in

Adalar’ın Atları için İmza Kampanyası Başlatıldı!

İBB tarafından satın alınan; tarım ve hayvancılıkta her türlü faaliyette kullanılmak üzere bedava sahiplendirileceği açıklanan Adalar’ın atlarının, daha ağır şartlarda çalıştırılmaya gönderilmemesi ya da kasapların eline düşmemesi için imza kampanyası başlatıldı.

Adalar’da ruam hastalığı gerekçesi ile 2019 yılının Aralık ayında başlatılan karantinanın ardından atlar doğalarına aykırı bir şekilde kötü koşullarda aylarca hareketsiz bırakıldı ve onlarca at hayatını kaybetti. (23 Mart 2020 itibarıyla 360’tan fazla atın öldüğü iddia ediliyor)

Faytonların neredeyse tamamı, atların ise büyük bölümü İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alındı (satın alma işlemleri Mart ayı başında tamamlandı).

ATLAR ÖLÜME Mİ GÖNDERİLİYOR?

Adalar’da ruam da fayton da kalmadığı halde, Adalar’da atların hareketini kısıtlayan “faytona at bağlama yasağı” 16 Mart 2020’de Valilik tarafından 3 ay daha uzatıldı. Sonraki süreçte ise İBB, satın aldığı atları “bedava” sahiplendireceğini açıkladı ve ardından atların “tarım ve hayvancılıkta her türlü faaliyette kullanılmak üzere” sahiplendirileceği bildirildi.

Bakımları kedi ve köpek bakımı gibi kolay olmayan, ayrı bir maddi külfet ve emek gerektirmesinden ötürü; Adalar’dan uzaklaştırılacak olan atları sahiplenecek kişilerin neden, nasıl ve ne amaçla bunu kabul edeceği kafalarda soru işareti doğururken atların kasapların eline verilmesi ve serum çiftliklerinde laboratuvar hayvanı olması ihtimalleri hayvan aktivistlerini ayağa kaldırdı.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

‘Adaların Atları’ platformu da “Adaların atları Adalar’da yaşasın” diyerek change.org üzerinden bir imza kampanyası başlattı. Şu ana kadar 15 bine yakın imza toplanan kampanya ile başta; İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan ve İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca olmak üzere yetkililerin bu yanlıştan vazgeçilmesi bekleniyor.

Kampanyaya katılarak imza vermek için bu yazının üzerine tıklayınız…

 

Adalar’ın Atları Laboratuvar Hayvanı mı Olacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağaç Kovuğuna Sıkışan Köpek Kurtarıldı öç

Ağaç Kovuğuna Sıkışan Köpek Kurtarıldı

Hakkari’de Nefes Kesen Köpek Kurtarma Operasyonuöç

Hakkari’de Nefes Kesen Köpek Kurtarma Operasyonu