in ,

“Adalar’da Bulunan Binlerce At, Öldürülen 81 At Gibi Bir Gecede Yok Mu Edilecek?”

Ruam sebebiyle 81 atın öldürüldüğü günden beri İBB önünde eylem yapan hayvan hakkı savunucuları bugün basın toplantısı düzenledi. Aktivistler Adalar’daki diğer atların yaşamı konusundaki endişelerini dile getirdi.

Atların yaşam hakkı için İBB binası önünde 6 gündür eylem yapan hayvan hakkı savunucuları bugün basın toplantısı düzenledi. Adalar’da atlı faytonların tamamen kaldırılmasını talep eden grup talepleri yerine getirilene kadar eylemlerini devam ettireceğini belirtti.

 

Grup adına Ezgi Dilara Akdağ tarafından okunan basın açıklamasışu şekilde:

“İstanbul’un Adalar ilçesinde faytonlarda sömürülen 81 atın, 19 Aralık günü, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ruam (+) teşhisi konularak öldürülmesinden sonra faytonların kaldırılması talebi ile İBB Saraçhane Binası önünde yaşam nöbetimize başladık.

20 Aralık 2019 Cuma günü İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve belediye yetkilileri ile yaptığımız görüşmede Adalar’daki faytonların tamamen kaldırılması ve faytonda sömürülen atlar için rehabilitasyon şartlarının sağlanarak atların güvenli bir alana alınması talebimizin karşılıksız kalması sonucu yaşam nöbetine devam etme kararı aldık. Bugün yaşam nöbetimizin 6. günündeyiz ve taleplerimiz kabul edilene kadar da burada nöbetimize devam edeceğiz.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 23 Aralık Pazartesi günü 6 aylık çalışma dönemi ile ilgili açıklamalar yaptığı toplantıda, Adalar’da simgesel olarak 35 faytonun kalacağını belirtmesi üzerine medyada faytonların kaldırılacağı haberleri yapılmaya başlandı. 35 fayton en az 140 atın sömürülmeye devam edeceği ve her sene ölen atlar yerine yenilerinin Adalar’a getirileceği anlamına geliyor. Sayın İmamoğlu yine bu toplantıda 25 Aralık Çarşamba günü İstanbul Valiliği ile yapacakları görüşme sonrası fayton ile ilgili kesin bir karar vereceklerini söyledi. Valilik ile yapılacak bu toplantıdan önce hayvan hakları savunucuları olarak, hissedebilen bireyler olarak tanımladığımız atların yaşadıkları zulme son verilmesi ve faytonların tamamen yasaklanması talebimizi yineliyoruz.

Adalar’da Bulunan Binlerce At Öldürülen 81 At Gibi Bir Gece de Yok mu Edilecek 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bu gelişmeler yaşanırken, İstanbul Valiliği’nin, hiçbir ön hazırlık yapmadan, 20 Aralık Cuma günü, apar topar, Adalar’da fayton kullanımını 3 ay süre ile yasaklama kararı atların ahırlara kapatılması ile sonuçlandı. Adalar’daki ahırların koşullarının atların sağlığı açısından şüpheli olduğunu ve ahırların denetlenmediğini biliyoruz. Atların uzun süre ahırlarda kapalı kalmaları sonucu fiziki rahatsızlıkların oluştuğu, ayaklarının şiştiği söylenmektedir. Atların durumları ile ilgili hiçbir ilgili kurumun bilgi vermemesi ve durumun hala belirsizliğini koruması atların yaşam hakkı ve sağlıkları ile ilgili endişelerimizi artırmaktadır. Adalar’daki atların sağlık koşulları ile ilgili İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İstanbul Valiliği, İBB yönetimi ve Adalar Belediyesi’nden acilen açıklama bekliyoruz.

Adalar’da Bulunan Binlerce At Öldürülen 81 At Gibi Bir Gece de Yok mu Edilecek 1

Bu süreçte bütün kurumların şeffaflık ilkelerini hiçe saymaları, toplum sağlığını da ilgilendiren bu konu ile ilgili hiçbir bilgi ve belge paylaşmamalarını kabul edilebilir olarak görmüyoruz. Şu an Adalar’da bulunan binlerce atın, öldürülen 81 at gibi bir gece yarısı operasyonu ile topluca katledileceği korkusu yaşıyoruz.

Tarım ve Orman Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve İBB yönetimi başta olmak üzere tüm yetkililerden, ilgili kurum ve kuruluşlardan;

– Faytonlarda çalıştırılan atların son durumunun, Adalar’daki kaçak ya da kayıtlı atların toplam sayısının, hastalık bulaşan ya da Mallein Testi sonucunda ruam (+) şüphesi altında gözlem altında tutulan atlara dair bilgi ve raporların şeffaf bir şekilde paylaşılmasını,

– İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İBB veterinerlik birimlerinin duruma derhal el koymasını ve ilgili ekiplerin Adalar’a yönlendirilmesini, hayvan hakları savunucularıyla birlikte Adalar’daki atlar için bakım ve rehabilitasyon şartlarının sağlanmasını,

– Hâlihazırda faytonların çalışmayacağı 3 aylık süreçte ve faytonların tasfiyesi döneminde atların sağlık, tedavi ve bakım koşullarının nasıl sağlanacağına ilişkin somut planın hayvan hakları savunucularıyla istişare edilerek hazırlanmasını ve onların geri bildirimleri alınarak tatbik edilmesini,

– Atlı faytonların Adalar’da tümüyle engellenmesini ve hayvan çalıştırmanın yasaklanmasını istiyoruz.

Atların yaşamının, kâr, rant, siyaset ve fayton pazarlıklarının konusu haline getirilemeyeceğini, her şart ve koşul altında yaşamı savunmaya devam edeceğimizi bir kez daha söylüyoruz!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kanatlı Hayvanları Koruma Derneğinde Horoz Düvüştürüyorlarmışöç

‘Kanatlı Hayvanları Koruma Derneği’nde Horoz Düvüştürüyorlarmış!

Öldürülen 82 At Ölüm Çukurlarına Gömüldüöç

Adalar Kaymakamı Öldürülen 81 Atın Sahibi Hakkında Suç Duyurusunda Bulunmak için Adliye’de