in

Adalar’ın Atları Laboratuvar Hayvanı mı Olacak?

İBB’nin satın aldıktan sonra bakımlarını üstlenemeyerek ‘bedava sahiplendirme’ kararı aldıkları Adalar’ın atlarının 50 tanesinin, Ankara’daki serum çiftliğine gönderilerek laboratuvar hayvanı olacağı yönündeki iddialar hayvan hakları aktivistlerini ve hayvan dostlarını korkutuyor.

İstanbul Valiliği ilk olarak 19 Aralık’ta ruam hastalığını gerekçe göstererek Adalar’daki atları, ruam yönetmeliğine aykırı olarak 3 ay karantinaya alınmasına karar vermişti. Faytoncular için “ruam” gibi mücbir bir sebep varken, devlet arabacılara herhangi bir destekte bulunmadı. Ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB),  valiliğin aldığı keyfi karantina kararının ardından atları ruam test süreci (21 günlük periyotlar halinde 63 gündür) gerekçesi ile 3 ay arabaya koşulmayan arabacılardan, atlarını ve faytonlarını satın alma kararı aldı.

İBB, satın alınan atları ‘ücretsiz olarak’ sahiplendireceğini açıklamasının ardından; Adalar’ın atlarının çok daha ağır şartlarda çalıştırılması hatta kasapların eline düşmesi konuları kamuoyunda korku oluşturdu.

ÇOK DAHA AĞIR ŞARTLARDA ÇALIŞTIRILMAK İÇİN Mİ SAHİPLENDİRİLİYOR?

Sahiplendirme şartları ve diğer detaylarla ilgili olarak resmi bir açıklama henüz yapılmamışken Tarım Ve Orman Bakanlığı İstanbul İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü imzası ile 80 ilin valiliğine bir yazı gönderildiği iddia edildi. Bu yazıda; İBB Kanununun 7. Maddesinde yer alan “Belediyeler tarım ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla her türlü faaliyet ve hizmette bulunabilir” cümlesine vurgu yapılarak tarım ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla bahse konu olan atların sahiplendirilmesi için başvurularının alınması ve müdürlüğe ivedilikle gönderilmesi istendi.

Bakımları kedi ve köpek bakımı gibi kolay olmayan, ayrı bir maddi külfet ve emek gerektirmesinden ötürü; Adalar’dan uzaklaştırılacak olan atları sahiplenecek kişilerin neden, nasıl ve ne amaçla bunu kabul edeceği kafalarda soru işareti doğururken Adalar’ın atlarıyla ilgili yeni bir iddia gündeme geldi.

İZMİR’DEKİLERDEN SONRA ADALAR’IN ATLARI DA SERUM İMALATHANESİNE Mİ GÖNDERİLİYOR?

Hizmet hayvanı olduğuna itiraz ettikleri atların, tarım ve hayvancılık gibi her türlü faaliyette kullanılmak üzere sahiplendirilmesi yönünde karar alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) gibi bir kurumun bakamadığı atları; kimlerin ne amaçla sahipleneceği hala büyük bir soru işaretiyken bedava sahiplenecek kişilerin onları nasıl kullanacağı hayvan hakkı savunucuları ve hayvan dostlarını korkutuyor.

Gelinen bu süreçte ortalıkta dolaşan iddialar ise tüyler ürperten cinsten. Ankara’daki serum imalathanesinin; İBB’den 50 adet at istediği ve bunun onaylandığı iddiaları ciddi bir şekilde konuşuluyor.

adaarın atları zülal kalkandelen

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İzmir’de faytonun yasaklanmasının ardından belediye tarafından satın alınan atların; kanları alınarak, mikrop enjekte edilip, vücudunun buna karşı antikor ürettikten sonra atın kanını alıp bu maddeyi ayrıştırmak amacıyla Ankara’daki serum imalathanesine gönderildikleri söylenmişti.

KOMİSYON BAŞKANI ‘İDDİALAR GERÇEK DEĞİL’ DEDİ

Ajanimo.com olarak ulaştığımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Adalar’ın atlarını sahiplendirmek amacıyla kurduğu komisyonun başkanı olan Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir ise bu iddiaların gerçek olmadığını söyledi.

“Atların bedava sahiplendirileceği” açıklamasının ardından gelen “tarım ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla her türlü faaliyet ve hizmette bulunabilir” kararı ve sonrasında gelen “atlar laboratuvar hayvanı olacak” iddiaları Adalar’ın atlarının akıbeti konusunda insanları korkutuyor. Adalar’dan koparılacak atlar daha ağır şartlarda mı çalıştırılacak ya da serum çiftliklerine mi gönderilecek? Henüz yanıt bulmamış daha birçok soru ile Adalar’ın atları gelecekleriyle ilgili yetkililerin vereceği o kritik kararı bekliyor…

Adalar’ın Atları Daha Ağır Şartlarda Çalıştırılmak İçin mi Sahiplendiriliyor?

 

Adalar’ın Atları Nihayet Toprağa Bastı!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yuvasından Düşen Yavru Kuşun Yardımına İtfaiye Yetişti öç

Yuvasından Düşen Yavru Kuşun Yardımına İtfaiye Yetişti

Kayıp Hürrem Çipi Sayesinde Bulunduöç

Kayıp Hürrem Çipi Sayesinde Bulundu