in

Adalar’ın Atlarından 20 Tanesi Kastamonu’ya Gönderilerek, Kura ile Atlı Turizm Şirketlerine Dağıtıldı

İBB tarafından satın alınan ve Adalar’dan uzaklaştırılarak Türkiye’nin farklı yerlerine sahiplendirileceği açıklanan atlardan 20 tanesi Kastamonu’nun Daday ilçesindeki çiftliklere dağıtıldı. Sahiplendirme şartları ile ilgili olarak basına resmi bir açıklama yapmayan İBB, Kastamonu’ya gönderilen atlarla ilgili de henüz bir bilgi vermedi.

İstanbul’un Adalar ilçesinin adeta sembolü haline gelen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından satın alınarak Türkiye’nin başka yerlerine gönderileceği açıklanan atlardan 20 tanesi daha sessiz sedasız sahiplendirildi.

Atları sahiplenmek isteyenlerin uyması gereken şartların belirlendiğini söyleyen İBB, şartların ne olduğuyla ilgili ya da sahiplendirilen atların rutin kontrollerinin nasıl ve kimler tarafından yapılacağıyla ilgili detayları hala açıklamadı.

İlk olarak Adalar’ın atlarından 20 tanesinin İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veterinerlik Meslek Yüksek Okulu Atçılık ve Antrenörlüğü Bölümüne; ardından 20 tanesinin de Elazığ Fırat Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine gönderildiği öğrenilmişti.

Sahiplendirmeyle ilgili olarak konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise “Adalar’da fayton kalktı, atları satın aldık, bakımlarını yaptık, sağlıklarını da kontrol altına aldık. Şimdi atlarımıza iyi bakılacağından emin olduğumuz kurumlara sahiplendiriyoruz. İlk yuvaları İstanbul Üniversitesi oldu. Yeni yerlerinde de gözetimimiz devam edecek.”  dedi.

15 Haziran 2020 tarihli Kastamonu Gazetesi de “Adalar’ın atları Daday’da çiftliklere dağıtıldı” başlıklı haberiyle; ücretsiz olarak dağıtılacak atlardan 20 tanesinin gece yarısı TIR ile Daday ilçesine getirildiğini duyurdu. İBB Veteriner İşleri ve Daday Belediyesi Veteriner İşleri tarafından kontrolleri yapılan atların daha sonra atlı turizm işletmelerine çekilen kura ile dağıtıldığı açıklandı.

Çektikleri kura ile atları alacak tesisler şu şekilde açıklandı: Emir Bey At Çiftliği, Barış At Çiftliği, Çömlekçiler At Çiftliği, Balabanağa Çiftliği.

İLGİLİ HABER: 

Eai1KmqWAAAGC13

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İBB’nin Satın Alamadığı Faytoncular Direniyor: Bu Kültürü Yok Etmemeye Çalışıyoruz

NE OLMUŞTU?

İstanbul Valiliği ilk olarak 19 Aralık’ta ruam hastalığını gerekçe göstererek Adalar’daki atları, ruam yönetmeliğine aykırı olarak 3 ay karantinaya alınmasına karar vermişti. Faytoncular için “ruam” gibi mücbir bir sebep varken, devlet arabacılara herhangi bir destekte bulunmadı. Ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB),  valiliğin aldığı keyfi karantina kararının ardından atları ruam test süreci (21 günlük periyotlar halinde 63 gündür) gerekçesi ile 3 ay arabaya koşulmayan arabacılardan, atlarını ve faytonlarını satın alma kararı aldı.

Sahiplendirme şartları ve diğer detaylarla ilgili olarak resmi bir açıklama henüz yapılmamışken Tarım Ve Orman Bakanlığı İstanbul İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü imzası ile 80 ilin valiliğine bir yazı gönderildiği iddia edildi. Bu yazıda; İBB Kanununun 7. Maddesinde yer alan “Belediyeler tarım ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla her türlü faaliyet ve hizmette bulunabilir” cümlesine vurgu yapılarak tarım ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla bahse konu olan atların sahiplendirilmesi için başvurularının alınması ve müdürlüğe ivedilikle gönderilmesi istemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Büyük Köpekleri Yavru Köpeklere Saldırttı

4 Köpeğin Üzerine Saldırtıldığı Köpek Kurtarıldı

Otomobil Motoruna Bu Kez Kedi Değil Gelincik Sıkıştıöç

Otomobil Motoruna Bu Kez Kedi Değil Gelincik Sıkıştı