in

Adalar’ın Atları Nihayet Toprağa Bastı!

İstanbul Valiliği ve İBB’nin aldıkları kararların ardından karantinada ve sonrasında doğalarına aykırı bir şekilde kısıtlı alanlarda bakılan Adalar’ın atları nihayet padok alanına kavuştu.

İstanbul Valiliği 19 Aralık’ta ruam hastalığını gerekçe göstererek Adalar’daki atları 3 ay karantinaya alınmasına karar verdi. Ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Adalar ilçesinde atlı fayton taşımacılığının kaldırılmasına ve atların para karşılığında sahiplerinden alınmasına karar vermişti.

Sonraki süreçte ise İBB meclisinde oy birliğiyle alınan kararla Adalar’ın Atlarının ücretsiz olarak Adalar’ın dışındaki insanlara sahiplendirileceği duyurulmuştu.

BAZILARI AYLAR SONRA İLK KEZ TOPRAĞA BASTI

Karantina gününden bu yana atlar Adalar’da ahırlarda ve çok kötü şartlarda hayatta kalmaya çalışıyordu. Neredeyse hareketsiz geçen ve kötü şartlarda geçen yaklaşık 115 günün ardından Adalar’ın atları nihayet padok alanına kavuştu.

Heybeli ve Burgazada’dan alınan atlar kendi adalarında ahırlarının çevresinde bulunan topraklarda kısmen de olsa gezebiliyorken, Büyükada’nın birçok atı 3,5 aydan sonra ilk kez toprağa bastı.

Şu anda kısıtlı sürelerle 50-60 atlık gruplar halinde koşup oynayarak hareket edebildikleri öğrenilen atların keyiflerinin biraz olsun yerine geldiği görüldü.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Toprağa bastı denen at sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor… Sürekli reklamları izliyoruz 8-10 atla.Atlar zaten toprağa basıyordu, alıp kedi/ köpek gibi barınağa hapsedildi bu tek tırnağının üstünde koşan “ rüzgarın çocukları” . Bu atların erkek olanlarının çoğu iğdiş yani kısır, olmayanlarında damızlık vasfı yok, dişilerinin de damızlık vasfı yok yani yetiştiricilikte kullanılmak için ekonomik bir değerleri yok, ancak çöp toplayıcılarının arabalarına koşulurlar kırsalda.İyi durumda olanları da binicilik tesisleri alır, sömürü ise bu da başka türlüsü olmuyor mu? Kim soracak harcananan onca paranın hesabını? Adamın atını satın al, 4 ay hapiste tut, sonra bakım maliyetlerini karşılayama ve bilinmez bir sona atı gönder, adı da tarım ve hayvancılık faaliyetlerine destek olsun,kim sorarsa atlar özgürlüğüne kavuştu dersin. Sanırım bu suçu organize edenler bu ülkede kimsenin at hayvanını ve Türkiye’deki atçılık faaliyetlerini bilmiyor sanıyorlardı. Dahası 1700 lerden 1200 lere at sayısı nasıl düştü “yaşam hakkı savunucuları” da sormuyor. Bunun adı benim gözümde toplu itlaf, veya katliamdır…Ehline danışılmayan, danışılsa da dinlenilmeyen her mevzuda bu ülkede at, kedi, köpek, hatta çocuk, kadın telef etmekten kimse utanmıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yangından Kurtarılan Kediler Vatandaşların Müdahalesi ile Hayata Döndüöç

Yangından Kurtarılan Kediler Vatandaşlarınve İfyaiyenin Müdahalesi ile Hayata Döndü

Köpeğe Elleriyle Su İçiren Zabıtaöç

Köpeğe Elleriyle Su İçiren Zabıta