in

Adalarda Atlı Faytonlar Kaldırılıyor Mu?

Bugün basında yine “faytonlar kaldırılıyor” haberleri yer aldı. Daha önce de basında pek çok kez bu haberler çıkmış ancak hiçbir somut adım atılmamıştı. Benzer haberlere sık sık maruz kalan hayvanseverler seçim öncesi açıklanan bu karar bir seçim vaadi olarak mı kalacak, yoksa uygulamaya konacak mı merak ediyor. Faytonların kaldırılıp, yerine elektrikli minibüslerin koyulacağı ilk adanın Kınalıada olarak açıklanması ise kafa karışıklığına yol açtı. Çünkü Kınalıada’da atlı fayton kullanılmıyor.

Yıllardır belirli dönemlerde “Faytonlar kaldırılıyor” haberlerine maruz kalıyoruz. Hayvan hakları aktivistleri atlı faytonların kaldırılması için senelerdir mücadele ediyor. Hatta geçtiğimiz günlerde hayvan hakkı savunucuları, adaya at götürmek isteyen faytoncular tarafından darp edilmişti.

Faytoncular Hayvanseverlere Saldırdı; Polis Havaya Ateş Açtı

Bugün basında yine “faytonlar kaldırılıyor” haberleri yer aldı. Bunun sebebi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın yaptığı açıklamaydı. Dün Yenikapı’da düzenlenen mitingde atlı faytonların kaldırılacağını açıklayan Erdoğan “Adalar’daki faytonlarda kullanılan atlarla ilgili vicdanları yaralayan görüntülere şahit  oluyoruz. Bu konuda gerekli adımları attık. Adalar’daki atları faytonların  boyunduruklarından kurtarıp özgürlüklerine kavuşturmak için bir çalışma yapıyoruz. Zaman zaman gerek eziyet gören köpeklerle ilgili gerek adalarda kullanılan atlarla ilgili vicdanları yaralayan görüntülere şahit olduk. Yeni düzenlemelerle özellikle ister ev ister sokak bunlar üzerindeki çalışmaları 5199 sayılı yasayı çok daha farklı bir şekilde ele alıp, değerlendireceğiz.” dedi.

5b27b3e9ae784903a8dba64e

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Erdoğan’ın açıklamasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Adalar’da ulaşım niteliği taşıyan elektrikli araçların kullanılacağını duyurdu. Belediyeden yapılan açıklamaya göre, öncelikle Kınalıada’da olmak üzere; her biri en fazla 12 kişilik olmak üzere elektrikli araçla toplu taşımacılığın yapılması amaçlandığı açıklandı.

5b27b3e9ae784903a8dba650

İBB’nin açıklamasına göre ilk araç önümüzdeki günlerde hizmet vermeye başlayacak. Yolculuk ücretleri, istanbulkart ile entegre olacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile işletmesi İspark AŞ tarafından yapılacak. Bu uygulama test edildikten sonra zamanla tüm Adalar’daki toplu taşıma hizmetinin, elektrikli araçlarla yapılması planlandığı açıklandı.

“Kınalıada’da Zaten Fayton Yok”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından, atlı faytonların kaldırması için mücadele eden “Faytona Binme Atlar Ölüyor İnsiyatifi” kurucusu Elif Ertürk kararı ajanimo.com’a değerlendirdi:

Adalar Kaymakamlığı İlçe Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu 13.2.2018 tarihinde “Adalar’da kapasitenin üzerinde at olması, hayvan sahipleri tarafından atların bakım koşullarının olması gerektiği gibi sağlanmaması gibi sebeplerle faytonların ulaşım aracı olmaktan çıkarılması; Lunapark meydanında İBB – UKOME tarafından belirlenen güzergahta turistik gezi amaçlı ve sınırlı sayıda fayton ayrılmasına” karar verdi. Ama bu süre içerisinde uygulamaya dönük hiçbir şey yapılmadı. Şimdi İBB’nin faytonların kaldırılacağı elektrikli ulaşım araçları kullanılacağı kararı aldığı açıklandı. Bu araçlar Kınalıada’da kullanılmaya başlanacak. Ancak Kınalıada’da zaten fayton kullanılmıyor. Yani faytonların kaldırılması bu seçim süreçleri içerisinde belirsizliğe bırakılmış görünüyor. 
faytonabinmeatlaroluyor main2

” Mücadeleye Devam Edeceğiz”

#faytonabinmeatlarölüyor insiyatif kurucusu olarak yıllardır faytonların kaldırılması yönünde ki mücadelenin sonuçlanması yani atlı faytonların tamamen kaldırılmasını istiyorum. Bunun olması gerektiğini yıllardır söylüyorum. Bu konuda ki olumlu adımın da devamının gelmesini istiyorum.”,

Umarız atlı faytonların kaldırılması bir seçim vaadi olarak kalmaz 🙏

 

Yorum

Yorum Ekle
  1. peki ortada kalan atlar çayirlarda özgür bir sekilde kosacak mi yoksa sahipleri tarafindan üç kurusa kasaplara mi satilacak bir malumatiniz var mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bertug ciftci

Veteriner Hekim Bertuğ Çiftçi: Köpeğin Bacaklarının İş Makinesi İle Kesilmiş Olması Çok Zor, İnsan Eliyle Yapılmış Gibi!

fatihte hayvanseverleri ayaga kaldiran olay

Fatih’te Sokak Kedisine Yapılanlar İsyan Ettirdi… Yeter Artık!