in

Adaların Atları Hatay’da Kayboldu… Belediye Başkanı İstifa Etti

İBBnin Hatay Dörtyol Belediyesi’ne hibe ettiği 100 atın kaybolması gündeme bomba gibi düştü.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adalar’da faytonların kaldırılmasının ardından atları Hatay’ın MHP’li Dörtyol ilçe belediyesi de olmak üzere çeşitli kurumlara sahiplendirmişti. 100 at Dörtyol Belediyesi’ne 13 Ağustos 2020 ve 18 Ağustos 2020 tarihinde hibe edildi. Atların Dörtyol’a getirilmesi ile ilçe tarım müdürlüğünün düzenli denetiminde ilk günde 1 at, diğer 20 gün içerisinde ise en az 8 atın öldüğü belirtildi. Dörtyol İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri son denetiminde atların ortadan kaybolduğunu farketti. 

mhp ibb

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Belediye Başkanı İstifa Etti

İBB’nin kaybolmasınlar diye üzerlerine çip taktığı atlardan biri taşınma esnasında ölürken, kalan 99’u da çiplere rağmen kaybolmuş, ardından adli ve idari soruşturma başlatılmıştı. Sonrasında yaşanan süreçte belediye başkanı Fadıl Keskin görevinden istifa etti.

MHP Dörtyol Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Avukat Emre Arık, atların Adana, Kahramanmaraş ve Şırnak’a satıldığını iddia etti.

MHP Genel Merkezinden konuyla ilgii şu açıklama yapıldı: “İBB’den aldığı atlar nedeniyle, Adli ve İdari Soruşturmaya muhatap olan, Hatay / Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin’in, partimizden istifası işleme konulmuş olup, Belediye Başkanları listemizden de düşürülmüştür.”

“İBB’yi Uyarmıştık”

Adaların Atları Platformu konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında İBB’yi sahiplendirme konusunda uyardıklarını belirtti. Platformu basın açıklmasında şu cümlelere yer verdi Adaların Atları Platformu olarak İBB’yi atları “sahiplendirme” adı altında bu şekilde dağıtmanın sakıncaları konusunda uyarmıştık.

Dörtyol’a gönderilen 100 attan 10’unun, gönderildikten sonraki ilk günlerde öldüğünü biliyoruz. Bu ölümler hastalıktan değil, yalnızca stresten oldu. Alıştığı yerden ayrılmanın ve atlara hiç uygun olmayan şekilde TIR’la taşınmanın, kapalı TIR dorsesinde saatlerce yolculuk yapmanın sonucu budur.

İBB’nin atları “sahiplendirme” adı altında ücretsiz olarak gönderdiği yerlerle yaptığı protokole göre, alıcıların atlara en az 1 yıl süreyle bakmaları gerekiyor. Anlaşmalara göre İBB bu atları 6 ayda bir, yılda 2 kere olmak üzere kendisi yerinde denetleyecek. Bu denetimlerin yapılıp yapılmadığına dair bugüne dek resmi kanallardan sorduğumuz sorulara doyurucu yanıt alamadık. İBB, denetimin ilçe tarım müdürlüklerince yapılacağını bildirdi. Oysa, atları bu bölgelere gönderen İBB onların sağlıklı şartlarda bakılmasını sağlamaktan bizzat sorumludur ve denetleme sözü vermiştir. İBB’nin, kendi verdiği rakamlarla 860 atı gönderdiği yerlerin tamamında denetim yapması, tüm denetim sonuçlarını açıklaması gerekir. Denetimlerin, atların ada dışına gönderildiği tarihten 6 ay sonrasında, Aralık 2020’de başlamış olması gerekirdi.

Atların Sorumluluğu İBB’de Değil

İBB İlçe Belediyeler Koordinatörü Tonguç Çoban, konuyla ilgili Sözcü’ye yaptığı açıklamada “Meclisin oy birliğiyle sahiplendirilen atlar, protokol ve tutanakla alan kurumlara verildi. Artık sorumluluk teslim edilen belediyede ve ilgili ilçe tarım müdürlüğünde.  Sahiplenilen atlara iyi bakılacağına dair taahhütname de imzaladılar. Dolayısıyla buna uymak da onların yükümlüğü. Tabii aradan uzun süre geçti; şimdi böyle bir haber bizi de şaşırttı. Dörtyol Belediyesi’nin kendi içindeki bir konu anladığımız kadarıyla. Atların akıbetini biz de merak ediyoruz; kamuoyuna bir açıklama yapmaları iyi olur” dedi.

Çoban, söylendiği gibi İBB olarak suç duyurusunda bulunmadıklarını çünkü artık atların sorumluluğunun İBB’de olmadığını da söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adananin Kozan ilcesinde zehirlenmis halde bulunan 4 kediden

Kozan’da Kediler Zehirlenerek Hayatını Kaybetti

Kargalardan Korkan Kedi 4uncu Kattan Asagi Dustu

Kargalardan Korkan Kedi 4’üncü Kattan Aşağı Düştü