in

Adalar’daki Atların Hayatını Kurtarmak İçin Kampanya Başlattılar!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Adalar’ın atlarını isteyenlere ücretsiz olarak sahiplendirileceğini açıklamasının ardından, Adalar’ın Atları isimli platform harekete geçerek imza kampanyası başlattı.

İstanbul valiliğinin atların hayatı için 19 Aralık’ta ruam hastalığını gerekçe göstererek  Adalar’daki atları  3 ay karantinaya alma kararı ve ardından İBB’nin de faytonları ve atları satın alması ile birlikte Adalı atlar için faytondan da daha büyük eziyet süreci başladı.

YÜZLERCE AT KEYFİ KARANTİNADA KÖTÜ KOŞULLAR YÜZÜNDEN HAYATINI KAYBETTİ

10 Mart itibarıyla 56 atın öldüğü aktarılırken, 19 Aralık 2019 tarihinde başlayan karantinada toplamda 278 atın bağırsak düğümlenmesi ve ayaklarının iltihaplanıp şişmesi nedeniyle hayatını kaybettiği aktarıldı.

Geçtiğimiz günlerde İBB  Meclisi’nin oy birliği ile aldığı, atların  bedava sahiplendirileceği yönündeki kararı Adalılar ve gerçek hayvan hakları aktivistleri tarafından da tepki ile karşılandı.

Sahiplendirilmelerinin ve bakımlarının, kedi ile köpeklerdeki gibi olmadığını söyleyerek çok daha zor olduğuna vurgu yapan uzmanlar atların bakımı için ciddi bir maliyet, emek ve yere ihtiyaç olduğunu aktardı ve şunları söylediler:  “Bu atlara zaten sahiplenilmediği için Adalarda olan atlar. Ekonomik bir değeri olmayan atı kimse almaz. At masraflı bir hayvandır. Ata hayrına bakacak olan insanların ise bazı şartlara sahip olması gerekir. En az bir atı sahiplenecek dahi olsa,  en az 10 dönüm araziye, yem ve bakacak kişi için ayda minumum 3.500 –  4.000 TL bir maliyeti karşılayabilecek güce sahip olması gerekir. Ayrıca bu atlar, 3 aydır valiliğin keyfi karantinasında hasat ve sakat hale gelmiş durumda. Bu atları alacak olan kişiler, atların tutarı belli olmayan tedavi masraflarını da karşılayacak durumda olması gerekir. Türkiye’de ne yazık ki bu koşulları karşılayacak insan yok!”

Atların Hayatı

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

ATLARI KİM NE AMAÇLA ALACAK?

Diğer bir yandan da uzun bir süredir Adalar’da sağlıksız ve kötü şartlarda karantina altına olan, birçoğu neredeyse yürüyemeyecek hale gelen atların sahiplendirilmeden önce rehabilite edilmesi atların hayatı için gerekmektedir. Bu kısmında ayrı bir maddi külfet ve emek gerektirmesinden ötürü atları sahiplenecek kişilerin neden, nasıl ve ne amaçla bunu kabul edeceği kafalarda soru işareti doğurdu.

Adalar’da Atla Yaşam Hakkı Savunucuları; atların İBB tarafından satın alınmasından ve karantina uygulamasının başlatılmasından önce yetkililer tarafından yapılan “doğal yaşam alanlarına götürülecekler” şeklindeki açıklamalarını hatırlattı ve atlarının yerlerinin Adalar olduklarını söyledi.

 

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI:  “ADALAR’DAKİ ATLAR ADALARDA KALSIN!”

Hayvan hakkı savunucuları tarafından; imza kampanyaları açmaya olanak sağlayan change.org üzerinden “Adaların Atları Adalarda Yaşasın” şeklinde bir kampanya başlatıldı.

Şu ana kadar 1000’den fazla kişinin imzaladığı kampanyanın giderek büyümesi bekleniyor.

İmza kampanyasına katılmak ve daha fazla bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz:

“ATLAR KESİLİP ET OLARAK SATILMASIN!”

Atların ücretsiz olarak sahiplendirilmesi durumun atlar için çok kötü sonuçlanacağını aktaran yaşam hakkı savunucuları, “Karantina hapsi altında yaşam mücadelesi veren ada atları evsiz kalmak üzere!” diyerek, bu kararların devam etmesi halinde atların kesilip et olarak şahıslara satışına davetiye çıkarılacağına vurgu yaptı.

Adalarda Atla Yaşam Hakkı Savunucuları’nın yayınladığı verilerden bazıları:

Karantina başlangıcında kayıtlı at sayısı 1378’di. Kaçak atlar da olduğu için gerçek rakamın en az 1500 olduğu düşünülüyor. 105 at ruam nedeniyle itlaf edildi. Bu durumda 1273 at olması gerekirken, 28 Şubat’ta açıklanan at sayısı 1225: Bu, 48 atın karantinada öldüğünün itirafıdır. Aynı gün üç at daha öldü… Başlangıçtaki sayıyı 1500 kabul edersek 278 at hayatını kaybetmiştir. Ahırlardan girebildiklerine girerek atların durumunu izlemeye çalışan at sahipleri ve hayvanseverler olarak 10 Mart itibarıyla 56 atın öldüğünü biliyoruz. Ancak İBB tarafından neredeyse tüm atların satın alındığı süreçte ölümler o kadar arttı ki atlar üçer beşer gömülüyor, takip edilemez oldu.

Adalarda faytonun yasaklanması kararı, yaygın izlenimin aksine hayvan hakları hareketinin talepleriyle başlamadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Haziran 2018’de şöyle demişti: “Adalar’da vicdanları yaralayan görüntülere şahit oluyoruz. Bu konudaki gerekli kararı aldık. Adalardaki atları faytonların boyunduruğundan kurtarıp özgürlüklerine kavuşturmak için bir çalışma yapıyoruz.”

Adada atların hareket etmesini sağlayacak ve onları yaşatacak olan padok alanı (serbest koşu, dinlenme yeri) açılması için uzun zamandır çağrıda bulunduğumuz halde, İBB, İstanbul Valiliği ve Adalar Kaymakamlığı’nın adada böyle bir alan tahsis etmediği gerekçesiyle padok alanı açmadı. Heybeliada ve Burgaz Adası’nda at sahipleri atlarını gezdirdiği için buralarda karantina süresince ölüm olmadı. Büyükada’da da sağ kalan atlar, sahiplerince gezdirilmiş olanlardır. Ancak, 640 atın barındığı İBB’ye ait Büyükada İspark ahırı dahil olmak üzere pek çok ahırda atların serbest bırakılacağı bir yer yok.

https://www.ajanimo.com/veteriner-hekim-ayse-yetis-yanlis-beslenme-ve-hareketsizlik-atlari-oldurur/

 

 

Yorum

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan Boyundaki Karınca Yuvasını Görenler Gözlerine İnanamadı öç7

İnsan Boyundaki Karınca Yuvasını Görenler Gözlerine İnanamadı

Evcil Hayvanların Korona Virüsü Yayabileceğine Dair Bir Kanıt Bulunmamıştır ÖÇ

“Evcil Hayvanların Korona Virüsü Yayabileceğine Dair Bir Kanıt Bulunmamıştır”