane, Elazığ Fırat Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine 20 tane, Kastamonu’nun Daday ilçesindeki çiftliklere 20 tane at gönderildi.

Adalar’dan gönderilen bu 60 atla ilgili olarak sahiplenen kurumlar açıklama yaptıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu da açıklama yaparak “Atlarımıza iyi bakılacağından emin olduğumuz kurumlara sahiplendiriyoruz. Yeni yerlerinde de gözetimimiz devam edecek.” dedi.

Toplamda 1225 atı sahiplerinden satın alındıktan sonraki süreçten bugüne gelindiğinde Adalar’da İBB’nin elinde şu anda kaç tane atın olduğu, kaç tane atın hayata gözlerini yumduğu, kaç tane tayın dünyaya geldiği, sahiplendirme şartları ve sonrasındaki gözetimlerin nasıl organize edileceğiyle ilgili hala hiçbir resmi açıklama yapılmadı.

Diğer yandan; Mersin Tarsus Hayvanat Bahçesi’ne 20 tane, Niğde’deki Yahşi Batı Binicilik Çiftliği’ne 24 tane atın önümüzdeki günlerde sahiplendirileceği söyleniyor.

Adalar’ın Atlarından 20 Tanesi Kastamonu’ya Gönderilerek, Kura ile Atlı Turizm Şirketlerine Dağıtıldı

At Sahipleri: Yetkililer, Atları Adalar’dan Yollamamız için Tehdit Ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dakikalarca Kalp Masajı Yaptığı Kuş Hayatını Kaybetti İtfaiye Eri Perişan Olduöç

Dakikalarca Kalp Masajı Yaptığı Kuş Hayatını Kaybetti, İtfaiye Eri Perişan Oldu

Bahçede Maymun Gören Vatandaşlar Belediyeye Haber VerdiÖÇ

Bahçede Maymun Gören Vatandaşlar Belediyeye Haber Verdi